denných obsahov kurčiatJednodňové kurčatá sú náchylné na mnohé vírusové ochorenia. Imunita kurčiat závisí od podmienok zadržania v prvom týždni po narodení. Očkovanie mladých zvierat sa vykonáva v inkubačných staniciach, kde je možné zakúpiť jednodňové kurčatá.

Aby ste dievčatá priviezli z násadových vajec sami, musíte použiť inkubátor a v prvých dňoch po objavení kurčiat ich pestujete z pseudomoru hydiny.

Pred očkovaním kurčiat sa poraďte s veterinárnym lekárom. Ak je očkovanie príliš skoro, imunitný systém kuriatka sa s touto chorobou nebude vyrovnávať.

Kvôli tomu, aby boli kurčatá zdravé, mali by byť okrem očkovania poskytnuté aj vhodné životné podmienky:

  • čistota v broderizme;
  • teplotný režim;
  • celoročné osvetlenie;
  • vhodná potravinová základňa.

Denné kurčatá je možné uchovávať v bežnej kartónovej krabici s lôžkom z pilín alebo v brooderi na podlahe siete. S vrhmi budú kurčatá teplejšie, ale piliny sa musia denne meniť, aby sa zabránilo šíreniu chorôb, ako je kokcidióza.

Teplotné podmienky

Kurčatá veľmi zmrazia, keď teplota nie je dodržaná. Pohodlná teplota pre kurčatá od 28achC až 32achC. Teplota v malom broodore sa môže udržiavať pomocou infračervenej lampy alebo domáceho ohrievača z žiarovky a sklenenej nádoby.

Žiarovka u brojdača s dennými kurčatami by mala neustále kedy spaľovať. Vypnite žiarovku nie je možné do dvoch týždňov starých mláďat. Potom budú kurčatá silné a zdravé, pretože budú jesť kŕmne zmesi nepretržite.

Kŕmna základňa

Pre kurčatá je veľmi dôležité vybrať si dobrú potravinovú základňu. Od prvých dní života musia byť kurčatá kŕmené špeciálnym “štartovacím” zmiešaným krmivom. Je to vyvážené krmivo s minerálnymi doplnkami a veľkým obsahom bielkovín. Takmer neobsahuje vlákno, ktoré kurčatá neabsorbujú.

Na takejto strave by kurčatá mali byť uchovávané až 21 dní. Potom sú mladí presunutí do výkrmu na výkrm. Na prevenciu črevných ochorení počas prvých troch dní sa kurčatám podáva mierne ružový roztok manganistanu draselného a potom čistiť filtrovanú vodu.

Na zabezpečenie toho, aby voda bola vždy čistá, použite napájacie vsuvky. Po nasadení takýchto pijanov do kurčiat budú kurčatá vždy suché a nemrznúce.