spôsob reprodukcie ovocných stromovOvocné stromy prinášajú veľké ovocné výnosy, takže mnohí záhradníci ich chcú rozmnožiť na svojom pozemku. Očkovanie nie je vždy zakorenené v podnoží, takže začínajúci záhradníci môžu použiť iné metódy reprodukcie.

Existujú tri hlavné spôsoby reprodukcie ovocných stromov s výnimkou očkovania:

  • šírenie odrezkov;
  • vrstvenie;
  • Metóda tvorby umelého koreňa na vetve.

Tieto metódy reprodukcie zabezpečujú vysokú mieru prežitia nových sadeníc. Súčasne nový sadivový materiál úplne zachováva všetky vlastnosti materského stromu, čo je veľmi dôležité pre reprodukciu určitých druhov ovocných stromov.

Reprodukcia ovocných stromov odrezkami

Rezy na reprodukciu ovocných stromov zozbierané na jeseň počas formovania koruny. Skladujte odrezky v hlbokom mrazení v mrazničke alebo ich odložte do hrncov. Tak, budete tvoriť zdravé sadenice, ktoré potom vysadené v otvorenom teréne v lete.

Na získanie nových sadeníc sa používa aj metóda zeleného šírenia.

Rezy by mali byť vysadené v penumbre a dobre zavodnené. V blízkosti rezov jazdy v niekoľkých kolíkov, ktoré roztiahnu bielu látku. Tak vytvorte miniatúrny skleník. Keď sa koreňový systém objaví v odrezkoch, sú transplantované na slnečné miesto a zložité minerálne hnojivá a hnojený hnoj sú umiestnené do kmeňa blízkych koreňov sadenice.

Pri tomto násobení je miera prežitia odrezkov 70% celkového množstva sadiva.

Reprodukcia ovocných stromov vrstvami

Aby bolo možné získať nové rastliny je zaručené, použite spôsob reprodukcie ovocných stromov podľa vrstiev. Vyberte dolnú vetvu ovocného stromu pre dospelých a odstráňte kôru z kruhu. Tento proces sa nazýva zvonenie.

Zvonenie spomaľuje výtok živín z odrezkov, čo zvyšuje rýchlosť tvorby koreňového systému. Ak chcete spustiť proces tvorby koreňov, ohýbajte vetvu na zem a naplňte “krúžok” zeminou.

O tri mesiace neskôr sa začne tvorba koreňového systému a budúce leto bude možné oddeliť sadenice od materskej rastliny a presunúť ju na nové miesto. Miera prežitia sadeníc s touto metódou reprodukcie je 100%.

Umelá tvorba koreňov v blízkosti vetvy

Ak nie je možnosť ohýbať vetvu na zem, urobte otvor v celofánnom vrecku a položte obal na rovnú vetvu a potom naplňte obal s pôdou. Balenie sa pevne spája, poskytuje prístup k vetve k vetve, mierne navlhčí pôdu. Po vytvorení koreňov rozdeľte sadenice ostrím a presuňte ju na nové miesto.