korenené bylinky v hrncochNamiesto obvyklých kvetov na parapete môžete pestovať pikantné zeleniny, ako je petržlen, kopr, šalát alebo špenát. Je dôležité vybrať ten správny druh zeleniny. Pre zimné výsadby sú vhodné len skoré, nízko rastúce odrody. V lete môžete pestovať stredne korenené korenené bylinky, ako je rozmarín a bazalka, môžete tiež pestovať gruzínske slané.

Pôda na pestovanie zelene

Pôda na pestovanie zelene musí byť neutrálne. Ak používate záhradnú pôdu, musí sa kalcinovať v mikrovlnnej rúre na dezinfekciu. Aj v záhradnej pôde pred výsadbou zelených sa vyrábajú zložité minerálne hnojivá so zníženým obsahom dusíka a piesku.

Príprava kontajnera na pestovanie zelene

Pri pestovaní zelene na okenných paraplánoch je keramická nádoba najvhodnejšia, pretože sa ohrieva na slnku rýchlejšie. Ak plánujete pestovať veľa zelene, potom použite hrniec 10 litrov. Pikantné greeny rastú veľmi rýchlo. V spodnej časti hrnca by sa mala vyliať drenáž: veľký kamienkový alebo záhradný keramzit. Potom je hrniec naplnený zeminou až po okraj.

Vysádzanie zelene

Pred vysadením zeleniny musí byť pôda dobre vylúčená roztokom manganistanu draselného na jeho dezinfekciu. Keď sa krajina usadí, bude možné pestovať korenisté zeleniny. Petržlen, kôpru a hlávkový šalát sú osiate náhodne. Na urýchlenie klíčenia semien musia byť namočené v teplej vode.

Petržlen je lepšie kŕmiť niekoľko dní.

Semená špenátu by mali byť zasadené vo vzdialenosti 5 cm od seba. Pri pestovateľských podmienkach na parapete môžu byť vysadené vo vzdialenosti 3-4 cm. Špenát je zasadený do otvorov. Rovnakým spôsobom rastliny slané a rozmarín. Ďalej sú zasiate kvetináče pokryté fóliou, tvoriacou skleník. Kvetináče sú umiestnené na juhozápadnom okne.

Zalievanie a hnojenie zelene

Pred klíčením posypte pikantnými zeleninami striekačkou. Zavlažovanie sa vykonáva raz za dva dni. Po 15 dňoch po výsadbe sa objavia prvé zelené výhonky.

Šalát po prvých výhonkoch je zriedený, pretože jeho semená sú malé a pri zasiatí dávajú husté výhonky.

Za mesiac budú zeleniny pripravené na konzumáciu. Počas letnej sezóny môžete zhromaždiť 6 zberov zelene, ale kvôli tomu by mali byť hrnce so zeleninou napojené a oplodnené. Raz za desať dní musíte pôdu napiť zemiakovým vývarom. Škrob stimuluje rast všetkých vnútorných rastlín, vrátane pikantnej zelene.