fikusová gumaFicus gum alebo Elastic je jedným z najviac non-výživných rastlín. S minimálnym úsilím od kvetinárstva nie je také ťažké pestovať takúto kvetinu. Z vonkajšieho hľadiska je rastlina strom, ktorý v prírodných podmienkach dosahuje výšku až 40 m. Ale pre pestovanie v interiéri sú vynájdené kompaktnejšie fikusy. Obaja majú silný kmeň a veľké husté oválne listy s mierne špicatým hrotom.

Farba listov fikusu závisí od konkrétneho druhu a môže byť buď monochromatická alebo pestrá:

  • tmavo zelené listy sú neodmysliteľné v odrodách Robust, Melanie, Black Prince;
  • tmavohnedý list figovníka Abidjána;
  • rozmanité (s heterogénnymi ľahkými náplasťami) listy fikusov Viegata a Tineke;
  • trikolórové listy na belizskom fikuse (zelený list s ružovo-bielym okrajom a centrálnou žilou).

Rozmanité odrody ficus Elastica sú náročnejšie v starostlivosti, a to najmä pokiaľ ide o podmienky ich údržby, menovite osvetlenie. S nedostatkom svetla môže ich krásny vzor na listoch úplne zmiznúť.

Aký druh pôdy robí fikus?

Vzhľadom k tomu, že ficus z kaučuku a ovocia je prírodným stromom, musí nájsť vhodný strom. Príliš ľahký substrát tu nezodpovedá, pretože nemôže držať vysoký a silný kvet.

Najoptimálnejší variant pôdnej zmesi, ktorý bude mať vhodnú štruktúru a nutričnú hodnotu, vyzerá takto:

  • 2 časti záhradnej hliny;
  • 2 časti humusu;
  • 3 časti piesku.

Takáto kompozícia pôdy môže byť použitá ako na transplantáciu dospelých rastlín, tak na výsadbu odrezkov.

Aká je teplota v miestnosti?

Tvrdenia, že ficusy potrebujú teplo, nie sú veľmi pravdivé. Ak chcete pochopiť, či je kvetina pohodlná, musíte sa pozrieť na jej listy:

  • vertikálne usporiadané listy hovoria, že rastlina je celkom pekná;
  • ak sú listy rovnobežné s pôdou a previsom v lodi, znamená to príliš vysokú teplotu v miestnosti (alebo nedostatok jedla).

Najlepšie je mať vaňu s kvetinou v chladnej miestnosti, kde teplota neklesne nad 24 stupňov Celzia.

V lete je fikus možné vytiahnuť do záhrady alebo na balkón a nastaviť ho pod tieň veľkého stromu. Zima však môže kvetina bezpečne prežiť v chladnej miestnosti, ale nie pod 16 stupňov tepla – pre zelené odrody a 18 stupňov – pre pestré.

Related  Grow en velsmakende bjørnebær på hytta enkelt og enkelt (video)

Ako urobiť fikus vetvu?

Možno jediný problém s pestovaním gumového figovníka je jeho tvrdohlavá neochota vytvárať bočné výhonky. Výsledkom je, že kvetina rastie do jedného kmeňa a je veľmi vysoká.

Ak chcete vytvoriť krásnu korunu a stimulovať vetvenie, koncom apríla je potrebné odrezať hornú časť rastliny. Toto by malo byť vykonané v čase, keď fikus dosiahne výšku 1-1,5 m.

Po takýchto udalostiach fikus Elastiky uvoľní bočné pobočky. Keď vyrastú dobre (za 3-4 roky), vrcholy takýchto výhonkov by mali byť tiež zmiernené. Tak je možné pestovať strom so sviežou a krásnou korunou.

Vlastnosti starostlivosti o fikus gumy – video