ohrievač vody na sprchovanieProblém s inštaláciou elektrického ohrievača prietoku do sprchy sa vyskytuje v mestských oblastiach v lete, keď sa opravia siete. Potrebujeme takéto zariadenie a truckerov. Ak je to možné, je úspornejšie inštalovať plynové zariadenia. Prietokový ohrievač nevyžaduje veľa priestoru, je kedykoľvek pripravený na vydanie správneho množstva vody.

Požiadavky na inštaláciu elektrického ohrievača pre sprchu

kontinuálny ohrievač vodyK dispozícii je široká škála elektrických prietokových ohrievačov. Vyznačujú sa vykurovacími prvkami, modulom snap-in a parametrami. Spojuje všetky zariadenia s požiadavkou na spoľahlivú sieť na pripojenie. Z možnosti pripojenia výkonného vykurovacieho telesa bez preťaženia domácej linky závisí to, koľko vody sa môže spotrebovať. Prietokový ohrievač vody pre sprchu sa vypočítava na základe prietoku vody do kanalizačnej nádoby v priemere 6 l / min. Preto v zime, keď je voda na diaľnici okolo 5 C, je potrebný ohrievač s výkonom najmenej 13 kW, čo je možné iba s trojfázovým vedením.

Môžete používať beztlakové prístroje, sú inštalované na jednofázové vedenia s výkonom od 3 do 8 kW. Zvyčajne takéto elektrické ohrievače vody na sprche majú vlastnú trysku a pracujú len s ňou.

Ale aj zariadenia s nízkym výkonom vyžadujú samostatné napájacie vedenie, vlastný štít a systém ochranných blokov na používanie elektrického zariadenia vo vlhkej miestnosti.

Pred získaním zariadenia je potrebné získať od odborníkov záver o možnosti pripojenia zariadenia v bytovom dome. Postavené pred viac ako polstoročím inými normami a pod starými domácimi spotrebičmi môžu byť siete pre inštaláciu sprchového ohrievača slabé.

Pred zakúpením zariadenia potrebujete:

 • zistiť maximálnu kapacitu, pre ktorú je domáca sieť navrhnutá;
 • či je možné vykonať trojfázovú linku, pretože prítomnosť elektrickej pece pre domácnosť nie je zárukou tejto možnosti;
 • či je tlak v potrubí studenej vody stabilný a jeho parametre pre výber tlakového alebo netlakového zariadenia.

Related  Rozdeľovač dreva na pomoc dedinčanovi

sprcha v kúpeľniNie je ťažké inštalovať kotol akéhokoľvek výkonu v moderných viacbytových bytových domoch. Štandard poskytuje elektrické zariadenia na inštaláciu zariadení do výšky 36 kW. Ohrievač vody pre sprchu v dacha môže byť iba beztlakový a pripojený cez samostatnú linku do 8 kW. Ale na dacha môžete použiť ako skladovací kotol, tak slnečnú energiu na denné ohrievanie kontajnera.

Vlastnosti bežiacich elektrických kotlov

ohrievač vodyElektrický ohrievač vody inštalovaný na sprchu pracuje na princípe umývania špirál vykurovacieho prvku vodnými tryskami. Čím menšia je hrúbka vrstvy ohriatej vody, tým rýchlejšie sa zahreje. Nastavením toku vody na sprchu je možné zvýšiť alebo znížiť teplotu prúdu. Pohodlie a spoľahlivosť ohrievača závisí od výkonu jedného alebo viacerých vykurovacích prvkov, systému dodávky vody a konštrukcie kotla.

Výhodou bežiacich vykurovacích systémov je:

 • dostať horúcu vodu v správnom množstve na niekoľko sekúnd po zapnutí vodného toku;
 • kompaktnosť zariadenia a pohodlná inštalácia;
 • krátka doba čakania po prijatí príkazu.

Existujú významné nevýhody pri použití ohrievača teplej vody na sprchovanie:

 • požiadavka na bezpečnosť pri používaní elektrického spotrebiča v kúpeľni si vyžaduje profesionálnu inštaláciu všetkých jednotiek v dizajne odolnom voči vlhkosti, prítomnosť RCD, uzemnenie a prídavné jednotky elektrickej ochrany;
 • inštalácia samostatnej linky na zariadení;
 • možnosť používať ohrievač na jednom mieste výberu;
 • Na dosiahnutie normálneho prietoku a tlaku na obrazovke sprchy s pohodlnou teplotou je potrebná trojfázová sieť.

Zvláštna pozornosť by sa mala venovať zapojeniu elektrického vedenia trojfázového prúdu v sprchovej kabíne. Nesnažte sa robiť prácu sami. Dôverujte zariadenia, výber káblov a ochranných systémov odborníkom. Žiadne zariadenie nie je odolné proti poruchám a voda je prúdový vodič ako ľudské telo.

Výpočet potrebného výkonu na zabezpečenie príjmu sprchy

ohrievač vodyPre správne vypočítanie požadovanej kapacity sprchovej jednotky používame vzorec:

Related  Vyberte čerpadlo pre špinavú vodu

M = P * (Tna-Tn) * 0,073, kde:

 • M – výkon kW pre vykurovaciu vodu;
 • P – prietok vody za jednotku času;
 • (Tna – Tn) – koľko stupňov teplej vody.

Ak chcete vykurovať 4 litre vody o 20 stupňov, potrebujete 6 kW výkonu, ale takýto ohrievač bude možné usporiadať len v lete, keď je voda taká teplá a užívateľ je šťastný as nízkym tlakom. Pri plnohodnotnej sprche je potrebná trojfázová inštalácia najmenej 13 kW.

Avšak výrobcovia, ktorí uplatňujú fyzikálne zákony, vyvinuli systémy netlakových elektrických ohrievačov vody pre sprchové kabíny s uzlom špeciálneho dizajnu, ktorý zvyšuje výstupný tlak nielen zvyšovaním objemu ohriatej vody. Špeciálne sprchové dýzy majú v prípojnom bode s prístrojom širšie potrubie a úzke v zásuvke. Tým sa zvyšuje tlak v systéme a malé otvory na obrazovke sprchového priestoru zvyšujú tlak. Preto beztlakové systémy pracujú s vlastnou sadou príloh. Tlakové zariadenia nepotrebujú také triky, používajú štandardné sanitárne zariadenia.

V technických parametroch všetkých prietokových elektrických ohrievačov vody na sprchu je prietoková rýchlosť indikovaná z výpočtu vykurovania až do 350 C a iba Electrolux vypočítava prietok na základe teploty 29.

Zariadenie a rozdiely medzi tlakovými a beztlakovými systémami

Štandardná sada ohrievača vody pre sprchu pozostáva z:

 • Napájanie žeriava zo siete;
 • zariadenie na pripojenie sprchy alebo dokončené pripojenie kanvice do súpravy;
 • termostat s blokom suchého odstavenia elektrického ohrievača;
 • vykurovacie teleso a podávač;
 • bývanie a riadiaci systém.

model atmorNajjednoduchšie boli doteraz beztlakové vozidlá, ale s príchodom novej série Atmor, takže môžete hovoriť opatrne. Nový, obľúbený u užívateľov, bol ohrievač vody, ktorý používa Atmor Enjoy 100 na sprchovanie. Jedná sa o zariadenie bez gravitácie, ktoré je určené na výkon 3500 W, v rade sú silnejšie značky. Ohrev teploty na 50 stupňov, nastaviteľný. Prietok 3 l / min pri menovitej teplote. Preto sa dá zvýšiť, zníženie vykurovania na komfortnú úroveň, existujú tri etapy regulácie. Veľkosť puzdra je 39 * 22 * ​​9 cm, veľmi malá. Kufor je plastový, ergonomický. Zariadenie je vybavené nižším prívodom vody, hadica na hlavu sprchy je 1,5 metra dlhá. Použitie ohrievača vody sa odporúča s filtrom na čistenie vody na vstupe. Zariadenie stojí 2670 rubľov. Jednoduchá inštalácia a úspory energie v procese použitia robia výhodu pri výbere ohrievača vody Atmor.

Related  Prehľad mechanických kosačiek na trávu

Ako si vybrať elektrické prúdenie ohrievača vody?

schéma zapojeniaNajprv vyberiete už spomenuté parametre. Je dôležité, aby zariadenie patrilo k spoľahlivému výrobcovi, existuje veľa z nich. Na vypočutí Atmor, Ariston, Termex, Electrolux a ďalších slávnych značiek. Požiadajte spoľahlivý model recenzie na internete.

Na inštaláciu tlakového zariadenia v bytovom dome je možné v letnom období naplniť horúcovod. V tomto prípade bude spotrebič odpočívať v zime, čo výrazne predlžuje jeho životnosť.

Inštalácia kontinuálneho elektrického ohrievača vody – video