domáceho hroznového octuAko viete, prírodný ocot je najužitočnejší a odporúčame ho použiť na pridanie do rôznych jedál. Urobiť takýto produkt je celkom možné a doma, najmä ak má lokalita vinohrad. Takže dnes pripravíme vínny alebo hroznový ocot.

Zložky

Na prípravu octu budete potrebovať:

  • hrozno – 1,6 kg;
  • cukor – 200 g a viac samostatne 50 g;
  • voda.

Pre ocot je lepšie použiť odrody vína, ale v extrémnych prípadoch, a stolové hrozno.

Musím umývať hrozno?

Väčšina žien v domácnosti radšej dôkladne umyje pred použitím ovocia a zeleniny. Avšak pokiaľ ide o hrozno, aj keď sa vyrába víno, často sa používa v čerstvo narezanej forme, bez toho, aby bolo spracované. Existuje názor, že v prípade bobúľ existuje viac užitočných látok.

Na umývanie alebo neprítomnosť hrozna – každý rieši individuálne, ale z praxe je zrejmé, že v produkte nie je žiadny zvláštny rozdiel a že počas fermentácie zahynú škodlivé baktérie.

Vytváranie obrobku

Po prvé, hrozno musí byť odrezané z zväzkov a naliate do sklenenej fľaše. Pre určitý počet výrobkov je dostatok a kapacita 3 litre.

Teraz, pomocou valenia kolík, kousnúť bobule, aby začali šťavu. Pridajte cukor a nalejte teplú prevarenú vodu cez plece plechovky. Dobre premiešajte s drevenou lyžicou na rozpustenie cukru.

Fľašu zakryte gázou zloženou v niekoľkých vrstvách a pripevnite ju pružným pásikom. Položte obrobok na teplé miesto, kde sa bude túlať po dobu dvoch týždňov.

Po celý čas sa má obsah nádoby miešať denne.

Ako viete, že kvasenie skončilo?

Počas dvoch týždňov musí hrozno kvasiť. O pripravenosti svedčia tieto príznaky:

  • všetky bobule sa usadia na dne nádoby;
  • počas miešania sa pena netvorí.

Čo robiť s fermentovaným hroznom?

Keď sa víno fermentuje, musí byť filtrované, zbaviť sa bobúľ. Vo výslednej zakalenej hmote pridajte trochu viac cukru (asi 80 g) a znova vložte nádobu do tepla. Cukor bude mať budúci ocot výraznejšiu chuť bobu.

Po druhé, zber by mal byť minimálne 2 mesiace bez zásahu človeka (nemiešajte).

Po určenom čase bude vínny ocot pripravený. Zostáva iba to, aby sa napolohol, oddelil bláznivý diel a nalial do fľaše.

Postupná príprava vínneho octu – video