semená mrkvyMnohí farmári každoročne kupujú koreňové semená v záhradkárstve. Ale tieto semená môžu byť pestované samostatne.

Zhromažďovanie semien môže byť len z odrodových plodín, semená hybridov nenesú nové baktérie, takže nebude možné pestovať hybridnú odrodu zo semien.

Príprava sadeníc

Pestuje sa mrkva na semenách na jar, keď sa korene zeleného listu objavia v koreňovej plodine. Tento koreň je odrezaný tretina vrcholov. Ďalej je táto časť vysadená v hrnci s drenážnymi otvormi a úrodnou pôdou. Na pestovanie mrkvy je najvhodnejšia piesková hlina s vysokým obsahom nízkej rašeliny. Po výsadbe časti koreňa v banke je pôda dobre napojená. Po troch týždňoch bude mať mrkva korene, tvorené hlinenou hrudkou. Sady s uzavretým koreňovým systémom sú dobre zavedené, takéto rastliny sú menej náchylné na hubové choroby. Vysádzajte hotové sadenice na otvorenom teréne v máji alebo júni.

Premiestňovanie sadeníc na otvorenom teréne

Keď teplota pôdy vzrastie z +10achOd do +15achSo sadlami s uzavretým koreňovým systémom sa transplantujú na slnečné miesto. Na mieste výkopu vykopať otvor o 2 cm širší a hlbší ako hlinený hrudník v hrnci. V pristávacej dierke je potrebné vytvoriť piliny alebo seno. Takže koreňový systém mrkvy bude teplejšie a pohodlnejšie, navyše, vlhkosť bude trvať dlhšie. V dôsledku nadmernej vlhkosti sa vrcholy rozvinú rýchlejšie. V polovici leta bude mrkva vyhadzovať šípky a do konca leta budú osiva dozrieť.

Odstráňte bočné stopky mrkvy. Nebudú mať veľké množstvo semien a čerpajú z živín.

Po odstránení bočných kvetení mrkvy pridajte do pôdy organické hnojivá. Vďaka hnojivám sa všetky semená plnia a dostanete kvalitný sadivový materiál.

Týmto spôsobom je možné získať osivo iba jedného druhu mrkvy, pretože počas kvitnutia je riziko prašnosti dvoch rôznych odrôd vysoká.

Ak chcete získať semená niekoľkých odrôd mrkvy, postele s koreňovými plodinami vybavené vo vzdialenosti 100 m od seba. Môžete tiež vysadiť sadenice rôznych odrôd mrkvy v oddelených skleníkoch.

Z každej rastliny môžete získať od 50 do 100 semien, v závislosti od rozmanitosti mrkvy. Výrobcovia semien továrne ich čistia zo sušených klíčkov. Domáce semená nemožno očistiť, ale iba sušiť.