pórRastúce klíčky póru nedávno získali značnú obľubu medzi obyvateľmi letného obdobia. Táto zelenina sa páčila mnohým svojim chuťovým vlastnostiam (jemná vôňa, pikantná sladká chuť) a schopnosť ľahko sa prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam, prinášajú bohatú úrodu. Pri varení sa pór používa ako surový, tak aj konzervovaný, marinovaný, nasolený a sušený. Okrem príjemnej chuti má cibuľa užitočné liečivé vlastnosti.

Užitočné vlastnosti

Chemické zloženie pór obsahuje veľké množstvo bielkovín, vitamínov B2, VJ, B, C, PP a minerály (vápnik, draslík, železo, nikel, horčík, fosfor, horčík, železo). Vysoký obsah kyseliny askorbovej, karotén, draslík a nízkym spaľovanie éterických olejov, diétny prípravok sa používa pre zlepšenie metabolizmu, zvýšená chuť do jedla, zvyšuje imunitu, rovnako ako pre liečbu mnohých ochorení.

Používa sa na choroby:

  • reumatizmus;
  • obličkové kamene;
  • obezita;
  • ukladanie solí;
  • dna;
  • ateroskleróza.

Ako pestovať pórky sadenice?

pórMetódy pestovania cibule: metóda bez zavlažovania (priama výseva do pôdy) a metóda sadenia. Priame osievanie v krajine sa používa hlavne v južných oblastiach s dlhým teplým letným obdobím. Tu sa pôda zahreje rýchlejšie. Pre ostatné regióny je prijateľnejšie pestovať cibuľové sadenice.

Najlepšie miesto na pestovanie sadenice cibule

Kultivujte cibuľové sadenice na dobre ošetrených nížinných úrodných pôdach, ošípaných organickými hnojivami. Slabá kyslá alebo neutrálna pôda je vhodná. Môžete tiež rásť na dobre navlhčených hlinených a piesčitých pôdach. Nepriaznivé pôdy sú ťažké ílovité pôdy. Oplodnenie superfosfátu, draselnej soli, kompostu, močoviny.

Pestovanie sadeníc z cibule

Na pestovanie semien cibule zo semien by sa mala uskutočniť prípravná fáza. Spočíva v špeciálnom spracovaní semien. Semená sa umiestnia do horúcej vody 20 minút, potom do studenej vody. Na rýchle klíčenie sa semená namočia po dobu troch dní v teplej vode. Po naliatí semien sa nechajú uschnúť.

Sejacia sejačka

pórVysádzanie semien cibule sa vykonáva v určitých časoch. Pri pestovaní sadeníc sa používajú boxy, ktoré sa dajú umiestniť na okná a je lepšie začať siadať v polovici februára. V skleníkoch sa plodiny vyrábajú v polovici apríla. A koncom apríla môžete zasiať semená na postieľkách a zároveň pokrývať film.

V malých boxoch alebo iných vhodných kontajneroch pripravených na pristátie zaspávajú špeciálne pripravenú pôdu, ale nie až na vrchol. Sejacie osivo sa robí v radoch s intervalom 5 cm a hĺbka brázdy by nemala presiahnuť 1,5 cm. Následne zakryte fóliou a umiestnite krabice na suchom a teplom mieste. Teplotný režim miestnosti by sa mal udržiavať okolo +25. Keď sa objavia prvé výstrely, film sa musí odstrániť a teplota sa udržiava denne na +17 a v noci +12. V tomto režime sa cibuľové sadenice uchovávajú asi týždeň. Po týždňovej expozícii sa sadenice prenesú do iného teplotného režimu – v deň +20 a +14 v noci. Takýto režim sa udržiava počas celej kultivačnej fázy sadeníc.

Starostlivosť o sadenice

Na základe podmienok, v ktorých sa semená pestujú, sa prvé klíčky môžu objaviť na 10. až 20. deň.

Pór je kultúra, ktorá vyžaduje vlhkú pôdu. Preto je vhodné zabezpečiť, aby pôda nevysušila. Ale súčasne neprekrývajte.

Krásky póru jemne posypte teplou vodou, aby ste nepoškodili stopku. Ale jedno zalievanie to nedokáže, musí sa nakŕmiť sadenice. Hnojenie hnojenia môže byť vykonané jedno, ale dve sú lepšie.

Na posilnenie koreňového systému a zhrubnutie stonky je potrebné orezávať listy tak, aby ich dĺžka po orezaní bola 10 cm.

Bezprostredne pred výsadbou sadeníc v pôde je potrebné postupne vytvrdnúť, ujsť sa na ulicu a zároveň zmierniť zalievanie. Po šiestich týždňoch je pristátie na otvorenom teréne.

Vylodenie sadeníc

Vysádzanie sadenice cibule na otvorenom teréne sa uskutočňuje koncom apríla a začiatkom mája. Na vopred pripravených a oplodnených zasadených sadeníc v radoch, prehĺbenie o niečo viac, ako bolo v kvetináči. Korene a listy sú mierne prerezané.

Pre dobré pór a pohodlné uzemnenie do vegetačného obdobia rastu, vzdialenosť medzi susednými rastúcich rastlín by mala byť aspoň 10 cm, a medzi riadkami – minimálne 50 cm.

Rastová technológia

Technológia pestovania cibule prostredníctvom sadeníc zahŕňa hlavné dva faktory: ošetrovanie a kŕmenie. Starostlivosť o mladé rastliny je obzvlášť dôležitá. Nezanedbávajte pletie a uvoľňovanie pôdy. Zavlažovanie a vrchný obklad rastlín by sa malo podľa potreby vykonávať. Hojne napojená a kŕmená hlavne počas vegetačného obdobia, v prvej polovici.

Dobré hnojivo pre cibuľu je trus z vtákov. Používa sa v roztoku 1:20.

Po dobrom zakorenení sadeníc sa naleje úrodná pôda. Hilling sa uskutoční po dvoch mesiacoch a podľa potreby sa opakuje pred zberom. Pred uschovaním je užitočné pridať do riadkov drevený popol. Je potrebné vykonať včasnú kontrolu buriny.

Zber a skladovanie

cibuľaZber v závislosti od odrody začína od augusta až po mráz. Zariadenie na lopatu podkopáva a vytiahne zo zeme. Odstráňte korene a dve tretiny dĺžky skracujte listy. Pór dobre toleruje mrazy. Ak ho necháte v zime na zimu, bude dobre zimovať a strieľať na jar. Pre lepšiu zimovanie si pôdu rozmiešajte s pôdou, naplňte ju rašelinou a položte jej s konármi, najlepšie ihličnatými.

Pór uchovávajte v suteréne počas celej zimy, pri teplote 0, vlhkosti 80%, prikopavujte vo vertikálnej polohe v mokrom piesku.

Pri skladovaní pór nielenže neznižuje obsah kyseliny askorbovej, ale naopak ešte viac.

Video: ako vysádzať pór