nechtíkMarigolds (latinský Tagetes) sú bylinné rastliny rodiny Astro s jasnými kvetmi rôznych farieb. K dnešnému dňu je známe viac ako 50 druhov. Vo voľnej prírode existujú jednoročné a viacročné nechtíky. Rastú v Latinskej a Južnej Amerike. Doteraz sa tieto kvety rozšírili takmer po celej planéte.

Používajú sa nielen na pestovanie na kvetinových záhonoch, v mixbordoch, ale aj na liečivé účely. Meslinky majú špecifickú korenistú chuť, charakteristickú len pre tieto kvety. Je to spôsobené prítomnosťou prchavých baktericídov, nazývaných phytoncides.

nechtík v krabiciMarží môžu mať jednoduché, polodvojné a dvojité kvety. V posledných rokoch chovatelia priniesli odrody s veľmi veľkými kvetmi rôznych odtieňov (od citrónovej až po tmavo oranžovú). Niektoré odrody majú okvetné lístky, v ktorých sú kombinované rôzne farby. Okrem veľkolepých kvetov je táto rastlina veľmi dekoratívna s perličkovými listami tmavozelenej farby. Obdobie kvitnutia trvá od júna do neskorej jesene. Žrebce nemajú veľmi dlho v strihu.

Kedy sa rastliny nechtí rastliny na sadenice?

Žlčovody sa množia podľa semien. Oni sú zasiate na jar. Pre tieto kvety sa uplatňuje zásada, podľa ktorej najskorší kvitnutie dosiahli tí, ktorí predčasne zasiavajú nechtíky. Takže od okamihu siatia po získanie kvitnúcich rastlín trvá asi 2,5 mesiaca. Pomocou metódy pestovania sadeníc sa semená v mesiacoch február až marec vysijú v pripravených debnách alebo hrncoch so živným substrátom v tabletách rašeliny. Optimálna teplota pre ich klíčenie je 22-25 ° C. Sadenice sa objavujú po týždni.

Pestovanie sadeníc nechtíkov nie je ťažké. Zábery by mali byť pravidelne napojené. Sadenice sa uchovávajú až do mája na teplom a svetlom mieste. Postupne sa mladé rastliny vyučujú na otvorenie vzduchu, ktoré nesú krabice so sadenicami na čerstvom vzduchu.

Iba zakalené sadenice sa môžu vysadiť v otvorenom teréne. To sa deje, keď prechádza hrozba mrazu.

Starostlivosť o sadenice nechtíka v otvorenom teréne

nechtík v kvetináčochV otvorenom teréne sa semená vysielajú len po dostatočnej zahriatí pôdy. Zvyčajne sa to deje v máji. Pri výseve semien si vyberte najviac slnečné miesto. V zemi sa vyrábajú hlboké a široké otvory, do ktorých sa osijú semená. Zároveň je vzdialenosť medzi nimi asi 2 cm, pretože zosilnené plodiny vedú k rozšíreniu sadeníc. Semená sú posypané tenkou vrstvou zeminy (1 cm) a hojne napojené.

Pred vznikom výhonkov by malo byť zalievanie mierne. Po ich objavení musí byť krajina neustále navlhčená. Keď sa vytvoria 2-3 páry týchto listov, transplantáty sa transplantujú na trvalé miesto.

Najlepšia zmes pôdy pre sadenice nechtíka sa skladá z humusu, rašeliny, rašeliny a piesku v pomere 1: 1: 1: 0,5.

Sadenice nechtíka sú vysadené odrezaním stonky na pár centimetrov do zeme. Ak existuje hrozba mrazu, bude možno potrebovať filmový prístrešok.

Oplodnenie mladých rastlín v jarnom období nie je možné, pretože to povedie k intenzívnemu rastu samotnej rastliny. V tomto prípade nebudú púčikové kvety dlhodobo formované.

Ako pestovať nechtíka na pozemku?

Výsadenie semenáčikov mesiacov je rozhodujúcim momentom pri pestovaní týchto kvetov. Pre nich vyberte dobre osvetlené plochy so zemou so strednou vlhkosťou alebo dobrou drenážou. Žlčovody môžu normálne kvitnúť a vyvíjať sa vo svetlom pozadí. Uprednostňujú úrodné pôdy (neutrálne, hlinité).

Na pestovanie nechtíkov je lepšie vybrať oblasti chránené pred vetrom. Mladé rastliny sa dobre rozvíjajú pri teplote vzduchu 18-22 ° C.

Po vysadení spevnených sadeníc na otvorenom teréne sa uskutočňuje pravidelné hnojenie rastlín so zložitými minerálnymi hnojivami. Prvý vrchný obväz sa uskutoční potom, čo sadenice dosiahnu výšku 10 cm a na nich sa objavia prvé púčiky.

Hnojivá sa aplikujú raz mesačne počas vegetatívneho obdobia. Pri absencii hnojenia sa nechtí dobre vyvinúť aj nechtík, ale nebudú kvitnúť hojne.

Tieto kvety normálne tolerujú transplantáciu prakticky kedykoľvek. Sú nenáročné a veľmi odolné. Napriek tomu však počas ich aktívneho rastu potrebujú dobré zalievanie. Po vzniku púčikov, nadbytok a stagnácia vlhkosti v pôde často vedie k rozpadu rastliny a jej smrti. V horúcich letných dňoch pre nechtíka jeden deň, večer zavlažovanie je dosť.

Starostlivosť o tieto kvety je pravidelné uvoľňovanie pôdy a buriny buriny. Uvoľnenie je nevyhnutné, lebo nechtíky ležia vo veľkej miere na vzduchu a netolerujú husté pôdy. Hrušky nechtíka sú pravidelne rezané, odstránené vyblednuté pupeny. Táto technika nielenže tvorí krásnu rastlinu, ale tiež posilňuje kvitnutie.

Pri prebytku vlhkosti sú tieto kvety ovplyvnené hubami a hnilobou. Pri suchu môže na nich napadnúť roztoč, ktorý sa môže odstrániť insekticídmi (“Aktellik”).

Video: očkovanie semien nevôl pre sadenice