Kužeľové rozdeľovače sa používajú na rozdelenie veľkých trsovDrevoobrábacie stroje sú skrutkové, stojanové a pneumatické – nástroje určené na sekanie kurčiat do guľatiny. Vidiecke remeselníci zhromažďujú drevo z improvizovaných častí, ale majú nízku spotrebu, návrhy vyžadujú zdokonalenie. Kolun so skrutkovým kužeľom sa ľahko vyrába sami alebo kúpite lacno.

Zariadenie skrutky kolúna s elektrickým pohonom

Skrutkovače s elektrickým pohonomRozdeľovač dreva s elektrickým alebo dieselovým pohonom je zariadenie schopné spracovať až 10-12 kubických metrov kurčiat o dĺžke približne 60 cm (štandardné palivové drevo). Použite rastliny na zníženie nákladov na pracovnú silu. V domácnosti nie sú požadované vysoko výkonné inštalácie.

Zariadenie rozdeľovača skrutiek je založené na interakcii dvojice skrutiek, kde matica je mäkké drevo. Na stabilnej oceľovej plošine je pripevnený prevodový motor s hrotom vo forme kužeľového skrutky, otáčajúci sa rýchlosťou 250 až 450 otáčok za minútu. Z motora sa však pohybuje tlačná tyč, ktorá tlačí tlmivku, ktorá smeruje ku koncu, na rotačný kužeľ. V dôsledku vstupu kužeľa dreveného rozdeľovača na bočnú plochu klinca sa drevo rozkladá pozdĺž vlákien.

Pri práci s dreveným rozdeľovačom sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Oblečenie by malo tesne sedieť na tele. Rukavice sú nebezpečným faktorom. Je lepšie pracovať v pevných rukaviciach.

Produkcia log Splitter ShkivMotor s prevodovkou je nahradený remeňovým pohonom s motorom inštalovaným pod rezacím stolom. Potom sa otáčanie na hriadeli špirálového kužeľa prenáša pomocou kladiek navrhnutých pre optimálne otáčanie skrutiek. Táto konštrukcia umožňuje použitie jednofázového motora s výkonom 220 V, pričom cena skrutkovača je výrazne nižšia. Ak je kliešť vybavený zátkou, pracovný kužeľ sa vráti do svojej pôvodnej polohy nezávisle. Ako funguje splitter dreva, môžete sledovať video:

Robiť si drevo vrták sám

Náklady na továrenské výrobe v závislosti od konfigurácie 16 až stoviek tisíc rubľov. Hlavným pracovným prvkom je kužeľ pre rozdeľovač dreva, ktorý je možné objednať v dielni. Ak chcete, aby drevený rozdeľovač skrutiek pracoval s vlastnými rukami, ponúkame výkresy pre remeselníkov.

Related  Prezrite si reťazovú pílu značky Druzhba

Výkres pre výrobu kužeľaJe nemožné vytvoriť vlákno s bulharským, pretože pevná rezba na “mrkve” by mala byť presne držaná. Okrem toho, že výroba celého kužeľa obracače musí poznať pomer dĺžky k prierezu základ – 2: 1, dvojité lopatkami závit so stúpaním 5-6 mm, profilu zuba ako dláto.

V závislosti od veľkosti dielu to bude stáť až 5000 rubľov. Úplne dokončený pracovný uzol:

  • skrutkovitý kužeľ;
  • hriadeľ s ložiskovou zostavou;
  • kladka prevodového pásu.

Celá sada nebude stáť viac ako 6 tisíc, ale pre vypočítané zaťaženie je uzol bezpečnejší.

Stroj musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • výkon motora najmenej 2 kW;
  • pri vysokých rýchlostiach musí byť stúpanie závitov obmedzené, aby sa znížilo zaťaženie pohonu;
  • pristátie na hriadeli reduktora musí byť tesné, zabrániť posúvaniu;
  • Kužeľ je vyrobený z nástrojovej ocele;
  • bod skrutky je ostre zaostrený, musí vstúpiť do dreva jemne, bez námahy;
  • výška pracovnej plošiny – 80 cm.

Schematický diagram zariadenia vyzerá tak, ako je znázornené na obrázku.Skrutka rozdeľovača dreva

Ako je zrejmé z diagramu, zariadenie je jednoduché, ale vyžaduje presné zarovnanie zostáv, výber kladiek s požadovaným prevodovým pomerom a klinovými remeňmi zodpovedajúcimi profilu.

Ak chcete pomôcť remeselníkovi mať video, ako vytvoriť rozdeľovač logov s vlastnými rukami:

Existuje ďalšia schéma, ktorá nevyžaduje prenos pásu a redukciu. Hriadeľ motora s nízkou rýchlosťou môže byť priamo spojený s skrutkovým klinom. Rýchlosť hriadeľa je menšia ako 500 otáčok za minútu a nie je nebezpečná pre pohon štiepkovača dreva.

Viazané a deformované s ohýbanými kĺbmi by mali byť prenasledované s mimoriadnou opatrnosťou. Log môže odraziť na nepredvídateľnej trajektórii, otočiť kliešť v rukách. Klin sa môže zaseknúť v masívnom dreve. Ak je to možné, stroj musí byť vybavený opačným smerom.

Bolo by zbytočné pripomenúť, že motor musí mať vodotesné puzdro a musí byť uzemnený. Reťazový pohon je uzavretý ochranným krytom. Pri kŕmení kurčiat na rezný stôl nie je možné pracovať v topánkach. S nepríjemným pohybom môže vietor potiahnuť kužeľom rukou. Stroj musí byť vybavený zátkou pre núdzové brzdenie.

Related  Ako si vybrať správne časti pre kosačky na trávu?

Štiepenie dreva pomocou perforátora s kužeľovou dýzouAko príklad ľudového dôvtipu môže byť dané zariadenie na rozdelenie malého počtu krátkych chočekov. Kužeľová dýza s úsekom 30 mm na pomaly sa pohybujúcom vrtákovom dierovači umožní rozdeliť suchú churočku. Ale tu sú ťažkosti. Vŕtačka sa snaží skrutkovať, mala by byť pevne držaná, odolná alebo posilnená v držiaku.

Štiepačka dreva, vyrobená vlastnými rukami, v práci – video