bonsai tanukiUmenie bonsai je obdivuhodné a jeho majstri môžu byť považovaní za skutočných čarodejníkov a virtuózov. Jedným z najzaujímavejších a najznámejších štýlov v tomto umení je tanuki – vytvorenie neskutočnej bonsai. O tom, čo to je a ako to urobiť z jalovca, a hovoriť dnes.

Juniper pre tanuki je najvhodnejšou kultúrou, pretože je veľmi flexibilný a dobre toleruje “chirurgickú intervenciu”, to znamená, že naďalej aktívne rastie aj vtedy, ak sú v stonke jamy.

Charakteristika tanuki

Technika tanuki spočíva v kombinácii dvoch rôznych materiálov rastlinného dobrodružstva, z ktorých jeden je už mŕtvy a druhý je stále nažive. Jednoducho povedané, mladý strom je pripevnený k podperu. Slúži ako zaujímavá forma zábrany – čím viac sú to záhyby a zákruty, tým pôvodnejší a krásnejší bude výsledok. V drifte sú vytvorené drážky, do ktorých je zabudovaný živý kmeň. Ako strom rastie, zipsy sú odstránené, a bonsai je tvorený z nej podľa všeobecných princípov.

V japončine tanuki znamená “badger” – zlé a mazané zviera. Toto slovo je to, čo naozaj nie je, teda nie je skutočné.

Výber driftwood

Ak chcete vytvoriť tanuki, bežné suché suky nebudú fungovať, pretože bonsaje musia rásť v pôde, ktorá je napojená a drevo sa otáča z vlhkosti. Z tohto dôvodu je potrebné vybrať z veľmi tvrdých skalných stromov tak, aby boli dostatočne husté.

Tvar budúcej tanuki priamo závisí od tvaru driftwoodu – čím viac bude skrútená, tým bude krásnejšia a bizarnejšia bude bonsai.

Výber kapacity

Veľkosť hrnca závisí od fáz tvorby:

  • v prvom štádiu, kým jalovec nezíska požadovanú výšku a hrúbku kmeňa, bude potrebný veľký hrniec, aby rastlina mala dostatok priestoru na pestovanie koreňov a následne aj zemnú časť;
  • v druhom štádiu, keď stromok nadobudne potrebné parametre, bude potrebné transplantovať do plochých misiek, v ktorých sa väčšinou pestuje bonsaj.

Ako zbierať tanuki?

Po priprave všetko, čo potrebujete, môžete prejsť priamo k montážnemu procesu:

  1. Na dne nádrže vyvŕtajte 4 otvory pre drôt, zatvorte ich sieťami a zaistite.
  2. Vystrihnite spodný koniec unášaného dreva rovným rezom (na stabilitu), vyvŕtajte otvory a zaistite do nich upevňovacie krúžky.
  3. Vytvorte pomerne hlbokú drážku na driftwood.
  4. Kmeň položte do nej, pričom všetky ihly na strane kontaktu odtrhnúte dopredu. Korene by mali zostať v blízkosti základne.
  5. Upevnite hlavňu na driftwood pomocou skrutiek.
  6. Nalejte kúsok zeminy na dno a naň položte kameň. Zariadenie položte na základňu a pripevnite ho medeným drôtom a prejdite cez krúžky a otvory v spodnej časti nádoby.
  7. Rozliať pôdu.

Takto zasadený, borievka by mala byť napojená a umiestnená na 10 dní v penumbre, po ktorej sa umiestni do dobre osvetleného miesta. Za mesiac môžete stráviť prvé hnojenie. Keď stonka stúpa, sú skrutky postupne odstránené a dochádza k ďalšiemu formovaniu bonsai. Za 2-3 roky bude jalovica pripravená na transplantáciu do rovnej nádoby.

Video o tom, ako urobiť tanuki