rodiny králikov v klietkeMnoho záhradníkov verí, že chov králikov je veľmi výnosný obchod. Ale, ako v každom podnikaní, chov králikov má svoje tajomstvá a nuansy. Podľa štatistík začínajúci chovatelia králikov strácajú svoj druhý hospodársky rok kvôli neprimeraným podmienkam zadržania a nesprávnemu výberu plemena. Je potrebné pripomenúť, že pre králi sú dve hlavné pravidlá: králiky netolerujú návrh; v bunkách by mali byť vždy čisté.

Všetky plemená králikov možno rozdeliť do troch kategórií: kožušina, mäso – kožušina a kožušinové plemená králikov. Ak ste začiatočník chovateľ králikov, potom stojí za to začať chov z takzvaných plemenných mäsa brojlerov alebo obrovských králikov. Dva najnebezpečnejšie podmienky týkajúce sa mäsa sú plemená “Kalifornia králiky” a “Grey Giant”. Po chvíli, keď chovateľ králika dostane skúsenosti, môžete pokračovať v chove plemena “White Giant”.

“Kalifornia” králiky

Plemeno “Californian” sa považuje za najziskovejší mäsové plemeno v chove králikov, ale kalifornskí králi sa často chovajú na dekoratívne účely. Králiky tohto plemena, rovnako ako králičí obri, sú pripravení na párenie za 6,5 ​​mesiacov. Samica dáva potomstvo 7-9 králikov. Za rok je možné vyrobiť 4 vrhy.

Dvojmesačný kaliforský králik váži 3 kg. Králiky sú pripravené zabiť po 4 mesiacoch. V tomto veku králiky vážia od 8 kg do 10 kg, ale navyše vytvárajú svalovú hmotu až do veku jedného. Po 4 mesiacoch života králiky začnú jesť intenzívnejšie a prírastok hmotnosti sa spomaľuje. Hmotnostný podiel mäsa je 55% z celkovej hmotnosti králika, králičie pečeň obvykle váži 300 až 400 g.

“The Grey Giant”

Králiky plemena “Grey Giant” sa považujú za mäso – kožušinu. Sú držané po dobu 4 mesiacov, pretože na rozdiel od “kalifornských” králikov prestáva “šedý obr” pre 5. mesiac života. K prvým králikom králikov sú pripravení za 5 mesiacov. Samica dáva potomstvo 4-7 králikov. Tehotné ženy len v období lovu. Obdobie lovu “sivé obrie” trvá 2 mesiace. Prvé obdobie je zima, od januára do marca. Druhá je od júla do augusta.

Na párenie umiestnite ženu do klietky muža a v žiadnom prípade naopak. V opačnom prípade môže muž zabiť králika.

Hmotnosť jatočného tela Grey Giant je 3 kg. Pečeň zvyčajne váži 100 až 250 g.

Related  O que devo fazer se preencher a gusmania?

 “Biely obri”

Králiky plemena “Biely obr” sa považujú za brojlery. Ich živá hmotnosť po 4 mesiacoch je 10-14 kg, kostra králika váži 6 až 8 kg. Pečeň králičí má hmotnosť 500 gramov. “Biely obor” je náchylný na kokcidiózu. Králiky, ktoré sa zotavili z kokcidiózy, sa nedokážu reprodukovať, takže je potrebné zabrániť tejto chorobe. Samička porodí až 10 králikov za jeden okolol.