okružná píla na drevoPre každý typ materiálu alebo sekcie sú potrebné určité nástroje. Okružná píla na strome môže byť stacionárna a pohyblivá, má rôznu kapacitu a ďalšie možnosti. Existuje veľa parametrov, ktoré je potrebné orientovať na správnu voľbu.

Mobilná alebo stacionárna píla?

Najjednoduchší parameter na hodnotenie, existujú len 2 možnosti:

 1. Stacionárna inštalácia je stolík s vstavanou okružnou pílou na drevo, ktorá sa rozprestiera asi tretinou. Ideálne pre podnikanie pri rezaní rovných rovných lúčov. Zvyčajne taký stroj vyžaduje špeciálnu elektrickú sieť (trojfázovú), takže nie je možné ju dať doma.pevná inštalácia
 2. Pre ovládanie ručného nástroja sa používa elektrický motor s otočným mechanizmom, na ktorom je možné pripojiť pílový list rôznych priemerov. Takýto nástroj je ideálny pre manuálnu prácu. Umožňuje vykonať širokú škálu akcií, ale výkon tejto práce nie je vysoký.mobilná okružná píla

Nižšie sa budeme zaoberať tým, ako si vybrať a kúpiť kotúčovú pílu na drevo. Stacionárne modely sú príliš odlišné, preto je potrebné ich rozoberať samostatne.

Napájanie píly

kruhová píla makitaVšetky nástroje je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií napájania:

 1. Výkon sa pohybuje medzi 500-1200 wattov. Používa sa na rezanie dosiek až do hrúbky 45 cm, pričom priemer kotúča nesmie presiahnuť 160 mm. Docela lacné píly, ktoré stačia na väčšinu domácich prác.
 2. Výkon sa pohybuje od 1200 do 1800 wattov. Používajú sa na rezanie lúčov do hrúbky 60 cm, priemer kotúča v takom nástroji sa dá zvýšiť na 200 mm. Táto píla môže byť nazývaná poloprofesionálnym prístrojom.
 3. Najväčšie nástroje majú výkon od 1800 do 2500 wattov. Používa sa na rezanie guľatiny až do priemeru 75 cm Tento agregát sa môže použiť aj na rezanie ocele. Je možné vložiť disky do priemeru 350 mm. Veľký a ťažký profesionálny nástroj.

Výkon závisí od toho, ktorý maximálny priemer môže mať disk.

Prevádzkové ukazovatele

okružná píla v prevádzkePred výberom a nákupom píly na drevo musíte venovať osobitnú pozornosť výkonnostným charakteristikám nástroja:

 1. Vzdialenosť, ktorú môže píla vstúpiť do stromu, závisí priamo od priemeru disku. Hĺbka vstupu je najdôležitejší parameter.
 2. Rýchlosť otáčania je druhým najdôležitejším ukazovateľom. Z toho závisí kvalita práce a produktivita práce. Čím vyššia je rýchlosť otáčania, tým menej defektov a mikrodamení zostáva na strome.
 3. Úhlový rez je uhol, v ktorom môže zariadenie pracovať. V niektorých prípadoch je táto možnosť nenahraditeľná. Zvyčajný prípustný sklon pre väčšinu prístrojov je 45o, ale existujú píly, ktoré môžu vykonávať rez v uhle 60 °o.
 4. Autonómia. V niektorých prípadoch musíte zakúpiť zostavu, ktorá môže byť napájaná z batérie. Výkon týchto výrobkov je zvyčajne nízky, ale nástroj dokáže vidieť strom po dobu 20-50 minút.
 5. Hladký štart. Voliteľný parameter pri výbere, ale veľmi užitočný. Hladký štart a zastavenie otáčania uloží nástroj, predĺži jeho životnosť.
 6. Blokovanie náhodného štartu. Táto funkcia je potrebná pre vyššiu bezpečnosť.
 7. Hmotnosť píly je dôležitým parametrom, pretože nástroj musí byť počas prevádzky nezávislý. Hmotnosť je priamo spojená s výkonom píly, tým vyššia je, tým je jednotka ťažšia. Ale napriek tomu nájdete silné nástroje s nízkou hmotnosťou.

Kotúčová píla na drevo môže pracovať iba s drevom, pre kov potrebujete kúpiť ďalšie zariadenie.

V prípade potreby však môže rovnaký nástroj rezať preglejku, laminát, drevotriesku, drevovláknitú dosku, plast, bridlicu, plastové sklo. Je tiež možné spracovať iné materiály, ktoré sú porovnateľné s drevom z hľadiska tvrdosti a hustoty.

Related  Mini vŕtačka pomáha majstrom a kreatívnym osobnostiam

Profesionálne alebo amatérske píly

pílenie lištyProfesionálny nástroj je primárne charakterizovaný vysokým výkonom a veľkým priemerom disku, ktorý je možné vkladať do píly. To ovplyvňuje, koľko dreva môže byť rezané so strojom. Profesionálne vybavenie sa však líši nielen v tomto, ale existuje niekoľko výhod:

 1. Nastavenie uhla rezu má presnejšie nastavenie v stupňoch, ako aj oveľa spoľahlivejšie upevnenie svahu.
 2. Mnoho profesionálnych jednotiek má dizajnové riešenia, ktoré uhasia vibrácie a robia prácu pohodlnejšou a presnejšou.
 3. Nástroj má upevňovacie prvky na upevnenie na špeciálny stroj, vďaka čomu je možné dosiahnuť rovnomernejšie rezy.
 4. Veľa profesionálnych nástrojov, napriek vysokému výkonu a veľkému objemu motora, má nízku hmotnosť. Dosahuje to ľahké, ale silné zliatiny na báze konštrukcie.

Vyberte disk pre pílu

pilové listyKvalita pílenia závisí vo veľkej miere od toho, aký druh čepele je vložený do pilového kotúča na drevo:

 1. Materiál zakončený karbidom. Obyčajné dosky, ktoré sa vo väčšine prípadov používajú. Slúžia dlhú dobu, ľahko vstúpia do stromu a vydržia zaťaženie.
 2. Ak chcete urobiť rez s minimálnou hrúbkou, musíte si zakúpiť disky, ktoré majú zuby s premenlivou výškou a nožové čepele s kohútikom.
 3. Pre radiálnu alebo kyvadlovú pílenie je potrebné zakúpiť príslušné špecializované disky.

Upozorňujeme, že disky by mali byť na profesionálnej výbave. Listy s vysokou pevnosťou sú ostrihané diamantovými nástrojmi. Štandardné súbory môžete spracovávať len so súbormi.

Prehliadanie okrúhlych pílov