očkovanie marhuleMnohí záhradníci používajú očkovaciu zmes na meruňku na zvýšenie výnosu a zvýšenie odolnosti plodiny. Jedným z najvhodnejších podpníkov je slivka. Na rozdiel od marhule je ľahšie znášať mrazivé zimy a prudká zmena poveternostných podmienok, okrem miery prežitia štepu je veľmi vysoká.

Inokulujte marhuľu dvoma spôsobmi:

  • pri štiepení na podnoží;
  • spôsob zlepšenej kopulácie.

Ako si vybrať “správnu” útek?

Pre očkovanie je potrebné použiť iba ročný výhonok marhule. Skúsení pestovatelia neodporúčajú prijímať vetvičky, na ktorých sú kvetné puky. Ak neexistuje žiadna iná možnosť, musia sa odstrániť, pričom zostanú len listové puky.

Rozlíšenie listových pukov od kvetov je veľmi jednoduché na vizuálne: prvé je tenšie a predĺžené, druhé kolo a tuk.

Vybraný výstrel by mal byť odrezaný, pričom na ňom zostane 3-4 pupene a vo vzdialenosti 5-10 mm od horného pupa, odrezajte špičku.

Stonka by mala mať priemer približne rovnaký ako priemer stromu, na ktorom bude zasadený.

Na akej výške by som mal očkovať?

Ak je sadenica mladá a nie vysoká, miesto štepenia by malo byť v nadmorskej výške asi 30 cm od zeme. Staršie stromy môžu byť dokonca ešte vyššie – až 1 m. Nepestujte štepy v blízkosti samotnej pôdy, pretože samotné marhule majú nižší mrazuvzdornosť ako slivky. Čím je zvyšná zásoba vyššia, tým väčšia je šanca, že nenechá marhuľu trpieť mrazom.

Inokulácia pri štiepení

Strihanie marhúľ by malo byť obojstranne vystrihnuté z oboch strán a vytvoriť ramennú podložku, ktorá sa trochu rozrezáva na rovnom začiatku rezu. Ostrý hrot odrezkov mierne kousne záhradníkov. Dĺžka kmeňa by mala mať priemer 3 až 4 mm.

Na drezovej podnoží urobte triesku a vložte do nej marhule-privo, ktorá predbežne ponorí stonku do vody.

Zviažte pásik okolo miesta štepenia, oddeľte nadbytočnú špičku a mastnotu zahusťovacím dymom.

Related  Савети за негу травњака после зиме

Vylepšená metóda kopulácie

Spodok marhule znížte pod uhlom. Pomocou ostrého noža urobte vertikálny rez do hĺbky 4 – 5 mm, aby padol na hornú časť lyka.

Upravte slivku vo zvolenej výške, urobte šikmý rez v rovnakom uhle ako odrezky marhule a podobný vertikálny rez. Kombinujte marhuľ so slivkou tak, aby bola stopka pevne usadená. Pomocou izolácie pásky vetra miesto očkovania. Oblasť rezu pokryte záhradným šetričom.

Vytvoriť kapotu z filmu a voľne ho pripevniť tak, aby nevyfukoval vietor, zatiaľ čo neblokoval prístup vzduchu, inak by boli obličky opreté. Pravidelne sa odsávač musí odstrániť kvôli vetraniu a po 2-3 týždňoch úplne odstrániť.

Očkovanie marhule na švestke – video