Dodržiavanie agrotechniky pestovania hrozna prináša dobré výsledkyHrozno je kultúra, ktorá si od záhradníka vyžaduje neustálu pozornosť. Ak len na sezónu opustiť rastlinu bez jednoduchých, ale povinných opatrovateľských opatrení, kríčky sa nekontrolovateľne rozširujú, výhonky začínajú zasahovať medzi sebou. Nadmerne silná výsadba hrozna sa stáva miestom koncentrácie patogénov a škodcov. V dôsledku toho výrazne klesá počet zrejúcich bobúľ a ich kvalita.

Aké spracovanie potrebuje vinohrad v sezóne? Ako sa starať o hrozno, zaobchádzať s ním s škodcami a chorobami, vodou, rezom a krmivom?

Starostlivosť o hrozno v prvom roku pestovania

Starostlivosť o hrozno v prvom rokuUž od okamihu vysádzania hrozna potrebujú opatrnú, ale pravidelnú starostlivosť, čo uľahčí najrýchlejšie pestovanie rastliny a skorý začiatok plodu.

V prvom roku po výsadbe sadeníc starostlivosti kyprenie pôdy, zavlažovanie, spracovanie hrozna pred škodcami a chorobami, rovnako ako na začiatku prác na formirovke budúcich viníc.

 • Akonáhle púčiky začínajú oživovať, pôda okolo mladých rastlín sa uvoľňuje, mimochodom odstraňovať objavené buriny.
 • Keď sa prvé listy rozvinú, hrozno sa zbaví pôdnej vrstvy. Okolo krovu vytvorte dieru, na vytvrdenie rastliny a pohodlie odstránenia v júni a potom v auguste povrchových koreňov vytvorených na strane kmeňa, posypané zeminou. Ak sa v prvom roku pestovania nezaoberá starostlivosť o hrozno, koreňový systém kríkov sa nebude dostatočne rozvíjať a bude nevyhnutne zmraziť. Po júnovom ošetrení sa ker sa opäť vylúči a po augustovom orezaní povrchových koreňov sa otvor otvorí 10 cm.
 • Z 3-4 výhonkov, ktoré sa vytvorili v júni, najsilnejšie listy, ktoré sa neskôr stanú základom silného kríka a zvyšok vyrezaný.
 • Pre lepšie prežitie a rast, mladé hrozno je napojené rýchlosťou 10 litrov na púšti a v závislosti od poveternostných podmienok by priemerná rastlina mala dostať vlhkosť aspoň raz týždenne.
 • Pri zavlažovaní môžete kombinovať kŕmenie hrozna s prípravkami obsahujúcimi superfosfát a dusík, ktoré prispievajú k vývoju zelenej hmoty rastliny.

Podväzok hrozna

Jar na vinici začína otvorením premnožených hrozna, prerezávaním kríkov a podväzkov. Zatiaľ čo rastlina nedala listy a nové výhonky sa neobjavili, je dôležité vykonať suchý podväzok z ovocnej časti viniča na mriežku.

Podväzkové hroznoAk to neurobíte:

 • pravdepodobnosť poškodenia škrupiny škodcami a hroznovými chorobami, napríklad plesňou, sa zvyšuje;
 • bude ťažšie vybudovať húsenica hrozna, ktorá by aktívne a hojne prinášala ovocie;
 • výnos z takéhoto kríža je podstatne menší, a to nielen kvôli počtu bobúľ, ale aj kvôli ich nízkej kvalite.

Vyrábame podväzok so špeciálnym zariadenímNa ozdobenie hrozna nepoužívajte traumatické výhonky ani strunu, ani špeciálne zariadenie. Pre obväzový materiál sa neodporúča vziať lano z nylonu alebo rybárskej línie, ktoré sa pri vínnej rére prerezáva do únikovej látky.

Zelené výhonky hrozna sú pomerne krehké a krehké, ak nevytvárajte podväzku kríkov pred začiatkom aktívneho rastu, riziko poškodenia rastu sa výrazne zvyšuje.

V tomto prípade sa očakávajú vetvy, na ktorých sa očakáva hlavná úroda, s ohnutým ohybom do spodného vodorovného radu tak, aby zelené výhonky rástli vertikálne a rovnomerne. Podobne prichádza s najbližšou k mriežkovým výstrelom nahradenia. Druhá podväzkové hrozno nastane, keď mladé výhonky dosiahla dĺžky 25 cm. Neskôr fixácia strieľa na podperách a mreží vykonávaných každé dva týždne, prevenciu uniká voľne visieť, a to najmä pri tvorbe vaječníkov a dozrievanie plodov.

Related  Správne a včasné vysádzanie uhoriek na otvorenom priestranstve – garanta úrody

Tvorba kefa z hrozna

Tvorba kefa z hroznaV priebehu niekoľkých rokov po vysadení hrozna je špeciálna forma, ktorá je najvhodnejšia pre špecifické klimatické podmienky a zodpovedá účelu odrody. V závislosti od toho, ako rastlina reaguje na mráz, sú tieto formuláre:

 • vyžadujúce prístrešie pre zimu;
 • prechladnutie bez špeciálnej ochrany.

Dobre tvarované puzdroVoľba spôsobu tvorby húsenky hrozna je ovplyvnená pestovateľským regiónom a znakmi konkrétnej odrody. Ale v každom prípade, keď prerezávanie a tvarovanie záhradník musí vziať do úvahy, že budúci rok plodiny je kladený na zrejúci viniča, z zimujúceho oči, z ktorých sa jar objaví ovocné výhonky.

Plánovaná tvorba kefa hrozna začína prakticky od prvého roka života rastliny a trvá niekoľko rokov. Presný čas závisí od typu zvolenej formy a koniec procesu znamená, že hrozno má plnú kostru, ktorá zabezpečuje plné ovocie.

V nasledujúcich rokoch bude závod vyžadovať nápravné jesenné úrodu, počas ktoré odstráni väčšinu letného rastu, vrátane niektorých trvalých pobočiek, strieľa všetko ovocie odchádzajúceho roka, rovnako ako slabé a skorumpovanej.

Rovnako ako v strednom Rusku majú často na pokrytie hrozno na zimu, najrozšírenejšie formirovki zahŕňajúce besshtambovoe pestovanie hrozna a prvýkrát popísaný pred 150 rokmi z Francúzska Guillot vinárskeho majstra. Kombinácia tejto formy s fanúšikom dala dnes najslávnejšiu podobu hroznového kefa. Besshtambovoe Fan tvarovanie viniča uľahčuje vykonávať svoje omladenie a zelený prerezávanie viniča ľahko chránené na zimu a dáva pomerne drsné podmienky pevného výnosu.

Striekanie hrozna na jar

Opatrenia na prevenciu výskytu patogénov na patogénoch a škodcoch sa vykonávajú na jar, keď sú kríky oslobodené od zimných prístreškov.

Posypovanie hroznového kríkaPrvé postrekovanie hrozna, ktoré odstraňuje zdroje nebezpečenstva, zachytilo pôdu pod vinicou a drevenou časťou kríkov. V tomto prípade je úspech celej akcie do značnej miery závisí na tom, koľko času bolo podväzkové hrozno vykonáva preto, že rozvoj pleseň zvyčajne začína stratou prvom jarnom daždi, nechtiac raznosyaschih nebezpečné plesne z pôdy do výhonkov. Pri postreku:

 • 3% roztok kvapaliny Bordeaux;
 • 1% roztok Ridomilu;
 • 3% roztok síranu železnatého;
 • 0,5% roztoku Zineb.

Na boj proti škodcom hrozna na amatérskych miestach je možné použiť bezpečný a dostupný fytosporín, ktorý je aktívny, a to ako pre patogénne huby, tak pre bakteriálne infekcie. Keď sa spracováva pôda pod vinohradníctvom a medzi riadkami, nie je uvoľnená, ale hojne mulčená.

Related  Ako pestovať nechtíky na vašich stránkach

Preventívne ošetrenie hrozna spôsobeného chorobami a škodcami sa vykonáva v suchom počasí s tým istým liekom, keď na rastlinách je 4-5 mladých listov.

Jarné spracovanie hroznaČasovanie ďalšieho striekania závisí od poveternostných podmienok a stavu rastlín. Dva týždne pred kvitnutím, kedy nie je dážď, kríky musieť podstúpiť preventívnu liečbu, a to je dôležité zachytiť nielen vonkajšiu stranu listov a výhonkov, ale tiež zabezpečiť kontakt s drogou hlboko do koruny. Obdobie, kedy je možné rozstrekovať hrozno, ktoré zhromaždilo vaječník, končí tri týždne pred zberom.

Kŕmenie hrozna

Počas vegetačného obdobia sa mení potreba hrozna v týchto alebo tých živinách a prvkoch. Toto by sa malo zohľadniť pri aplikácii hnojív na ovocné rastliny.

Dobre udržiavaný keš z hrozna so zrelými zväzkamiRovnako ako ostatné kultivované rastliny, vinice potrebujú:

 • v dusíku, potrebné na nábor zelenej hmoty a zabezpečenie dobrého ročného rastu;
 • v draslíku a fosfore, bez ktorého nie je možné dozrieť vinohrady, dozrieť kvalitné zdravé plody a pripraviť zariadenie na zimovanie.

Ako je zrejmé z videa, starostlivosť o hrozno na jar a v lete nie je možná bez pravidelnej aplikácie správne vybraných hnojív. Ročné hrozno, ktoré kŕmim dvakrát do roka:

 • Keď zelené výhonky rastú do výšky 10-15 cm, do koreňov sa pridá roztok nitrofosfátu v množstve 16-18 gramov na 10 litrov vody.
 • V júli alebo auguste obsahuje hroznové krmivo 20 gramov superfosfátu a 12 gramov síranu draselného na 10 litrov vody.

Kruhy, ktoré vstúpili do plodovej sezóny, sa oplodnia až trikrát za sezónu:

 • Prvý vrchný obväz je v polovici mája. Keď zostane približne dva týždne pred kvitnutím. V tomto čase rastliny dostanú časť dusíkatých hnojív, či už ide o organický alebo dusičnan amónny, 10 litrov roztoku alebo infúzie sa aplikuje na kefu.
 • Podávanie hrozna sa podáva počas tvorby vaječníkov a jeho zvýšený rast. Zloženie hnojív v tomto prípade okrem dusíka obsahuje fosfor a draslík v pomere 3: 2: 1. Na kríve si vezmite asi 30 gramov zmesi a rozpustite v nádobe s vodou.
 • Tretia hnojenie hrozna sa vykonáva od polovice júla do polovice augusta, kedy sú plody začínajú získať farbu a skladá sa z 50-75 g superfosfátu a polovičné množstvo síranu draselného v 10 litroch vody.

Priaznivé dozrievanie bobúľAk sa organické látky dostanú pod hrozno na jeseň, potom počas jarného kŕmenia je lepšie znížiť množstvo tohto hnojiva. Ako vyrobiť hnojivo pod kríkom a ako sa starať o hrozno, aby boli prínosy kŕmenia maximálne? Prax ukazuje, že živné roztoky najrýchlejšie dostať ku koreňom, pokiaľ hnojivo aplikuje na polomere pätnej kružnice približne jedného metra, a cez vŕtať do hĺbky 40-50 cm otvoru. Rovnaká metóda sa veľmi odporúča aj na zalievanie hrozna.

Related  Výsadba zemiakov s kormidlovou kosačkou

Zalievanie hrozna

Zalievanie hroznaZavlažovanie počas starostlivosti o hrozno v prvom roku výsadby závisí od toho, či je pôda pokrytá pod korunou.

 • Chránená pôda sa navlhčí dva týždne po výsadbe. A potom frekvencia zavlažovania závisí od stavu pôdy.
 • Otvorená plocha je náročnejšia na zavlažovanie. Až do polovice júla sa rastlina navlhčí týždenne a naleje sa pod kríky z 0,5 do 1 vedra s vodou. Potom zalievanie hrozna je znížené alebo úplne zastavil, takže sa sadenice môžu pripraviť na zimovanie.

Trvalky hroznové puzdrá sú citlivé na sušenie pôdy:

 • na jar, keď sa rastliny uvoľňujú iba z zimných prístreškov;
 • v máji pred kvitnutím a po nej;
 • v júli, kedy začína plnenie plodov a príprava na ich dozrievanie.

Zalievanie hrozna sa často kombinuje s vrchným obväzkom, pričom sa používajú takto vybavené otvory v systéme zavlažovania alebo odkvapkávania.

Hrozienka na zimu a ochrana pred jarným mrazom

Hrozienka na zimuV rôznych regiónoch môže rovnaká odroda hrozna inak tolerovať zimu a aklimatizovať na jar.

 • Pri strednom páse sa nevyžaduje žiadny druh úkrytu, ktorý by odolal mrazu pod 32 ° C.
 • Na juhu krajiny sa ochrana nevyžaduje pre rastliny s teplotou -25 ° C.

Ale to platí len pre dospelé hrozno, a starostlivosť o hrozno v prvom roku po výsadbe nevyhnutne poskytuje záhradné sadenice. Najčastejšie sa to deje koncom októbra alebo začiatkom novembra. Ak dotiahnete touto operáciou, drevo hrozna stratí pružnosť a je ťažké položiť si.

Na pokrytie viniča môžete použiť akýkoľvek vhodný materiál, ktorý začína od odstupu riadkov. Preto sú výhonky položené v zákopu vykopanom vopred, pripevnené k pôde a posypané pôdou.

Okrem pôdy je viniča položená na zemi izolovaná dvojvrstvovou fóliou alebo špeciálnym krycím materiálom, lapnakom a ihličkami, vlnitým kartónom, strešným papierom a plachtou. Spadnutý sneh sa stáva dodatočnou ochranou.

Ak ochrana kríkov od zimných mrazov v záhradkári nespôsobuje ťažkosti, potom ako sa starať o hrozno, ktoré sú ohrozené jarnými mrazmi? V tomto prípade môžete pomôcť:

 • prístrešok s handry, slamou, seno, lapák a netkaný materiál;
 • fajčenie s pilinami, suché lístie, ihly, hobliny a hnoj zo spodnej strany;
 • zalievanie riadkov.

Pri nepredvídateľnej prognóze na 10-14 dní môže oneskorenie výstupu očí z hibernácie sprejovať hrozno roztokom síranu železa.

Starostlivosť o hrozno – video