ovocný kakao a prášokPravdepodobne na svete neexistuje taká osoba, ktorá by nemala rád čokoládu. Ale nie všetci vedia, že dostávajú obľúbenú pochúťku detí a dospelých z plodov kakaa. Zistíme, kde tento strom rastie a ako od jeho ovocia získať čokoládový tyčinka, o ktorom vieme, alebo chutný povzbudzujúci nápoj.

Čo je to, čokoládový strom

dozrievanie kakaaPrví Európania boli tak fascinovaní chuťou nápoja z ovocia tohto stromu, ktorý bol nazvaný Theobroma, čo v gréčtine znamená “jedlo bohov”. Následne Carl Linney toto meno legalizoval vo svojej vedeckej klasifikácii.

Kakao alebo čokoládový strom odkazuje na evergreen stromy. Rastá v horúcich oblastiach Južnej Ameriky, ale je kultivovaný v horúcom a vlhkom prostredí po celom svete, pretože jeho semená – kakaové bôby – najcennejšia zložka v čokoláde. Kakao stúpne na výšku 12 m. Listy rastú naopak, tenké, vždyzelené. Malé ružovo-biele kvety vychádzajú priamo z kmeňa a veľké vetvy.

Pylové kvety kakaa nie sú včely a malé múky sú slizké.

Kakao má ďalší zaujímavý rys – jeho kvety rastú nie na vetvách, ale na samotnom kmeni.kvitne kakao Plody majú podobný tvar ako predĺžený citrón s pozdĺžnymi drážkami. V dĺžke dosahujú 30 cm a vážia až 0,5 kg. V každom ovocí je 20 až 60 semien obklopených belavými voľnými mäsami. Ovocie dozrieva v priemere 4 mesiace.

Ako sa kakao varelo indiánmi

Indiáni varia kakaoVýskum vedcov ukázal, že kakaové stromy boli pestované ešte staré mayy. Považovali kakao za posvätný nápoj a pripravili sa na najdôležitejšie obrady. Aztékovia ho ctili ako dar boha Quetzalcoatl. Drahocenné bôby Indy sa vypočítali pri záverečných transakciách a vybrali z nich pikantný nápoj, ktorý sa veľmi líšil od obvyklého kakaa. Mohol by byť vyskúšaný len na najvyšších stupňoch hierarchie.

drvenie kakaových bôbovEurópania s indickou potravou bohov zaviedli Cortes. Keď sa fazuľa dostala do Európy, stredoveký lekári opísali svoju činnosť nasledovne: “S miernym nápojom elixír osviežuje a dodáva silu, zjemňuje temperament a upokojuje srdce.” Spočiatku bol nápoj z kakaa naplnený rôznymi koreňmi a keď si mysleli, že do neho pridáva cukor, začal v Európe skutočný boom v čokoláde, ako horúci nápoj, ktorý dáva silu.

Na nádvorí Ludvíka XIV mala horúca čokoláda slávu lásky lektvaru.

Na začiatku IX. Sa čokoláda dostala na novú úroveň. Holanďan Conrad Van Hoyten vynašiel spôsob extrakcie masla a prášku z fazule čokoládového stromu. Z nich už bolo možné uvariť skutočnú tvrdú čokoládu vo forme známej dlaždice. Nápoj na báze kakaového prášku bol lacný, takže si ho mohli dovoliť aj ľudia s nízkym príjmom.

Ako pestovať kakao

rastúci kakaový stromV prírode sú čokoládové stromy bežné v tropických oblastiach Južnej Ameriky a kultúrne plantáže sa nachádzajú v teplých a vlhkých okrajoch celého sveta. Významnú časť vývozu kakaových bôbov produkujú africké krajiny.

Kakaový strom vyžaduje určité podmienky pre kultiváciu:

  • stabilná teplota v rozmedzí 20 ° C;
  • vysoká vlhkosť;
  • rozptýlené slnečné svetlo.

Posledným faktorom je vysádzanie kakaových stromov pod tieňom vysokých paliem a koruna je tvorená tak, aby nepresahovali 6 m. Rastlina rastie v 5-6 rokoch a pokračuje v priemere 30 rokov. Patriarchovia medzi kakaom prežili až 80 rokov. Ovocie sa zberá dvakrát ročne – pred koncom a začiatkom obdobia dažďov.

Na získanie 1 kg kakaového prášku je potrebné spracovať asi 40 ovocia alebo 1200 fazulí.

Na plantážach sa stále využíva práca detí. Veľké spoločnosti, ktoré kupujú fazuľa, sú kvôli tomu neustále kritizované na celom svete, ale nemajú v úmysle zastaviť neľudskú prax.na plantáži sú deti

Medzitým svetová produkcia kakaových bôbov každoročne rastie. Ak by sa v roku 1965 zbieralo okolo 1230 tisíc ton po celom svete, potom do roku 2010 vzrástol na 4230 tisíc ton. Africký štát Pobrežia Slonoviny vedie vývoz kakaa.

Odrody čokoládového stromu

kakaové ovocieExistuje niekoľko typov kakaového stromu. Odlišujú sa podľa chuti fazule a jemnosti poľnohospodárskej technológie:

  1. Criollo je vzácna odroda, ktorá rastie len v strednej Amerike a Mexiku. Criollo je komplexné pri pestovaní kvôli rôznym chorobám. Čokoládová odroda Criollo má príjemnú arómu a jemnú arómu.kakaová odroda križolu
  2. Štátna príslušnosť sa vyrába iba v Južnej Amerike. Výrobky z tejto fazule majú špecifické chuťové vlastnosti a sú zriedkavé, pretože stromy rastú v obmedzenom priestore a sú tiež náchylné na choroby.kakaová odroda
  3. Trinitario. Odroda sa získala prechodom dvoch druhov – Criollo a Forastero. Distribuované na celom svete, pretože fazuľa má vynikajúcu chuť a stromy sú odolné voči chorobám.kakaová odroda trinitario
  4. Forastero je najznámejšou značkou, ktorá zaberá až 80% svetovej produkcie. Stromy rýchlo rastú a prinášajú ovocie. Čokoláda tohto druhu sa vyznačuje charakteristickou horkou notou s kyslým odtieňom.kakaová odroda forastero

Spracovanie kakaových bôbov

zbieranie cacaoZber a extrakcia bôbov z ovocia je veľmi náročný proces. Takmer všetky akcie sa vykonávajú ručne. Kakaové plody sa zbierajú ručne, odrezávajú sa špeciálnym mačteckým nožom, nakrájajú sa na niekoľko kusov a položia sa na chvíľu na kvasenie medzi banánovými listami. Počas tejto doby fazuľa stmavne a získava charakteristickú chuť.

fermentácia kakaových bôbovPo fermentácii sa fazuľa suší na slnku a pravidelne sa mieša. Sušené fazule stratia až polovicu svojej hmotnosti.sušenie plodov na slnku

Potom sa vyliali do vrecúšok z juty a poslali ich na ďalšie spracovanie.balenie kakaa

V spracovateľských závodoch pomocou lisov z fazule sa olej vytláča a spriadanie sa používa na prípravu prášku.

Výhody a škody na čokoláde

fazuľa, práškové a kakaové dlaždiceV miernych dávkach sú výrobky z kakaových bôbov mimoriadne užitočné. Obsahujú vitamíny A, B, E, kyselinu listovú. Kakao zabraňuje procesu starnutia a posilňuje srdce a krvné cievy. Kakaové maslo sa používa v medicíne a kozmeteológii ako základ na prípravu masti, krémy a pleťové vody.

Výrobky obsahujúce kakao nie sú užitočné pre každého. Nedoporučujeme ich používať tehotné ženy – komplikuje vstrebávanie vápnika. Vzhľadom na vysoký obsah kofeínu sú nežiaduce pri výžive detí do 3 rokov. Tiež sa nenechajte uniesť čokoládou ľudí s cukrovkou.

Video o pestovaní kakaa