čerpadlá na vodu do studnePri súkromnom prívode vody sú potrebné čerpadlá pre studne na vodu nevyhnutnou súčasťou napájacieho obvodu kvapaliny na povrchu. Pri výbere zariadenia sú rozhodujúce prevádzkové podmienky, výška zdvíhania, prietok a priechod. Konštrukcia sa vykonáva vo forme habešskej studne, filtra alebo artézskej studne. Rozdiel v konštrukcii určuje hĺbku odsávania vody. Extrakcia môže byť organizovaná povrchovo a hlboko, ručne alebo pomocou elektrární.

Prečítajte si o ponornom čerpadle pre dobre!

Metódy zdvíhania vody na povrch

povrchové čerpadloHabešská studňa sa nazýva studňa bez inštalácie ponorného čerpadla. Úroveň výskytu zvodnenej vrstvy je menšia ako 30 m, kryt neumožňuje inštaláciu čerpadla s malým prierezom.

Filtračný vrt sa vyvŕta na piesku do hĺbky 50 metrov. A väčšina vrtov vykonáva práve s touto úrovňou a klasifikuje ich ako artesian, čo je nesprávne.

Artezánska voda je užitočným minerálom, ležia hlboko v miske skál a usadí sa na 400 metrov. Ak chcete ho extrahovať, potrebujete povolenie od vlastníka a predbežného geologického prieskumu. Preto artesiánske studne majú pas a sú pod kontrolou hydrológov. Pri vŕtaní ľubovoľného vrtu sa však vyžaduje sanácia sanitárnych služieb.

Čerpadlá na extrakciu vody zo studne môžu byť ponorné alebo povrchové.

Systémy zdvíhania povrchovej vody

ručné čerpadloPovrchové zariadenia zahŕňajú čerpadlá, ktoré odvádzajú vodu cez hadicu. K dispozícii sú špeciálne čerpadlá pre hĺbkovú studňu, vytvárajúce vákuum v puzdre, čím sa zvyšuje hladina a na povrchu sa tečúci prúd zhromažďuje do nádrže.

Povrchové čerpadlá pre vodné studne sú obmedzené možnosťou zdvíhania vody z úrovne pod 9 metrov. Zachytáva polohu koseónu – jamy, v ktorej sú čerpadlo a primárna nádrž umiestnené pod vodou. Plošné odstredivé čerpadlá sú lacné a ľahko ovládateľné. Ich prevádzka je zabezpečená inštaláciou spätného ventilu, pretože sacie potrubie musí byť pod zásuvkou.

Related  Aký model elektrických píla Makita si môžete vybrať na letné sídlo?

Na povrchové a ručné modely s piestami alebo tyčami. S pomocou svalovej sily je možné pumpovať až 5 m3 vody za hodinu z hĺbky 7 metrov. Povrchové čerpacie zariadenia – používajú sa letecké výťahy, sú nevyhnutné, ak sa vrt odchyľuje od vertikály. Výboj je vytvorený kompresorom. Všetky elektrické zariadenia na ploche pracujú hlučne, vyžadujú úkryt pred dažďom alebo snehom.

Ponorné čerpadlá

ponorné čerpadloPonorné čerpadlá sa nazývajú, pretože pracovná komora a motor sú v rovnakej skrini a spúšťajú sa pod zrkadlo vody v plášti. Čerpadlá pre studne sú rôznych typov. Sú zjednotené možnosťou celoročnej prevádzky. Zariadenie pracovnej komory ponorných zariadení definuje ich názov:

  • odstredivé;
  • pit;
  • hĺbka;
  • vibrácie.

Ponorné zariadenia sú upevnené v potrubí káblom alebo stacionárnym spôsobom. V tomto prípade je zariadenie inštalované v kryte v požadovanej hĺbke, čo zaisťuje prevádzku v zálive.

Odstredivé inštalácie môžu mať základný motor a pracovnú jednotku ponorného typu. Najčastejšie používaná zostava, kde je pracovná a pohonná jednotka umiestnená v rovnakom utesnenom kryte mimo prierezu rúrky. Zariadenie je spustené do požadovanej hĺbky. Príkladom je čerpadlo určené ETSNV s viacstupňového pracovnú jednotku, vstupnú a uzavretý plochý kotúč, a je schopný dodávať vodu s tlakom 300 m a s rýchlosťou prúdu 360 m3/ hod. Existujú návrhy EPN, APV, APVM.

Na studne sa používajú modely vibrácií. Ktoré čerpadlo je najlepšie pre hĺbku až do 50 m, odstredivé alebo vibrujúce? Ak sa čerpanie dostane do otvorenej nádrže, jednoduché membránové vírové čerpadlo sa dá ľahko extrahovať z hĺbky 40 m. Avšak jeho dlhodobé použitie v studni pre piesok povedie k upchatiu komory. Použitie modelov “Baby” a “Brook” v studniach je ekonomicky opodstatnené.

Skrutkové ponorné čerpadlá (GNP) sú lepšie ako všetky ostatné modely vhodné pre plytké studne. Pozrite sa bližšie na čerpadlá “Aquarius”, pravítko je rozsiahle, ceny sú mierne.

čerpadlá AquariusHlboké multi modely sú konštrukčné obežné kolesá v dĺžke vojne 0,5 -. 2,5 m prierez 10 cm spúšťacie zariadenie do trubice do hĺbky 16 m, vyrobený z materiálu odolného proti korózii. Hlboké čerpadlá pracujú s čistou vodou, piesok rýchlo vypína obežné kolesá. Odstredivé čerpadlo pre vrt 30 metrov sa používa v miske iných modelov.

Related  Reťazová píla pokojná a jej víťazný sprievod po celom svete

Často je studňa vybavená kissonovou komorou, v ktorej je inštalovaný ponorný motor čerpadla a automatizácia obsluhujúca tento proces.

Kritériá pre výber čerpadla pre studňu

vyberte čerpadlo pre studňuVýber čerpadla začína meraním výšky vodného zrkadla (statického) a hĺbky vrtu. Charakteristiky čerpadla pre studňu sú zaznamenané v pase. Kupujúci musí porovnať požadované parametre s technickými údajmi na zariadení. Analýza vody na prítomnosť suspendovaných tuhých látok určuje, ktorý typ zariadenia bude trvať dlhšie. Spotreba sa vypočíta na základe bežnej spotreby. Je potrebné poznať prietok vrtu a priemer potrubia. Najlepšie čerpadlo pre studňu je čerpadlo, ktorého prietokové rýchlosti sú mierne vyššie, ako je potrebné, a je podstatne nižšie ako prietok vrtu. Ak je to naopak, čerpadlo vysuší vodu.

Bláznivá voda hovorí o namáhaní prijímacej komory, čisti sa 2 vibračné čerpadlá. Nižšie vytvára zákal, top – pumpuje von. Je nemožné neustále používať zakalenú vodu, musíte zavolať špecialistov na preskúmanie stavu studne.

vibračné čerpadloPonorné alebo povrchové čerpadlo pre studne, ktoré si vybrať? Ponorné čerpadlá by mali byť vždy pod šachtou. Ak je zapnutý, zariadenie zlyhá. Povrchové čerpadlá sú dobré pre habešské dobre umiestnené v technickej miestnosti. V ostatných prípadoch bude potrebný baldachýn. Takéto zariadenia sa však môžu kúpiť lacnejšie. Ak je voda trochu potrebná a je plytká, môžete použiť ručné čerpadlo.

Ak žijete vo vidieckej oblasti, musíte zariadenie pripojiť cez regulátor napätia. Nestabilita ukazovateľov v sieti je hlavným dôvodom zlyhania domácich spotrebičov v krajine av obci.

Ak je určujúcim faktorom cena, môžete si kúpiť zariadenie vyrobené v Číne. Spoľahlivé a lacné ruské modely čerpadiel. Tradične je tento druh zariadení v Rusku vždy dobrej kvality. Najlepšie v tejto kategórii zohľadňujú európske značky čerpadiel Perdollo a Calpeda.

Pred výberom čerpadla pre studňu je potrebné dbať na spätnú väzbu od zákazníkov. Najviac odporúčame inštalovať ponorné čerpadlo:

  • pracovať menej hlučne;
  • zriedka sa upcháva pieskom;
  • neustále chladené vodou, pracujú 3 roky dlhšie ako povrchové systémy.

Related  Váš drez nebude nikdy upchatý inštaláciou drviča šrotu

Použitie ochrany proti ponornému nasávaniu za sucha, prítomnosti spätného ventilu, snímačov prehriatia zabezpečí bezproblémovú prevádzku čerpadiel. Každé zariadenie vyžaduje údržbu. Raz za dva roky je potrebné skontrolovať zariadenie na triesky a trhliny, vyčistiť rúrku, skontrolovať, ako sa hriadeľ otáča a či nedošlo k úniku žľazy.

Ako si vybrať dobre čerpadlo – video