Prehľad spôsobov, ako pestovať ružu zo semien domuDlho sa ukázalo, že ak rastlina dáva semená, potom sa od nich môže získať podobný exemplár s určitým úsilím a poznaním. A ruža nie je výnimkou. si môžete kúpiť semená, ale môžete použiť zhromažďované na svojom vlastnom webe, v mestskom parku v krajine s priateľmi alebo v botanickej záhrade, kde môžete vidieť kvitnúce materskej rastliny pre pestovanie ruží doma.

Príprava osiva ruží

Semená ruží z nezrelé plody majú lepšiu klíčivosť a rastovú silu, takže musíte zbierať ovocie odrôd, ktoré sa vám páčia v neskorom lete, až kým úplne nevyvinú. Suché alebo rozpadané plody nie sú vhodné na pristátie. Jemne rozrežte krabice na dve časti a vyberte semená, úplne ich uvoľnite z buničiny. Semená ruží nie sú vysušené, ale premyjú sa 20 minút v roztoku peroxidu vodíka so sitom. To sa deje a chráni semená od výskytu plesní. Tvar a farba semien z jedného plodu môžu byť odlišné, ale to sa nepovažuje za chybu. Zo semien môžete pestovať ruže dvoma spôsobmi: doma a na záhrade.

Ako pestovať ružu zo semien doma?

Pravidlá pre prípravu ružových semienPri pestovaní ruží zo semien potrebujete byť trpezliví a vykazovať maximálnu presnosť. V prirodzených podmienkach, semená ruže prechádzajú stratifikáciou v teréne počas zimy, takže musíte vytvoriť podobné podmienky pre vaše semená.

 • Pripravíme substrát pre semená z tkaninových obrúskov, papierových uterákov, kotúčov z bavlnenej vlny alebo akéhokoľvek iného materiálu schopného zadržať vlhkosť. Substrát navlhčíme roztokom peroxidu vodíka, umiestnite naň vrstvy v jednej vrstve a druhý kryt pokryte rovnakým podkladom.
 • Celú štruktúru vložíme do plastového vrecka alebo plastového vrecka a položíme ho do spodnej časti chladničky (oddelenie zeleniny), kde sa teplota udržiava v rozmedzí 5 – 7oC. Stratifikácia trvá približne 2 mesiace pod neustálym dohľadom, pravidelne vysúva obsah obalu, kontroluje semená a v prípade potreby zvlhčuje podklady.
 • Naklíčené semená ruží sú umiestnené v kvetináčoch alebo rašelinových tabletách. Najvhodnejšia teplota v miestnosti na pestovanie ruží zo semien je 18-20oC. Na ochranu sadeníc od čiernej nohy je potrebné, aby výhonky mali dobré osvetlenie počas 10 hodín a povrch pôdy v kvetináčoch by mal byť pokrytý tenkou vrstvou perlitu.
 • Jemné výhonky vyžadujú mierne napájanie, ale nadmerná vlhkosť môže viesť k smrti sadeníc.
 • Na zabezpečenie vývoja koreňového systému musia byť prvé púčky odrezané.

Related  Populárne odrody maliny s fotografiou a popisom

Celý proces pestovania ruží zo semien doma bude trvať až do jari.

Hotové kroviny pred zasadením do zeme vyžadujú postupné vytvrdzovanie.

Klíčení semien ruží v chladničkeČrepníkové rastliny so sadenicami je potrebné vytiahnuť do osvetleného miesta, ale vyhnúť sa slnečnému žiareniu a postupne zvyšovať čas na čerstvom vzduchu.
V otvorenom teréne sú v máji vysadené ruže v predpripravených jamách alebo zákopoch s úrodnou voľnou pôdou.

 

 

Rastúce ruže zo semien, buďte pripravení na skutočnosť, že v prvom roku kvitnutia nebudú tak hojné, koľkto by chcel, a kvety môžu vyzerať nedokonalé. Ale v druhom roku budú všetky krovy ukazovať nádherné kvitnutie.

Pestovanie ruží zo semien v záhrade

Niektorí skúsení floristov, ktorí majú veľké množstvo semien, dávajú prednosť pestovaniu ruží zo semien jednoduchším spôsobom a zverujú stratifikáciu prírode.

 • Táto zlúčenina sa pripraví vyššie popísaným spôsobom, sa Semená sa vysievajú v auguste vzrástol v zákope s voľným oplodnené pôdy, nie je pochovaný a prisypaya malé množstvo pôdy na 0,5 cm.
 • Ak je jeseň suchá, rozstrekujte lôžko a kryt s akýmkoľvek krycím materiálom, aby sa zachovala vlhkosť v hornej vrstve.
 • V severných regiónoch je na zimu pokrytá ochranným krytom obvyklým spôsobom: listy, seno a plátna, čo je možné, ak je to možné, vrhnúť sneh.
 • Útulok je odstránený v apríli a čaká na vznik. Ale ak existuje hrozba opakujúcich sa mrazov, malé dieťa sa usadí cez posteľ.

Rúže pestované zo semien v záhrade sú viac prispôsobené životnému prostrediu, takže výhonky sú tvrdé a mrazuvzdorné a kríky sú životaschopnejšie.

Pestovanie ruží z kúpených semien

Moderný trh ponúka semená čínskeho, polyanthusu, obrubníkov a iných odrôd ruží. Ale nie vždy pestované exempláre zodpovedajú značkám deklarovaným výrobcami.

Nakúpené semená vyžadujú povinnú stratifikáciu, pretože nie je známe, ako dlho boli mimo plod.

Aby nedošlo k porušeniu prirodzeného priebehu pestovania, odporúča sa ku koncu leta nakúpiť semená ruže.

 • Namočte semiačka na niekoľko hodín do vody s prídavkom stimulátora rastu, aby sa zvýšila energia semien na rýchle výhonky.
 • Roztierajte semená na zvlhčenú zeminu v kvetináčoch alebo krabici, pričom na vrchu rozstreknite mokrým pieskom vrstvu nie viac ako 0,5 cm, mierne zhutňujte.
 • Posypte povrch pôdy z postrekovacej pištole a vložte hrnce do plastového vrecka vzduchom.
 • Nechajte hrnce po dobu dvoch týždňov pri izbovej teplote 18-20oC a potom vložte do suterénu alebo do chladničky, kde teplota neklesne nad 7oS.

Related  Zircon hnojivo návod na použitie

Stratifikácia trvá 1,5 – 2 mesiace, niekedy klíčky objavujú práve v tomto období, najdôležitejšou vecou nie je vynechať moment vzniku. Keď sa klíčky objavia, hrnce sú vystavené ľahkému a chladnému miestu. Aby sa zabránilo sadeniu “čiernej nohy”, sú navyše zvýraznené. V apríli, po vytvrdnutí, sa v otvorenom teréne vysádzajú hotové ružové kríky.

Ako pestovať ruže z čínskych semien doma – video