sústruh vrtákovRučne vyrobené majstri na sústruhu vyrezávané figúrky obdivujú a chcem urobiť niečo také. Sústruh z vŕtačky namontovaného na posteli od nožného šijacieho stroja vám umožní získať suvenír z nenápadného pruhu. Strom je ľahko spracovateľný. Pri spracovaní kovov by mal byť domácký stroj dôkladnejší. Samostatný sústruh z vrtáka nebude ponechaný bez práce.

Sústružnícke zariadenie

sústruh zariadeniaEšte pred nástupom vysokorýchlostných elektrických strojov už existovali sústruhy na drevo. Otáčanie sa môže prenášať na vreteno z remenice remeňa. Veľké koleso sa otáčalo aj ručne. Sústruh vŕtačky poháňaný elektromotorom sa stal rýchlym, ale princíp práce, vynájdený pred niekoľkými storočiami, zostal rovnaký. Na masívnom zváranom ráme s dobre premysleným spoľahlivým upevnením môže zariadenie spracovávať aj mäkký kov – meď, hliník a podobné zliatiny.

Drevený polotovar, ktorý sa má vložiť do sústruhu na obrábanie, musí mať guľatý tvar. Rebrá musia byť najprv zložené tak, aby fréza hladko prechádzala cez povrch.

Na spracovanie dreva a plastov môžete urobiť jednoduchý dizajn, ktorý sa ľahšie skrýva v odľahlom rohu, a to aj v byte.

schéma výroby strojovNa obrázku je znázornený vlastný sústruh na dreve z vrtáka. Na stabilnej plošine s axiálnym priechodom, vytvoreným akýmkoľvek vhodným spôsobom, je inštalovaná zostava. Doska pripevnená na vhodnú konštrukciu sa nazýva lôžko. Toto je základ budúceho stroja. Veľkosť lôžka závisí od dĺžky polotovarov a od miesta umiestnenia pracovných jednotiek:

  • hlavica alebo stred olova;
  • koník;
  • podporu alebo pod.

Ak sa motor, ktorý poskytuje otáčanie hnacej časti, používa vo forme vŕtačky, musí byť nástroj pevne upevnený špeciálnymi svorkami. Držiak je vložený do kazety vo forme čelnej plochy, ktorou je upevnený koniec obrobku. Predné vretená môžu mať jednu voľnosť pohybu – pozdĺž osi. Na sústruhoch od vrtákov až po kovy je vreteno tesne privarené na posteľ.

pracovať na strojiStred koní a prednej časti sú v rovnakej výške nad posteľou a pozdĺž osi. Presnosť inštalácie je dôležitá a je riadená vzhľadom na štrbinu v rovine stola. Koník má nevyhnutne jeden stupeň slobody. Zasunutý polotovar medzi stredmi je upnutý a zadná zostava je pevne pripevnená.

Je dôležité nastaviť obrobok do stredu, aby sa pri otáčaní nerozbil.

Rukoväť je stredná vložka, ktorá je upevnená pod obrobkom. Lopatky lietajú z pilín, ale hlavným účelom uzla je stojan na podporu rezača z pracovnej strany. Sprievodca prináša horák na otočnú tyč, opierajúcu sa o okraj rukoväte, ktorý je umiestnený takmer v blízkosti línie otáčania. Tiahlo musí mať voľnosť pohybu kolmo na pozdĺžnu os, pričom je odstránená pri inštalovaní obrobku.

Poručík je takisto regulovaný vertikálne, mal by byť čo najbližšie k obrábanému povrchu tak, aby bol sústružník rezaný do rebra. Veľkou pákou je ťažké držať nástroj a môže byť vytiahnutý s vážnymi následkami. Pri ostrení kužeľových povrchov podstavca nastavte uhol podlahy paralelne ku kužeľu.

Pri práci na sústruhu si musíte pamätať na vlastnú bezpečnosť. Používajte bezpečnostné okuliare. Oblečenie by malo byť pevne spojené. Ale ruky by mali byť otvorené, aby cítili nástroj.

Sústruh vŕtačky s kolektorovým motorom nie je dosť dobrý dizajn. Bez konštantného zaťaženia motor zrýchľuje, a to sa búša. Preto je poskytnutá elektronická jednotka na udržanie konštantnej rýchlosti otáčania. Ak takéto zariadenie neexistuje, prevodovka je inštalovaná z bezpečnostných dôvodov. Niekedy sú konštrukcie s vysokorýchlostnými mechanizmami spojené pomocou remeňového pohonu. Na základe vŕtačky sú sústruhy výrobných nákladov približne 5000 rubľov.možnosť sústruženia

Vytvorte stroj s vlastnými rukami

Na robustnej a stabilnej základni typu pracovného stola je upevnená príchytka pre vrták, ktorá predstavuje predný vtok. Mala by vytvoriť podmienky pre inštaláciu vretena tak, aby otvory so zadnou časťou boli koaxiálne. Ako príklad vytvorenia základu môžete použiť výkresy navrhovaných uzlov.

výkresov a rozmerov častí strojovElektrická vŕtačka, ktorá súčasne slúži ako hlavica a elektrický otočný pohon, je pripevnená na takýto povrch pomocou svorky a svorky pripevnenej k hrdlu nástroja. Je však možné namontovať vŕtačku na kopec nad lôžkom a potom sa druhý upevňovací bod zdvihne do rovnakej výšky. Varianty, ako urobiť sústruh z vrtáku, veľa. Najdôležitejšie je dodržiavať zásadu axiálneho vyrovnania a bezpečné upevnenie obrobku. Je dôležité stabilizovať každý uzol, je dôležité premýšľať o upevňovacích svorkách, vŕtačkách.

Počas prevádzky je potrebné pamätať na možné ohrievanie nástroja a počas zastavenia motora na odpočinok.

Každá úloha vyžaduje určité množstvo vybavenia. Preto, aby sa vytvorili shchamatnyh čísla potrebujú miniatúrny stroj, a za účelom vytvorenia vykreslené obloženie skrine rozmery rámu a pohonnej jednotky bude mať ďalšie parametre.

Môžem vytvoriť sústruh na kov z vrtáku?

V praxi sa na spracovanie kovov používa viac monumentálnych zariadení. Je dôležité mať zváraný stabilný rám, pretože sily pôsobiace na rotujúcu kovovú tyč sú oveľa väčšie. Dôraz na stroj sa zameriava na spoľahlivú, pohyblivú skrutku, podperu. Podpora pre rezač je presne taká. Pevné upevnenie vŕtačky so svorkami vytvára spoľahlivé pripevnenie obrobku v skľučovadle.

stroj na rezanie kovovCelá konštrukcia je zváraná vrátane koní. Iba takýto monolit môže spoľahlivo prevziať zaťaženie pri spracovaní kovu. Na sústruhu z vrtáka s vlastnými rukami je povolené pracovať s malými kusmi mäkkého kovu. Materiál sa spracováva jemnými metódami – súborom, nadfilem, brúsnym papierom. Ak potrebujete pracovať na hlbokom spracovaní, potrebujete nastaviteľné posuvné meradlo na vytvorenie profilu pomocou nástrojov.žehličkový sústruh

Lepšie je pochopiť, ako urobiť sústruh železom s vlastnými rukami, video vám pomôže:

Čo môžem urobiť so sústružníkom

sústruženieDokonca aj v štádiu konštrukcie stroja je možné poskytnúť sústruženie pre vrták. Jedným z nich môže byť kopírka. Aplikuje sa na presné opakovanie vzorovaných rezov na drevenom valci. Problémom je prevíjanie motorov a predpona vrtáka sa s touto úlohou vyrovná. Na brúsenie používajte vrták namontovaný na vŕtačke a naň položte leštiaci podložku.

Otočte obrobok a naneste farbu. Pri odstredivom rozširovaní povrchu dekoračnej vrstvy vzniká nepredvídateľná farebná mozaika. Prvý stroj prebudí záujem o tvorivosť a vašu predstavivosť.

Pomocou improvizovaných lacných materiálov si môžete vytvoriť si asistenta, s kým vyrezávať exkluzívne veci pre váš domov. Vždy sa oceňovali umelecké remeslá vyrobené vlastnými rukami.

Univerzálna domáca vŕtačka z vrtáku – video