džem z borovicových šištičiekIhličnaté rastliny sú užitočné nielen ihly a výhonky, ale aj kužele. Z nich dostanete originálny a chutný džem, ktorý bude rýchlo vyliečiť aj dlhú zimu.

Stojí za zmienku, že na rozdiel od dezertov z borovicových ihiel sa kužeľ najlepšie zhromažďuje a zachováva na konci jari. V máji sa na borovicu tvoria mladé borovicové kužele a budú potrebné. Veľké zrelé ovocie pre džem nie je vhodné. Po prvé, budú rýchlo rozpadať a stratiť tvar, a za druhé, len zkaziť všeobecné chuť a vzhľad pochúťku.

Ako variť džem z kužeľov?

Mladé kužele by mali byť dôkladne opláchnuté, nožnice odreže zvyšky riasy a naliať do panvice z nehrdzavejúcej ocele. Pre zaseknutie budete potrebovať:

  • kilogram kužeľov;
  • 1,2 kg cukru;
  • 500 ml vody.

Smaltované nádoby sa najlepšie nemusia používať, pretože na svojich stenách je v procese varenia uvoľnená živica z kužeľov, ktorá sa ťažko čisti.

Zmiešajte všetky prísady a nechajte kužele vriec. Varte 5 až 10 minút, vypnite teplo a nechajte sa naplniť minimálne 3 hodiny. Opakujte postup až päťkrát. V procese varenia sa kužele zo zelenej zmení na hnedú a sirup získa krásny zlatožltý odtieň. Pripravené zaseknutie preliate sterilizované poháre a korek. Z jedného kilogramu kužeľov sa získa približne 1,2 litra džemu.

Keď dezert ochladí, stane sa hustší.

Ako si vybrať správne hrbole?

Pre džem je potrebné zbierať iba mladé kužele. Stupeň zrelosti možno skontrolovať pomocou ihly: cez zelený kužeľ to bude dobre. Plody väčšie ako 4 cm sa najlepšie nepoužívajú. Tiež by ste nemali odtrhnúť kužele zo stromov, na ktorých je mnoho hmyzích škodcov.

Užitočné vlastnosti džemu

Lahodná liečba má širokú škálu terapeutických opatrení:

  • slúži ako preventívna liečba proti prechladnutiu;
  • zlepšuje pracovnú kapacitu;
  • rýchlo uzdravuje výtok z nosa;
  • uľahčuje všeobecný stav počas chrípky a znižuje teplotu;
  • má vylučujúci účinok, sa používa na liečbu bronchitídy a bronchiálnej astmy;
  • zlepšuje prácu žalúdka a pankreasu, používa sa na liečbu vredov.

Použitie džemov z kužeľov by sa však malo zriecť tým, ktorí majú tendenciu k alergii, ako aj problémy s obličkami a hepatitída v akútnom štádiu. Deti mladšie ako 3 roky, ktoré dávajú liečbu, sa vôbec neodporúčajú.

Jam z kužeľov – video