krava mliekaMliečny priemysel je ziskové podnikanie. Ak si vyberiete plemeno dojníc a používate dobrú kŕmnu základňu, môžete zvýšiť výťažnosť mlieka na 40 litrov mlieka denne. Najsľubnejšie plemená kráv pre Rusko sú:

  • Ayshirskaya;
  • Dzherseyskaya;
  • Holstein.

Zvieratá týchto plemien majú vysoký genetický potenciál. Každé plemeno má svoje vlastné vlastnosti.

Aishirian plemeno kráv

Aishirianské plemeno kráv má nízky obsah tuku v mlieku (až 3%). Takéto mlieko je ideálne na výrobu tvarohu a oddeľovania. Aishirianský dobytok dosiahol hmotnosť 450 kg. Rast kráv je asi 125 cm. Farba kravy je biela s hnedými škvrnami.

Výhody tohto plemena možno pripísať rýchlej adaptácii na nové podmienky zadržania. Kravy plemena Aishir sú aktívne a schopné cestovať na dlhé vzdialenosti, takže sú ideálne na údržbu pasienkov a pasienkov.

Krava môže byť inseminovaná bez straty mlieka za dva roky. Hotel prechádza ľahko a obdobie zotavenia po pôrode je pomerne malé. Pri správnom kŕmení je to 1,5 mesiaca.

Jersey chov kráv

Jerseyové plemeno kráv dáva mlieko s vysokým percentom tuku. Držitelia tohto plemena priniesli mlieko s obsahom tuku 8%. Priemerný obsah tuku v mlieku je 5%. Tento indikátor možno zvýšiť alebo znížiť reguláciou základne potravín.

Čím je obsah mlieka vyšší, tým nižší je výťažok mlieka. Zvýšenie množstva mlieka pomôže surové zemiaky a mrkva. Do kŕmnej zmesi sa nemôže pridávať viac ako 5 kg zemiakov. Vysoký obsah škrobu upcháva mliečne kanály, čo znižuje výťažok mlieka.

Mrkva sa môže pridať na kŕmenie na 8 kg. Takáto prísada zmení farbu mlieka na krásne žltú farbu. Mlieko a smotana opäť začnú bieľa až do stredu laktácie.

Jersey kravy sú pokryté vo veku 1,5 roka. Teľatá sa dojčia až do štyroch mesiacov.

Holštajnské plemeno kráv

V Rusku neexistuje žiadny holštýnsky plemeno kráv. Krávy pre rodokmeň sa nakupujú iba v poľnohospodárskych podnikoch, ktoré sa zaoberajú priemyselnými hospodárskymi zvieratami. V súkromných farmách sa rozmnožuje kríž medzi holštýnskymi kravami a inými plemenami.

Holsteinské plemeno kráv má vysoký obsah mlieka. Za jeden deň môžete získať až 40 litrov mlieka. Doba laktácie u zvierat je 305 dní.