rašelina pre úrodnú zmesMnoho záhradníkov začína vo februári pripravovať zmes pôdy na pestovanie sadeníc. Dôležitou súčasťou tejto pôdnej zmesi je rašelina. Vďaka mikroorganizmom žijúcim v dolnej rašeline dostanú koreňový systém sadeníc dostatočné množstvo tepla a živín. V procese životnej činnosti baktérie spracovávajú pozostatky močiarnych rastlín a produkujú teplo. V rašelinovej pôde sa sadenice vyvíjajú rýchlejšie ako v piesočnaté, úrodnej zmesi, pre ktorú sa piesok mieša s perlitom a humusom.

Rašelina má vysokú kyslosť. Preto sa nemôže použiť ako základ pre úrodnú zmes. Ak sejete semená v kyslej pôde, potom po klíčení budú hniť. Kyslosť rašeliny musí byť vyvážená neutrálnou pôdou alebo záhradnou pôdou.

Na prípravu úrodnej zmesi na sadenice budete potrebovať:

  • spodná (nížinná) rašelina;
  • piesok;
  • draselné a fosforečné hnojivá;
  • záhradná pôda alebo neutrálne zakúpená pôda.

Ako hnojivo pre úrodnú rašelinovú zmes je možné použiť alkoholickú tinktúru rašelinového machu. Jej roztok je tiež spracované semená kvetov a ďalších rastlín. Ak chcete pripraviť riešenie, naliať rašelinu rašelinou a trvať na týždeň. Potom sa jedna lyžica tinktúry rozpustí v 10 litroch vody. Takýto roztok sa ošetrí semenami rastlín. Tento roztok sa používa ako bioaktívny fungicíd a insekticíd.

Príprava zmesi rašeliny

Na prípravu zmesi pôdnej rašeliny bude potrebný kalcinovaný riečny piesok, ktorý sa používa ako drenáž. Záhradná zemina alebo neutrálna pôda sa musí pretrieť cez sito.

Keďže rašelina obsahuje veľké množstvo živice, odpudzuje vodu. Preto pred prípravou zmesi musí byť pôda v pare. Pod vplyvom pary sa pôda stráca a lepšie prechádza vodou.

V 10 kg preosiatej pôdy by sa mala pridať jedna polievková lyžica draslíka a fosfátového hnojiva. Keďže tieto hnojivá používajú draselnú soľ a superfosfát. Potom sa do nádrže naleje pôda. Kontajner s pôdou je umiestnený vo väčšej nádrži. V tejto “matryoshka” nalejte až 10 cm vody a zapáliť. Na plynovom kúpeli by mala pôda stráviť 30 minút. Parná zemina sa zmieša s 5 litrami rašeliny a 5 kg riečneho piesku. Takáto rašelinová zmes je pokrytá v nádobe a potom sa v nej vysievajú semená.