odroda geranium zo semienObľúbený pestovatelia kvetov pelargónie sa najľahšie množia odrezky – to je najjednoduchší a bezproblémový spôsob, ktorý v 99% prípadov prináša pozitívne výsledky. Ale pokiaľ ide o vzácne odrody, ktoré sa ťažko stretnú na regáloch kvetinárstva v dospelom stave, je užitočná metóda kultivácie semien. Výber semien je vždy dosť dobrý a s malou snahou získať zriedkavú škálu pelargónie je celkom možné.

Kedy môžete zasiať semená?

Čas na vysádzanie pelargónie závisí od túžby a svetla. Ak existuje možnosť osvetlenia alebo v miestnosti je dostatok prirodzeného svetla, je možné pestovať pelargonium aspoň počas celého roka.

Podľa odporúčaní a pripomienok skúsených milovníkov kvetov je najlepší čas na výsev semien od konca jesene do polovice jari.

Ako urýchliť klíčenie semien?

Aby sa semená rýchlo stúpali, je potrebné urobiť skarifikáciu, to znamená prelomiť integritu škrupiny. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť:

  1. Semená položte do misky z hlinenej nádoby a opatrne ich rozotrite šamotovým kameňom.
  2. S ostrým nožom odstráňte hnedú škrupinu z jednej strany osiva.

Pripravené semená namočené vo vode na jeden deň.

Aký druh pôdy by som mal vybrať?

Na úspešné klíčenie semien pelargónu musí byť substrát voľný. Bežná záhradná pôda nie je vhodná na tento účel, je lepšie použiť na tento účel ľahšie zložky, ako je rašelina a perlit v pomere 1: 1.

Optimálnou možnosťou bude aj pôdna zmes, ktorá zahŕňa:

  • 2 časti trávnika;
  • 1 rašelinová časť;
  • 1 časť piesku.

Ako zasiať semená?

Pred zasiatím je dobré pôdu zbaviť. Rozložte semená a nechajte ich medzi sebou 5 cm a jemne posypte. Na udržanie úrovne vlhkosti a teploty potrebnej na klíčenie musí byť banka pokrytá fóliou.

Pravidelne by ste mali sprejovať pôdu v banke, aby ste zabránili vyschnutiu.

Za pár týždňov alebo dvoch týždňov od okamihu vysadenia sa objavia výhonky, potom sa film môže odstrániť. Za týždeň je možné ich ponoriť do samostatných tankov. V tomto štádiu by každá sadenica mala mať najmenej 2-4 listy. Pred odstránením sadeníc by ste mali dobre čistiť pôdu, aby nedošlo k poškodeniu krehkých mladých koreňov v procese.

Related  Ciri-ciri penjagaan lemon bilik untuk mendapatkan buah wangi

Starostlivosť o mladé pelargónie

Prvé kŕmenie pelargóza sa musí vykonať 2 týždne po transplantácii. V budúcnosti stačí použiť hnojivá dvakrát mesačne, s použitím zložitých prípravkov s malým množstvom dusíka, inak sa muško odmietne kvitnúť.

Keď mladý Bush buduje viac ako 6 listov, hrot výhonku by mal byť pritlačený – takže môžete vytvoriť kompaktný kvet a dosiahnuť aktívny kvitnutie.

Video o pestovaní pelargónie zo semien