popol ako hnojivo pre rastlinyPopolček z dreva je veľmi užitočný produkt pre rastliny. Obsahuje veľké množstvo draslíka, vápnika, horčíka a fosforu, ktoré sú potrebné pre rastliny v období kvitnutia a plodnosti.

Nevýhodou popola je, že neobsahuje prakticky žiadny dusík, ktorý je potrebný pre rastliny v období aktívnej vegetácie. Na kŕmenie rastlín je potrebné zložité minerálne hnojivá.

Používanie dusíkatého hnojiva súčasne s popolom nie je žiaduce. Pri tomto použití reaguje dusík s alkalickými látkami a vytvára sa amoniak, ktorý sa rýchlo odparuje. Je lepšie používať dusíkaté hnojivá a popol v rôznych dňoch.

Tiež neaplikujte popol s fosforovými hnojivami. V tomto prípade fosfor nebude asimilovaný rastlinami.

Popol ako hnojivo

Popol z dreva neobsahuje chlór, takže sa dá bezpečne použiť na hnojenie:

  • uhorky;
  • cukety;
  • zemiaky;
  • mrkva;
  • jahody;
  • malina.

Všetky tieto kultúry netolerujú zavádzanie chlóru do pôdy. Navyše, popol znižuje kyslosť pôdy a uvoľňuje pôdu, takže sa zavádza normalizácia hodnoty pH.

Ak na vašej lokalite prevažuje hlina alebo rašelina, odporúča sa pridať od 700 do 1,5 kg popola z dreva na 1 m2 area. Ak používate popol z vypálenia slamy, norma by sa mala zdvojnásobiť.

Pri používaní drevného popola ako hnojiva je norma 100 g na 1 m2 pristávacej oblasti. Počas vegetačného obdobia je potrebné urobiť kvapalný vrchný obväz. Pri príprave sa rozpustí 100 g popola v 10 litroch vody.

Ktoré rastliny sú poškodené popolom

Keďže popolček má zásaditú reakciu, neodporúča sa ho použiť na plodiny, ktoré rastú na kyslej pôde. Väčšinou je to okrasná rastlina:

  • ihličnaté plodiny;
  • magnólia;
  • azalka;
  • rododendrony.

Neutrálna pôda nie je vhodná pre takéto rastliny.

Popol ako prostriedok proti škodcom a plesňovým ochoreniam

Aby ste sa zbavili vošiek a slimákov, navlhčite listy rastlín skoro ráno a posypte ich popolom z dreva. Táto metóda je účinná pre zemiaky a jahody.

Ak zmiešate infúziu dreveného popola, tabaku a mydla na prádlo v rovnakom pomere, dostanete vynikajúci liek na múčnatku a vošku.

Ako pripraviť popol z dreva

Zber popela po piknikoch, popáleninové a choré vetvy stromov. Udržujte popol v uzavretej nádobe. Ak sú splnené podmienky skladovania, dátum vypršania lepenkového popola nie je obmedzený.

Orech vylučuje jedovaté látky, ktoré inhibujú rast iných plodín. Pri pálení vetví a lístia sa tieto látky rozpadajú. Popol z dreva získaný v dôsledku horiaceho lieska sa môže bezpečne použiť na hnojenie iných rastlín.

Related  Упознај – најмањие драцаена компакт