Voňavý kôpor rastie na posteliKopr je užitočná rastlina bohatá na vitamíny, ktorá je jednoducho nenahraditeľná vo varení a medicíne. Patrí k jednému z najprestížnejších rastlín a nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Ale napriek tomu existujú určité odporúčania, ako pestovať kôpor, aby ste získali hustú aromatickú zeleninu a užijte si dlho čerstvé korenie.

Ako pestovať kôpor?

Kopa vysadená na otvorenom teréne sa vyvíja dobreAk chcete pestovať chutný a užitočný kôpor, potrebujete vedieť niekoľko veľmi jednoduchých zásad správneho výsadby. Pre úspešné pestovanie kôpru sú veľmi dôležité tieto faktory:

 • výber správneho miesta;
 • príprava pôdy;
 • hnojenie pôdy;
 • hojné zavlažovanie.

Rastúci kôprid v skleníkuKoprová svetelná rastlina, ktorá v tieni dobre nerastie. Pri nedostatku slnečného svetla rastliny môžu rásť veľmi tenké a bledé. Pre dosiahnutie dobrého zberu sa preto doporučuje kôp na zasiatí v dobre osvetlených oblastiach. Príprava pôdy zahŕňa povinné kopanie, ktoré sa vykonáva na jeseň alebo na jar pred výsadbou. Zem musí byť voľná, aby sa zabezpečilo dobré prenikanie vlhkosti a vzduchu do zasiateho semena.

Vysádzanie kôpru je najlepšie v úrodnej organickej pôde. K tomu je potrebné urobiť humus v pôde (polovica ponoru na 1 m2). V neprítomnosti humusu sa ako hnojivo používajú zriedené muline alebo trusové vtáky. Rastlina má draslík a fosfor, preto sa odporúča, aby dusičnan amónny, draselné hnojivá a superfosfát do zeme. Najlepšie obväzy môžu byť vykonané na jeseň, počas kopania, alebo na jar, pred výsadbou semien.

Treba mať na pamäti, že kyslá a ťažká pôda, napriek kopaniu a hnojeniu, nie je vôbec vhodná na pestovanie kôpru.

Kopr potrebuje pravidelné zavlažovanieDill miluje vlhkosť, takže musíte pozorne sledovať, že pôda nevysuší. A výsev semien by sa mal vykonávať výlučne vo vlhkej pôde. Kôprový kôpor sa začína v apríli, potom opakujte plodiny každých 15 dní, aby ste zabezpečili neustálu zber.

Zastrešenie toleruje zmrazenie na -5 ° C. Prudké zmeny teploty (chladenie alebo náhle teplo) však môžu prispieť k inhibícii rastlín. Preto, ak existuje pravdepodobnosť mrazu, je žiaduce zakryť výhonky polyetylénovým filmom. Krovinné odrody je možné vysadiť pomocou sadeníc. Preto je potrebné vysadiť jedno semeno v malých nádobách naplnených rašelinou a potom rastliny usadiť v skleníku.

Related  Pravidlá pre prerezávanie malín: berieme do úvahy všetky možné odtiene

Ako správne vysiať kôpor?

Zasiejeme kôpru na záhradePred vysadením sú semená namočené alebo zasiate suché. Namočené semená vyrastie rýchlejšie a výhonky zo suchých semien sú oveľa lepšie prispôsobené poveternostným podmienkam.

Aby sa rastliny rozvíjali rovnomerne, bez toho, aby sa navzájom potlačili kvôli nepriepustnosti, kopa sa osije rýchlosťou 1 gram semien na 1 metr štvorcový pôdy.

Ako zasiať koreň správne:

 • Po prvé, je potrebné pripraviť výsadbu lôžka pre výsadbu, hnojenie s vrstvou well-peregrevshego humus, hrúbka asi 15 cm.
 • Miesto na pestovanie kôpru by malo byť hojne napojené a ponechané na 1-2 dni, aby sa zmenšila pôda.
 • V mokrej záhradke sú brázdy široké asi 5 cm a sú hojne napojené.
 • Feniklu semená zasiatu v cik-cak pozdĺž brázdy, a sú zapustené do zeme do hĺbky 1-2 cm. Z vyššie sú sypané tenkou vrstvou pôdy alebo kompostu. Zasadené semená už nie sú napojené, aby ich neunikli veľmi hlboko do zeme.

Banda fúzov bushPo niekoľkých týždňoch sa prvý výhonky pučať, je potrebné rednúť, udržiavanie medzery medzi rastlinami 5-10 cm. Je potrebné dbať, aby sa zabránilo zahustenie pristátie, pretože fenikel môže zastaviť rast. V parenísk a skleníkov kôpor možné vysievať na obvode priechodu a severnú stenu. Vysoká vlhkosť vzduchu podporuje rast a šťavnatosť rastliny.

Môžete pestovať kôpor v júli?

Výsevný kôpor v otvorenom terénePristátie takmer všetkých záhradných plodín sa vyskytuje v jarnej sezóne, vrátane kôpru. Ale pre väčšinu milovníkov tohto lahodného korenia je otázka naliehavá: Môžete pestovať kôpor v júli, bude rásť a vyspelý? Kopr je dobrý, pretože sa dá zasievať po celú letnú sezónu, od jari do jesene. Avšak letná plodina má niektoré zvláštnosti.

Dodržiavanie striedania plodínLôžka sú zvyčajne už naplnené inými rastlinami. Preto je potrebné nájsť fenyklu správnych susedov. Oblasť s kapustou, uhorkami a paradajkami je pre neho najlepšie. Esenciálne oleje, ktoré sú obsiahnuté v kôpri, výrazne zlepšujú chuť tejto zeleniny a zbavujú sa nejakého škodlivého hmyzu. Úrodná a dobre oplodnená zemina pod nimi je pozoruhodne vhodná na úspešné klíčenie kôpru.

Vo skleníkoch a skleníkoch sa neodporúča lesa na pestovanie. Za týchto podmienok nebude po rozstrihu taký voňavý a veľmi rýchlo sa rozpadne.

Ďalšia nuansa, ak sú semená vysiate suché, môžu vystúpiť len po 15 dňoch. Preto sejačka v lete vyžaduje povinné namáčanie semien.

Related  Podmienky a pravidlá pre výsadbu sadenice paradajky v otvorenom teréne

Ako pestovať kôpor rýchlo vystúpiť?

Fenikel rastiePo prvé, zistíme, koľko dní sa kôp zväčšuje. Pri teplote vzduchu + 5 ° C kôp zvyčajne stúpa po 14-20 dňoch. V teplejšom období, pri teplote + 20 ° C, semená klíčia v priebehu 10-15 dní. V niektorých prípadoch je však potrebné urýchliť klíčenie semien. Preto vzniká otázka: ako pestovať kôpor tak, aby sa rýchlo vystúpil?

Preto je potrebné prijať nasledujúce opatrenia:

 • umiestnite kôprové semená do gázového uzla, podržte 1-2 minúty v horúcej vode (60 ° C);
 • potom na 2-3 dni vložte do vody pri izbovej teplote. Každých 8 hodín sa má voda meniť a semená kôpru by sa mali umyť. Alebo počas dňa nechajte vzduch cez vodu pomocou akvariového kompresora;
 • potom vysajte semená pred výsadbou.

Pomocou týchto postupov éterické oleje, ktoré bránia klíčeniu, semená sa umyjú a po výsadbe kôpor klíčky už na 4-6th deň. Semená sa vysievajú v vlhkej pôdy, horná vrstva je vyplnená tenkým (5 mm), rašelina, humus a piesok. Pri dodatočnom zalievaní sa namočené semená nepotrebujú. Zasadil sa tak znížiť kôpor po 30 dňoch, keď sa zvýši na 20 – 25 cm.

Ako pestovať dobrý fennel – video