gippeastrum domaHippeastrum doma sa pestuje ako zelený kvet. Táto rastlina krásne kvitne na parapete. Rovnako ako všetky cibuľovité rastliny, hippeastrum trávi na kvete sily nahromadené počas odpočinku. Toto obdobie sa vyskytuje na jeseň alebo v zime, v závislosti od typu kvetu. Aby sa rastlina rozkvitla, počas obdobia odpočinku sa znižuje zavlažovanie, do pôdy sa zavádzajú hnojivá obsahujúce fosfor a draslík a gippeastrum sa tiež transplantuje do priestranného hrnca.

V zime nemožno na pôdu nanášať dusíkaté hnojivá, lebo hippeastrum nezačne do obdobia odpočinku. Budú pokračovať v aktívnej vegetácii. Nové kvetinové stonky a listy rýchlo spotrebúvajú celú zásobu živín nahromadených v žiarovke. V dvoch ročných obdobiach bude rastlina zomrieť a zomrieť.

Ako dať rastlinu do pokoja

V polovici septembra – začiatkom októbra by hippeastrum mal vstúpiť do obdobia odpočinku, ktorý bude trvať približne dva mesiace. Zelená hmotnosť závodu postupne zmizne. Ak sa tak nestane, zelené listy je potrebné dvakrát zložiť a zovrieť. Prílev živín k nim sa zníži a vzdušná časť kvetu bude vyčerpaná. Hrniec s hippeastrum by mal byť odstránený z okenného parapetu a umiestnený hlboko do miestnosti, aby zastavil vegetatívny proces.

Hippeastrum sa veľmi rýchlo zotaví a vytvorí nové stopky, ak sa transplantuje do väčšieho hrnca naplneného úrodnou pôdou a oplodneného fosforečnými a draselnými hnojivami.

Zavedenie hippeastramu v období aktívnej vegetácie

Zo stavu odpočinku hippeastrum vyjde začiatkom marca. V tejto dobe prichádza obdobie aktívnej vegetácie a rastlina potrebuje hojné zavlažovanie a hnojenie. Toto je indikované tromi faktormi:

  • rýchly rast nových stopiek;
  • zníženie priemeru žiarovky;
  • sušenie pôdy a vzhľad tesnení na nej.

Počas aktívneho vegetačného obdobia sa kvetina naleje do palety, aby sa zabránilo hnilobetiu žiarovky. Zavlažovanie sa vykonáva každé tri dni. Raz za týždeň sa na pôdu nanáša jedna čajová lyžička komplexného minerálneho a dusíkatého hnojiva. Na zrýchlenie kvitnutia sa môže do pôdy pridávať jedna tretina čajovej lyžičky superfosfátu, ktorá sa zavádza v pevnej forme každé dva týždne.

Kvety tvoria tri stopky, na ktorých budú púčiky. Počas kvitnutia nie je potrebné podávať hipperastrum.