avokádo domaAvokádo je druh tropického ovocného stromu, ktorý sa teší veľkej obľube medzi fanúšikmi exotických rastlín. Mnohí z nich majú vo svojej zbierke rastliny, pretože pestovanie avokádov s vlastnými rukami je pomerne jednoduché. Ale aby mohol rast a radovať svojho majiteľa, je potrebná starostlivá starostlivosť.

Vlastnosti domáceho stromu avokáda

ovocie avokádaAvokádový strom pestovaný doma má množstvo funkcií:

 1. V prirodzenom prostredí rastlina rastie do výšky až 20 metrov a strom rastúci doma dosahuje maximálne 2,5-3 metrov.
 2. Plody tohto stromu prichádzajú veľmi zriedkavo. V podstate sa používa ako dekoratívny prvok.
 3. Ak máte šťastie, plodenie stromu začína 3. až 6. rokom rastu. Jeho plody sú celkom jedlé, aj keď chuť trochu menej podávané.
 4. Zariadenie čistí vzduch a vďaka originálnej a sviežej korune dominuje miestnosť v teplom a útulnom prostredí.

Podmienky pre pestovanie avokáda

Na pestovanie avokádov z kostí doma je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Je lepšie sadiť kameň na jar, počas tohto obdobia dochádza k aktívnemu rastu rastlín. Na zber sadby je potrebné vybrať zrelé ovocie, ktoré nemá deformácie.

Indikátory zrelého produktu sú koža plodu tmavej farby, hustá a pružná dužina, po stlačení plodu obnovuje svoj tvar, kosť sa ľahko oddelí od buničiny, kvalita kosti má veľkosť kŕdľa vajíčka.

Ak je výrobok mierne zrelý, musíte ho zabaliť do papierového vrecka obsahujúceho produkty, ktoré obsahujú veľkú časť etylénu – to je plyn, ktorý urýchľuje dozrievanie ovocia. Patria medzi ne banány, jablká alebo paradajky. Keď je plod uložený v teplotnom režime od 18 do 23 stupňov, po 2 dňoch avokádo dosiahne požadované podmienky.

Stupne klíčenia kmeňa avokáda

spôsoby klíčenia jadierokPestovanie avokádov doma z kameňa sa vykonáva v takom poradí.

Semená sa odstráni. Za týmto účelom sa v strede plodu urobí malý rez, hlboký 1 cm a jemne, rotujúcimi pohybmi, sa vyrezáva jeho kosť. Ďalej sa umyje pod tečúcou vodou bez poškodenia hnedej škrupiny.pripravíme kosť na avokádo na klíčenie

Pred vyklíčením avokáda je miesto pre jeho rast pripravené:

 1. V hrnci je položený drenážny systém, pre ktorý je vhodný konvenčný štrk alebo expandovaná hlina.
 2. K dispozícii je výživná zmes pozostávajúca z rovnakých častí humusu, záhradnej pôdy a piesku. Vzhľadom k tomu, že avokádo môže byť zasadené priamo do pôdy, pre normálne klíčenie jej semena, musí mať voľnú konzistenciu.
 3. Pripravená zmes sa naleje do hrnca, pričom zostáva trochu voľného miesta, 1-2 cm od horného okraja.príprava pôdy na výsadbu avokáda

Klíčenie semien sa vykonáva rôznymi spôsobmi.

Ako pestovať kosti z avokáda

klíčenie semien avokáda v pôdeUzavretý spôsob zabezpečuje klíčenie sadivového materiálu priamo v zemi. K tomu je kosť umiestnená do zeme v hĺbke 25 mm, s ostrým koncom a je dobre napojená a namáča celú pôdu. Kontajner je umiestnený na teplom mieste s dobrým osvetlením a napojený počas klírenia. Po 20-30 dňoch sa objaví klíček.

klíčenie semien avokáda vo vodeOtvoreným spôsobom pestovania avokáda je položiť kameň v nádobe s vodou v zavesenej forme. K tomu potrebujete:

 • pripraviť sklo alebo inú nádobu;
 • v strednej časti osiva z rôznych strán urobte 3-4 otvory, do ktorých sú vložené špáradlá, 2-3 mm hlboké (slúžia ako podpera tak, aby semeno nemohlo úplne ponoriť do vody, ale len do svojej spodnej časti);
 • osivo sa umiestni do pripraveného kontajnera so studenou vodou, tupým koncom a ponorenie sadiaceho materiálu by malo byť 1/3 jeho časti;
 • namiesto vody môžete použiť hydrogél, ktorý je schopný udržať vlhkosť dlhú dobu;
 • počas celého obdobia klíčenia je potrebné zabezpečiť, aby sa hladina vody neklesla;
 • po objavení sa prvej chrbtice môže byť rastlina transplantovaná do zeme, ale aby sa rastlina mohla zakoreniť, jej korene musia byť aspoň 30 mm.

Na vzhľad prvých koreňov trvá 2 až 6 týždňov.

Osivo avokáda má látku, ako je Persin, ktorá narúša tráviaci systém a spôsobuje rôzne alergické reakcie. Preto sa odporúča vykonávať prácu s gumenými rukavicami.

Podmienky pre pestovanie stromu avokáda

avokádová starostlivosťKeď je avokádo vysadené doma, je potrebné vykonať niekoľko opatrení na usporiadanie jeho miesta.

Pre normálny rast avokáda musíte splniť určité požiadavky:

 1. Pravidelné navlhčovanie pôdy, ktoré sa vykonáva pri jeho vyschnutí. V priemere sa zavlažovanie vykonáva raz za 10 dní. V zimnej sezóne sa strom napojuje menej často, čo umožňuje pôde vysušiť za pár dní, čo je nevyhnutné na udržanie optimálnej úrovne vlhkosti pôdy.
 2. Údržba vlhkého vzduchu sa dosahuje rôznymi spôsobmi – inštaluje sa hrniec so stromom vedľa plodín, ktoré vyžarujú veľa vlhkosti, striekaním listov rastlín, v letnej sezóne alebo vykurovaním je hrniec inštalovaný na palete s mokrým pieskom.
 3. Poskytovanie priaznivého teplotného režimu v miestnosti, ktoré by malo byť v rozmedzí 16-20 stupňov. V zime je priaznivá teplota 10-12 stupňov, pretože rastlina padne do pokoja a zbiera listy.
 4. Včasná vrchná úprava závodu. V priemere sa vykonáva 1-2 krát za mesiac. V prípade vrchného obväzu sa používajú zmesi na pestovanie okrasných plodín.

Pri zažltnutí listov je potrebné dbať na pravidelnosť a množstvo zavlažovania. Zvyčajne je to príznak nadmerného napájania.

Dekorácia stromu avokáda

tvorba stromu avokádaNež budete môcť pestovať avokádo z kameňa doma, musíte premýšľať cez všetky nuansy svojho dekoratívneho dizajnu:

 1. Niektoré varianty zabezpečujú výsadbu niekoľkých výhonkov v banke a ďalšie preloženie ich stoniek, čím získajú svieži a pôvodný strom.
 2. Ak chcete získať vysoký strom, odporúča sa, aby bol aspoň raz ročne transplantovaný. Priaznivé obdobie pre tento postup je koniec februára, to je doba, keď rastliny aktívne rastú. Prvá transplantácia by sa mala vykonať po dosiahnutí výšky stromu 15 cm.
 3. Na zníženie intenzity rastu avokáda sa vykoná špička jeho vrcholu. Tento postup urýchľuje rast bočných výhonkov, ktoré robia korunu nádhernou a atraktívnou.

Tvarovanie prerezávanie sa vykonáva na jar, keď je aktívny rast všetkých rastlín. Prvé prerezávanie sa robí po 8-10 listoch, za prítomnosti bočných výhonkov sa skrátia po 5 listoch.

Prečítajte si o: výhody avokáda pre ľudí!

Od klíčenia kosti na vytvorený strom – video