ponorné čerpadloZvedenie vody z vrtu je možné len čerpadlom. Ponorné čerpadlo pre vrtu musí vyhovovať podmienkam – zdvihnúť kvapalinu do požadovanej výšky s požadovaným prietokom, byť bezpečné a spoľahlivé. Vedomá voľba čerpadla môže byť vykonaná s poznaním vlastností rôznych typov zariadení, prevádzkových podmienok.

Technické parametre odberu vody z vrtu

systém dodávky vody z dobreVýber ponorného čerpadla pre studňu začína štúdiom studne, pričom voda sa dodáva do nádoby s určitou výškou alebo vzdialenosťou. Počiatočné údaje sú k dispozícii v technickom liste:

 • hĺbka studne;
 • statická úroveň zrkadla;
 • dynamická úroveň – pokles počas prevádzky čerpadla môže byť 3-8 metrov;
 • tok – tok vody v jednotke času od obzoru.

Pomocou týchto údajov je potrebné vypočítať maximálnu kapacitu hlavy a čerpadla. Produktivita by nemala prekročiť prietok vrtu.

Vysoký výkon spôsobí častú ochranu pred “suchým chodom”, môže viesť k strate vodného horizontu v dôsledku zmien v pohybe zdroja.

Hlava ponorného čerpadla pre studňu musí poskytnúť vertikálny zdvih vody z vrtu a privádzať do nádoby. Ak je batéria vzdialená, každých 10 metrov vodorovného potrubia sa rovná 1 metrovej hlave. Je potrebné zohľadniť straty na odporu a ohyboch o 20% a pridať 10-30 m na vytvorenie tlaku v potrubí. Všetky merania sú celkové, to je požadovaná minimálna výška čerpadla.

Prevádzková kapacita ponorného čerpadla je vybraná na základe prietoku 300 l / h na osobu. Ak používate zásobník na vodu, môže dôjsť k zníženiu prietoku. Špičkové zaťaženie bude kompenzované znížením úrovne v batérii.

Typy ponorných čerpadiel v dnovej zóne

Typy ponorných čerpadiel pre studneExistuje niekoľko typov ponorných čerpadiel, ktoré sa líšia v princípe prevádzky. Často používané prístroje:

 • odstredivé;
 • skrutka;
 • vibrácie.

Najrozšírenejšou bola odstredivé ponorné čerpadlo. V uzavretom kryte na hriadeli sú obežné kolesá poháňané integrovaným elektromotorom. Počet kolies na hriadeli určuje kapacitu a hlavu stroja. Kolesá sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, polykarbonát, oceľ alebo noryl. Čím dlhšie je telo, tým viac kolov v dizajne, tým vyšší je výkon motora. V takomto prípade postačí plášť s prierezom 120 mm na umiestnenie čerpadla v ňom.

Zariadenie v studni musí mať zvýšenú spoľahlivosť. Automatizácia pre ponorné čerpadlo poskytuje ochranu pred poruchami elektrickým prúdom, prehriatím a “suchým štartom”. Vodcom a vývojárom hlbokých ponorných čerpadiel je dánska spoločnosť Grundfoz. Série SP, SQ sú určené na inštaláciu do studní. Cena ponorného čerpadla pre spoločnosť Grundfos je minimálne 30 tisíc rubľov. Ale čerpadlo je spoľahlivé, odolné, dokáže čerpať aj bahnitú vodu z hĺbky 50 m.

Trikrát lacnejšie čerpadlo “Vodnár”. Nebojí sa suspenzie piesku až do 180 g / m3, poklesy napätia. Ale môže zobrať vodu z výšky 10 metrov.

V cirkulačných čerpadlách je tlak a kapacita súvisia s inverzným pomerom. Čím je tlak vyšší, tým je tok vody nižší.

Skrutkové čerpadlá pre ponorné vody

stator a rotor špirálového tvaruPrítomnosť vnútorných závitov na stator a rotorovej špirále čerpadla vám umožní vytiahnuť veľmi špinavú vodu do špirály. Čerpadlo sa používa na vytvorenie čistého lôžka v komore, pri čerpaní prvých častí vody. Ďalšie využitie je však nerentabilné, pretože účinnosť zariadenia je nižšia ako 65% a je nerozumné ho aplikovať v studniach s čistou vodou.

Skrutkové čerpadlá so zvýšeným počtom otáčok zvyšujú produktivitu, hlava zostáva nezmenená.

Skrutkové čerpadlá pre ponornú vodu je možné zakúpiť od spoločnosti “Aquarius” série BTPE. Zariadenia sú kompaktné, je možné namontovať do jamky 110 mm. Môžete si kúpiť bieloruský model Belamos. Čerpadlo Unipump je oveľa drahšie ako pomenované jednotky, ale výrazne prevyšuje ich výkonnosť.

Vibračné ponorné čerpadlá

vibračné ponorné čerpadloVibračné čerpadlo sa nazýva tak kvôli vibráciám membrány pod vplyvom elektromagnetických síl striedavého prúdu 50 Hz. Keďže póly sa menia 50 krát za sekundu, počet kmitov je 2 krát väčší. Zároveň sa zachytilo pretrepávanie puzdra a celé zariadenie sa nazýva vibračné. Čerpadlo obsahuje nasledujúce komponenty a súčasti:

 1. Pohon čerpadla je reprezentovaný elektromagnetom predstavujúcim jadro v tvare U s vinutím v plášti epoxidovej živice – zmes.
 2. Vibrátor predstavuje kotvu s pevnou tyčou s gumovým tlmičom. Tlmič nárazov je spojený gumovou spojkou, ktorá vykonáva izolačné funkcie a upevňuje tyč.
 3. Tyč je tyč, ktorá vstupuje do vodnej komory a upevňuje sa na mokrej strane.
 4. Komora na odsávanie vody s prívodným a odvádzacím potrubím.
 5. Nastavenie podložiek. Čím je vyššia, tým vyššia je kapacita čerpadla. S pomocou pomôcky menia amplitúdu piestu.
 6. Gumové tesnenie slúži ako tlmič nárazov a spätný ventil.

Štrukturálne existujú modely s horným a dolným prívodom vody. Horná odsávacia hubica umožňuje používať čistejšiu, nie slanú vodu.

Návrh bol vyvinutý v minulom storočí v Sovietskom zväze, používa sa v krajinách SNŠ, je zastúpený čerpadlami Rucheyk, Malysh, Vodnár. Schopnosť týchto zariadení pracovať so znečistenou vodou sa používa na čistenie spodnej časti studne z tresky. V tomto prípade by sa malo použiť čerpadlo s nižším plotom. Po ukončení čistenia studne sa musia gumové diely vymeniť, ale to stojí oveľa menej, ako je zamestnanie tímu pracovníkov.

Aký je rozdiel medzi ponorným drenážnym čerpadlom a čerpadlom na dno

prístroje na zdvíhanie vodyPonorné čerpadlá sa líšia svojou funkciou. Zariadenia navrhnuté na zvýšenie čistej studenej vody, na horúce činidlá a na čerpanie kvapalín mechanickými a inými nečistotami. Na odstraňovanie znečistenej vody sa môžu použiť studne alebo drenážne čerpadlá.

Ponorné drenážne čerpadlo má veľké rozmery, otvory pre plot a niekedy je vybavené vrták. Používajú sa na odstraňovanie odpadu, čerpanie vody zo zaplavených pivníc, kanálov, studní alebo skladovania odpadu.

Ponorné čerpadlá pre studne môžu čerpať tekutinu z hĺbky až 20 metrov, povrchové inštalácie nemôžu zvládnuť takúto úlohu.

Konštrukcia drenážnych ponorných čerpadiel je jednoduchá, ale špeciálna vnútorná a vonkajšia ochrana je potrebná na čerpanie špeciálnych formulácií. Preto na studenú látku môžu všetky drenážne čerpadlá fungovať a opuch horúcich odtokov je dôveryhodný zahraničnými známymi značkami – Grundfoz, Park, Kercher. Ich čerpadlá majú termoizolačnú vrstvu, takže sa motor zahrieva pomalšie, vytvára sa konštrukcia kanálu. Na vytváranie studených odtokov sa používajú prístroje Malysh a Caliber. V každom prípade slabým miestom drenážnych čerpadiel je prehriatie motora.

Inštalácia drenážneho ponorného čerpadla je jednoduchá. Čerpadlo je namontované na rovine a hadica je umiestnená na výtlačnom potrubí. Pripojte, skontrolujte prítomnosť a činnosť plavákového spínača. Nainštalujte prístroj, spustite ho dole alebo ho zaveste do určitej výšky.

Ktoré ponorné čerpadlo je lepšie pre dobre – video