teplá voda v chateV dnešnej dobe je tu skvelá príležitosť poskytnúť dedinský dom so všetkým komfortom vrátane dostupnosti teplej vody. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať iba kvalitné ohrievače vody pre dachu.

Horúca voda v prímestskej oblasti je predpokladom. Pretože aj napriek poveternostným podmienkam sa tu práca vždy varí. A v studenej vode je nielen možné sprchovať, umyť si oblečenie, umývať riad, ale aj dobre umývať ruky. Určite si môžete umývať vo vani, ale je veľmi nerentabilné ju ohriať nepretržite. Môžete si nainštalovať kontajner na ohrev vody na slnku, ale pri oblačnom počasí av chladných dňoch to ani nebude fungovať. Nákup vhodného ohrievača vody je preto najlepšou voľbou.

Požiadavky na zariadenie

ako si vybrať ohrievač vodyOhrievač vody pre vidiecky dom je trochu odlišný od zariadenia pre mestský byt. Zariadenie určené na poskytnutie by malo zodpovedať niekoľkým základným požiadavkám:

 1. Ekonomická spotreba paliva alebo energie. Musíte sa rozhodnúť, čo je pre vás praktickejšie a výhodnejšie – drevo, plyn alebo elektrický spotrebič.
 2. Vhodný objem nádrže pre potreby rodiny. Pre letnú chatu je lepšie nakupovať zariadenia s malou nádržou, pretože sú ľahké a kompaktné. Zároveň je však potrebné vypočítať dennú spotrebu teplej vody v dachu.
 3. Korešpondencia kapacity s technickými schopnosťami. Stojí za to konzultovať s elektrikárom, pokiaľ ide o možnosti vašej elektrickej inštalácie.
 4. Praktickosť a jednoduchosť používania.

Najprv sa musíte rozhodnúť, akú energiu bude prístroj ohrievať. Na chate môžete použiť titán na báze dreva, plynový stĺp alebo elektrický spotrebič.

Ak je k dispozícii samostatné vykurovanie, je možné pripojiť ohrievač vody na kotol.

modely ohrievačov vodyOkrem toho je potrebné presne určiť požadované množstvo teplej vody a čas ohrevu. Základnými parametrami sú geometrické a technické vlastnosti zariadenia – jeho rozmery a tvar, účinnosť a výkon. Tieto kritériá ovplyvnia trvanie ohrevu vody a spotreby energie.

Napríklad pre veľkú rodinu bude vhodné mať ohrievač vody s objemom približne 200 litrov. Pre malú rodinu bude robiť malé zariadenie, ktoré bude veľmi rýchlo ohrievať vodu.

Charakteristiky zariadenia

Pri výbere ohrievača vody pre dacha je potrebné brať do úvahy jeho definujúce parametre:

 • typ zariadenia – akumulácia, objem, tečenie;
 • princíp dodávky vody – tlak, netlak;
 • druh použitej energie – plyn, tuhé palivo, solárne, elektrické;
 • najvyššia teplota vykurovania je 40 – 100 ° C;
 • objem zásobníka vody je 5 – 200 litrov;
 • výkon zariadenia – 1,25 – 8 kW;
 • spôsob inštalácie – podlaha, múr, univerzálna.

Typy ohrievačov vody

Výber správnej nádrže na vykurovaciu vodu v dachi je dosť náročná úloha. Pretože obchody ponúkajú obrovské množstvo rôznych modelov. Ak chcete rozhodnúť, ktorý z nich je najvhodnejší pre vaše potreby, musíte najprv pochopiť, o čo sa líšia.

Stena a podlaha

závesný ohrievač vodyPokiaľ ide o spôsob inštalácie, ohrievače vody sú rozdelené na stenu a podlahu. Ktorá z nich sa rozhodne, závisí od parametrov domu a účelu zariadenia.

Nástenný ohrievač vody pre chaty je považovaný za vhodnejší, založený na úvahách úspora miesta. Vďaka svojim rozmerom je zariadenie vhodné aj pre malé budovy. Zvyčajne má malý tank, takže je to dobré pre ľudí, ktorí konzumujú málo vody.

podlahový ohrievač vodyPodlahový ohrievač vody má veľkú veľkosť, takže pre malé domy to nie je najlepšia voľba. Napriek tomu objem nádrže v týchto modeloch je omnoho väčší ako objem nádrže. Môže obsahovať od 80 do 200 litrov vody. Preto pre dlhý pobyt v chate celej rodine je žiaduce vybrať si podlahové zariadenie.

Tekutina, prietok a skladovanie

Na základe spôsobu prívodu vody sú ohrievače vody rozdelené do troch typov – kvapalina, prietok a skladovanie. V takomto prípade závisí voľba od mechanizmu prívodu vody – prichádza cez prívod vody alebo je privedená z studne.

ohrievač vodyOhrievač vody je vhodný pre vleky, ktoré nie sú pripojené k vodovodnej sieti (väčšina z nich má). Zariadenie je vybavené nádržou, ktorá je naplnená vodou ručne – vedierko, kanvica, lopatka. Tieto zariadenia sú často kombinované s umývadlom alebo sprchou.

kontinuálny ohrievač vodyPrietokový ohrievač vody pre letné sídlo je zriadený za prítomnosti pripojenia k vodovodnej rúre. Zahrievanie nastáva, keď voda preteká cez výmenník tepla zariadenia. Pri normálnej prevádzke je potrebná priemerná hlava vody. V opačnom prípade bude buď sotva teplo, alebo tečie v tenkom prameň. Takéto zariadenia sú zvyčajne vybavené teplotným regulátorom a elektronickým ovládacím panelom.akumulátorový ohrievač vody

Ohrievač vody má veľkú kapacitu, ktorú možno ohrievať pomocou TET alebo plynového horáka. Hlavnou výhodou tohto zariadenia je schopnosť zásobovať potrebné množstvo teplej vody.

Nádrž ohrievača vody je chránená zvonka tepelnou izoláciou a silným krytom. Prístroj je vybavený ovládacím panelom, ktorý nevyhnutne obsahuje regulátor teploty. Ak snímač teploty zablokuje teplotu pod nastavenú teplotu v nádrži, zariadenie sa automaticky zapne.

Tlak a bez tlaku

Veľký rozsah ohrievačov vody je rozdelený na tlakové a netlakové nástroje. Oba typy sú pripojené k elektrickej sieti a sú napájané elektrickou energiou. Hlavné rozdiely medzi tlakovými a netlakovými tečúcimi ohrievačmi vody sú nasledovné.

kontinuálny ohrievač vodyTlakové zariadenia prerušené do vodovodných potrubí a sú pod stálym tlakom vody. Typicky ich inštalujú skúsení remeselníci. Takéto zariadenia poskytujú niekoľko spotreby. Umožniť jednému človeku umývať jedlá súčasne a druhú sprchovať.

Tlakové ohrievače vody pracujú v automatickom režime reagujúcom na otvorenie žeriavu. Ich modely sú prezentované s rôznymi kapacitami. Preto výber správneho krajinného ohrievača vody nebude veľmi ťažký.

voľne tečúceho ohrievača vodyBeztlakové zariadenie je inštalované iba na jednom mieste spotreby a vyžaduje inštaláciu špeciálneho úchytu ústia. Preto pri výbere tohto typu budete musieť na každom klepnutí nainštalovať podobné zariadenie. Kapacita beztlakových ohrievačov vody je až 8 kW. Studená voda sa dodáva čerpadlom alebo ručne. Najčastejšie sa okamžite dodávajú so sprchou alebo kuchynskou príchytkou.

Stojí za zmienku, že nie je možné vymeniť jednu trysku za inú. Všetky komponenty sú dokončené v továrni. Pred nákupom preto musíte venovať osobitnú pozornosť súčastiam zariadenia.

Tieto modely sa neodporúčajú na inštaláciu vo veľkom dome, ale sú dokonale vhodné pre malé domčeky.

Klasifikácia ohrievačov vody metódou vykurovania

elektrický ohrievač vodyNajdôležitejším kritériom pri výbere ohrievačov vody pre chaty je typ používanej energie. Podľa tejto funkcie existujú 4 typy zariadení:

 • drevo alebo tuhé palivo;
 • solar;
 • plyn;
 • el.

V našej krajine sú populárne pevné palivá, plynové a elektrické ohrievače vody. Solárne zariadenia sa používajú veľmi zriedkavo.

Ohrievače vody na drevo a tuhé palivá

ohrievač vody na drevoZariadenie sa skladá z priehradky na palivo a zásobníka na vodu. Komín je inštalovaný pre komín. Voda sa ohrieva spaľovaním dreva, uhlia a horúceho dymu vychádzajúceho z pece komínom.

Existuje veľa nevýhod tohto zariadenia a často prevažujú nad všetkými plusmi. Hlavné nevýhody sú: vysoká nebezpečenstvo požiaru a potreba neustále pridávať palivo do priestoru.

Solárne ohrievače vody

solárny ohrievač vodyPrístroje sú napájané solárnymi panelmi – dlhé sklenené trubice naplnené špeciálnou zmesou. Prijímajú slnečnú energiu a vyrábajú z nej konštantný elektrický prúd.

Na jednej strane sú solárne ohrievače vody veľmi ekonomické. Ale na druhej strane, v chladných a zakalených dňoch nemôžu absorbovať dostatok slnečnej energie, aby úplne poskytli rodine teplú vodu.

Plynové ohrievače vody

Tieto zariadenia majú jednoduchý dizajn a môžu pracovať s malou hlavou. Okrem toho je palivo pre ne oveľa lacnejšie ako pre iné možnosti. Takéto zariadenia však majú aj určité nevýhody: potrebu systematických preventívnych inšpekcií a údržby, hluku pri práci a nestabilnej teploty vody.

plynový ohrievač vodyPlynový prietokový ohrievač vody má jednoduchý mechanizmus prevádzky. Prijíma studenú vodu, prechádza cez špeciálne kanály na výmenu tepla a postupne sa ohrieva. Teplota vody závisí od viacerých dôvodov: tlak, nastavenie automatického režimu a frekvencia používania zariadenia.

plynový ohrievač vodyPlynový akumulátorový ohrievač vody – voda sa ohrieva v nádrži spaľovaním plynu. Tento typ ohrievača vody pre dacha je veľmi účinný a môže zaručiť neprerušené dodávky veľkého množstva teplej vody. Nevýhody sú vysoké náklady, ale s vstavanou automatizáciou sa výrazne zvýši efektívnosť a efektivita.

Elektrické ohrievače vody

elektrický ohrievač vody na stenuTakéto zariadenia sú zakúpené nielen pre mestský byt, ale aj pre chatu. Najmä ak plyn nie je dodávaný do dacha. Elektrické ohrievače vody pre chaty sú veľmi vhodné na použitie, ale pre ich bežnú prevádzku potrebujete dobrý tlak vody a neprítomnosť prerušenia napájania.

V elektrickom prietokovom ohrievači vody sa voda ohrieva pomocou ohrievača inštalovaného vo vnútri zariadenia. Studená voda sa pohybuje v špirále a ohrieva sa. Jeho výhody sú dobré hospodárstvo a nevýhody – s nízkou účinnosťou. Čím väčší je tlak vody, tým je chladiaci, tým menší – teplejší.

Kumulatívne elektrické ohrievače vody pre chaty majú podobný mechanizmus fungovania, ako v prietokových ohrievačoch vody. Iba voda netečie, ale zostáva v nádrži, ktorá je ohrievaná TEN. Profesionáli pozostávajú z neprerušeného toku teplej vody. Mínus potreba dodatočného času na vykurovanie.

Elektrické akumulačné ohrievače vody

elektrický ohrievač vodyJednoduché a moderné zariadenia – kotly, ktoré pozostávajú zo zásobníka vody pre chaty a vykurovacieho telesa TEN. Kapacita nádrže je zvyčajne 10 – 200 litrov a výkon TEN – 1,2 – 8 kW. Trvanie vykurovania závisí od objemu nádrže, výkonu vykurovacieho telesa a teploty prichádzajúcej studenej vody. Pre 10-litrovú nádrž bude stačiť pol hodinu, pri 200 litrových nádržiach asi 7 hodín.

skladovací model elektrického ohrievačaĎalej, elektrické ohrievače vody, aby zahŕňajú: anódu horečnatého (ktoré chránia proti korózii vnútorného zásobníka), izolačnú vrstvu (umožňuje ukladať teplo), termostat (nastavenie teploty), vonkajšie puzdro, poistný ventil.

elektrická zostava vykurovacieho telesaOhrievač zásobníka má niekoľko výhod:

 • trvalo udržuje horúcu vodu vo svojej nádobe;
 • v dočasnej neprítomnosti dodávky elektriny predtým ohrievanej vody;
 • je možné naprogramovať prácu v noci, vykurovať vodu na rannú sprchu alebo ušetriť elektrickú energiu;
 • na vysokom mieste je prvok tvoriaci hlavu v systéme.

elektrický diagram pripojenia ohrievača vody

Elektrické prietokové ohrievače vody

elektrický prietokový ohrievač vody pre sprchuV prietokových ohrievačoch vody pre chatky sa voda nehromadí, ohrieva sa, keď preteká cez výmenník tepla. A spotreba elektriny sa používa iba pri používaní horúcej vody.

kompletný súbor okamžitého ohrievača vodyPrietokové zariadenia sú vybavené špeciálnou vykurovacou cievkou alebo vykurovacím telesom. Špirálový ohrievací prvok ohrieva vodu až do 45 stupňov a potrebuje zohrievanie. Ale to funguje dobre s tvrdou vodou a nemusia byť čistené. TANovye prúdiace zariadenia veľmi rýchlo ohrejú vodu na 60 stupňov, čo šetrí elektrickú energiu.

Niektoré okamihové ohrievače vody sú vybavené elektronickým regulátorom výkonu, čím sa udržuje stabilná teplota teplej vody.

model okamžitého ohrievača vodyTečúce ohrievače vody pre chaty majú také pozitívne vlastnosti:

 • poskytovať neobmedzenú spotrebu teplej vody;
 • kompaktné, ľahko sa odstráni a odnesie na zimu;
 • nevysušte vzduch;
 • nevyžadujú špeciálnu údržbu.

Elektrické ohrievače vody

elektrický ohrievač vodyMnoho brehov má problémy s rozvodom vody alebo úplne chýba systém zásobovania vodou. Preto je ohrievač vody na plnenie ohrievačom s ohrievačom stále veľmi potrebný. Voda sa jednoducho naleje do nádrže a po nejakom čase sa zohreje na požadovanú teplotu. Potom sa privádza cez kohútik, ktorý sa nachádza v spodnej časti nádrže.

Výhody samoohrevných ohrievačov vody:

 • Robustná nádoba na ohrev vody z nehrdzavejúceho kovu, ktorá bude trvať dlho;
 • jednoduché zariadenie zariadenia, ktoré nevyžaduje špeciálnu prípravu na montáž a následné použitie;
 • modely s ohrievačmi rôznych výkonov;
 • Prítomnosť termostatu, ktorý eliminuje možnosť odparovania vody a v dôsledku toho poruchu zariadenia.

Plniaci ohrievač vody “Moidodyr”

tekutý ohrievač moydodyrRovnako ako elektrické spotrebiče, ohrievač vody pre dacha môže byť inštalovaný v kuchyni (s malou kapacitou) alebo v sprche. Najvhodnejšou a praktickou verziou tohto ohrievača je systém Moydodyr. Zariadenie sa nachádza priamo nad umývadlom. Nádržka na použitú vodu je umiestnená v skrini nižšie.

Moderné modely “Moidodyr” automaticky ohrejú vodu na požadovanú teplotu, sú vybavené ochranou proti “suchému” ohrevu a prehriatiu. Ohrievač vody je kompaktný a veľmi vhodný na použitie, okrem toho nie je potrebné kupovať umývačku navyše. Pri výbere tejto možnosti však musíte zvážiť, že nádrž je malá. Preto je jeho funkčnosť veľmi obmedzená.

Ohrievač vody na sprchovanie

ohrievač vody na sprchovanieToto zariadenie je zásobník s objemom 50 – 150 litrov s integrovaným vykurovacím telesom. Je vybavený termostatom, ktorý umožňuje regulovať teplotu vykurovania. Ohrievač vody pre sprchu je vybavený ochranou proti “suchému” spínaniu. Do tohto prístroja sa vleje voda pomocou vedier alebo pomocou čerpadla. Najlacnejším zariadením je Sadko. Môže byť namontovaný cez letnú sprchu alebo cez vaňu.

Pri inštalácii ohrievača vody cez sprchu sa slnečné dni môžu používať na vykurovanie v slnečných dňoch. Toto šetrí energiu. A v zakalených dňoch je lepšie používať TEN.

Ohrievač vody so sprchovacím kútom

ohrievač vody v krajinePre pohodlie si môžete kúpiť ohrievač vody so sprchovacím kútom so sprchou. Toto zariadenie sa skladá z ohrievača, kabíny, sprchovej hlavy, sprchovej vaničky a závesu. Tieto konštrukcie sú vyrobené s alebo bez elektrického vykurovania. V druhom prípade sa voda ohrieva len zo slnečných lúčov.

V prímestskej oblasti môže takéto zariadenie robiť život oveľa jednoduchšie, najmä bez tečúcej vody. Stačí len nalievať vodu do nádrže, ohriať ju a použiť ju na vlastné potreby.

Ktorý ohrievač vody by som si mal zvoliť na letné sídlo?

zásobník ohrievača vody pre vidiecky domVýber dacha ohrievača vody, najprv musíte objasniť pôvodné parametre vedenia. To určuje maximálny výkon zariadenia, ktoré sa dá pripojiť. V prípade potreby môžete zmeniť káble alebo postupovať z toho, čo je.

Je tiež potrebné vypočítať potrebné množstvo teplej vody pre potreby krajiny. Každý postup trvá nerovnomerným množstvom teplej vody.

Výkon zariadenia závisí od spotreby vody pre každú úlohu:

 • na umývanie riadu vhodná kapacita 4 – 6 kW;
 • Použitie sprchy vyžaduje výkon 8 kW;
 • na kúpeľ potrebujete 13-15 kW, v tomto prípade potrebujete trojfázový ohrievač vody.

Pre letné sídlo, pri tlaku v sieti 220 voltov, je lepšie kupovať malé zariadenia s kapacitou 3 – 8 kw.

Okrem toho, kúpu elektrického ohrievača vody, je potrebné vziať do úvahy jeho veľkosť a hmotnosť. Tieto parametre zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri inštalácii.

Populárne modely ohrievačov vody

Teraz prejdime na stručný prehľad populárnych modelov známych výrobcov ohrievačov vody. Úplné vlastnosti, výhody a nevýhody každého zariadenia nájdete na stránkach predajcov a spätnú väzbu od zákazníkov.

ohrievač vody Atmor BASICElektrický ohrievač vody Atmor BASIC:

 • typ – nesystematický;
 • výkon – 3,5 kW;
 • rýchlosť ohrevu je 2,5 l / min, po zapnutí sa voda zahrieva na 5 sekúnd;
 • termostat – 2 tlačidlá pre prepínanie režimu;
 • priemerná cena je 4500 rubľov.

ohrievač vody DelimanoElektrický ohrievač vody Delimano:

 • typ – prúdenie bez tlaku;
 • výkon – 3 kW;
 • rýchlosť ohrevu je 5 sekúnd až 60 stupňov;
 • termoregulátor – je s indikátorom;
 • priemerná cena je 6000 rubľov.

Sprchový ohrievač vody SadkoSprchový ohrievač vody Sadko Electric:

 • typ – hromadné;
 • výkon – 2 kW;
 • objem – 110 litrov;
 • rýchlosť zahrievania je 60 minút na teplotu 40 ° C;
 • priemerná cena je 3000 rubľov.

ohrievač vody Alvin AntiqueElektrický ohrievač vody Alvin Antik:

 • typ – kvapalina na sprchovanie;
 • výkon – 1,25 kW;
 • objem – 20 litrov;
 • rýchlosť ohrevu je 1 hodina až 40 stupňov;
 • termostat – od 30 do 80 stupňov;
 • je vybavený termostatom;
 • priemerná cena je 6000 rubľov.

ohrievač vody s umývadlom TERMMIXElektrický ohrievač vody s umývadlom THERMMIKS:

 • typ – hromadné;
 • výkon – 1,25 kW;
 • objem nádrže je 17 litrov;
 • Po ohreve vody na 60 ° C sa automaticky vypne;
 • priemerná cena je 2500 rubľov.

ohrievač vody Zanussi Symphony S-30Elektrický ohrievač vody Zanussi Symphony S-30:

 • typ – akumulatívny;
 • výkon – 1,5 kW;
 • objem – 30 litrov;
 • rýchlosť ohrevu – na 1 hodinu sa ohrieva voda na 75 stupňov;
 • termostat – na tele;
 • priemerná cena je 8000 rubľov.

Thermex IF 50 V ohrievač vodyElektrický ohrievač vody Thermex IF 50 V:

 • typ – akumulatívny;
 • výkon – 2 kW;
 • objem nádrže je 50 litrov;
 • rýchlosť ohrevu je 1,5 hodiny až 75 stupňov;
 • bezpečnostný ventil;
 • priemerná cena je 12500 rubľov.

Sme všetci zvyknutí kupovať technológiu slávnych značiek, nehľadiac na výrobky čínskych a kórejských spoločností. K dnešnému dňu ide o nesprávny prístup. Väčšina obáv preniesla svoju výrobu do Číny. A kvalita niektorých čínskych výrobcov si zaslúži súhlas.

Preto dnes, kúpiť zariadenie slávnej značky, existuje možnosť preplatku nie pre kvalitu tovaru, ale pre svoju slávu. Ohrievač vody pre dacha s neznámym názvom môže byť oveľa lepší, funkčnejší a oveľa lacnejší. Aby ste sa pri výbere výrobcu nedostali do neporiadku, odporúčame, aby ste pozorne prečítali dokumentáciu zariadenia.

Výber ohrievača vody pre dacha – video