gobelín na stenu domuMnoho záhradníkov čelí problému nedostatku voľného miesta na svojich stránkach. Napríklad, naozaj chcete mať vlastnú hrušku alebo jabloň a stačí len 2 skleníky a niekoľko lôžok. Vynikajúcim riešením v tejto situácii bude pestovanie ovocného stromu na mriežke pripojenej k podstavci. Táto metóda bola prvýkrát použitá Belgičanmi a Francúzmi.

Ako pestovať strom na mriežke

ovocný strom na mriežkePri pestovaní stromov tapisériou sa nachádzajú na podpore v jednej rovine. Hlavné výhody tejto metódy:

  • maximálne množstvo svetla;
  • znížené riziko ochorenia v dôsledku dobrého cirkulácie vzduchu;
  • efektívnejšie zavlažovanie v porovnaní s bežným ovocným stromom;
  • dobrý výnos;
  • vhodné pre všetky odrody stromov a kríkov.

tvorba sadenícPokúste sa vybrať malé stromy, ktoré rastú pomaly a nezvyšujú príliš vysoko. Nezabudnite sa poradiť s predajcom, ktorý bol použitý na sklade, ak si kúpite sadenice v škôlke. Očkovanie slúži ako regulátor rastu koreňového systému a tiež prispieva k zvýšeniu objemu plodiny. Koreň môže tiež obmedziť výšku samotného stromu. Napríklad, vezmite dva jabĺk rovnakej odrody. Jedna dosiahne výšku 9 metrov a rast druhého sa zastaví na 2 metre. To je vplyv zásoby.

Na pestovanie na mrežoch používajte rastliny na podpníkovite, ktoré obmedzia rast stromu o trpaslíkovú alebo polobuncovú fázu. Vytvorený strom by nemal presiahnuť výšku 3,5 metra.

Tvoríme korunu

vytvorenie stromu na stene

Horizontálna šnúra

horizontálny kordónTáto metóda sa často používa pre hrušky, slivky a jabloňové stromy. Kmeň musí byť jeden. Bude slúžiť ako druh stĺpca. Dve hlavné vetvy sú chované bokom a viazané na ploty rovnobežné so zemou. Bočné procesy by sa mali zdvihnúť na pol metra na dĺžku a potom by mali byť orezané. Môžete si vybrať ich svah, ktorý dá požadovaný tvar objektov alebo postáv. Mimochodom, ak existuje viac kmeňov, potom sa to nazýva “dvojitý kordón”.

vetrák

fanúšikov korunuKmeň rastliny je skrátený na pol metra a bočné ramená sú vedené lúčmi pozdĺž horizontálnych a diagonálnych línií. Vytvárajú ďalšie výhonky. Toto je univerzálny spôsob, ktorý možno použiť na akýkoľvek typ stromu.rad stromov s korunou ventilátora

Related  Používame jablkový odpad vo varení

Tapisérie a palmetty

tvorba mrežovinyVetvy stromu sa rozbiehajú paralelne k zemi v mnohých úrovniach, pričom vzdialenosť medzi nimi by mala byť približne 30 cm. Palmetta sa líši v tom, že vetvy sa rozbiehajú pod uhlom 45 °.palmeta

Inštalácia a pristátie

Pre umiestnenie budúceho plotu vyberte miesto dobre osvetlené slnkom. Základom konštrukcie budú stĺpiky, na ktoré sú pripevnené drevené lamely alebo drôt. Stonka rastliny je pripevnená k pólu. Upevnite mostíky v požadovanej polohe a zaistite ich na prekladoch.

krásne tvarovanie pozdĺž stenyPožiadavky na výsadbu sadeníc, hĺbku jamy, zloženie pôdy a plán zavlažovania sú rovnaké ako v prípade obyčajných stromov. Výsadba môže byť blízko k sebe, v závislosti od kostry suterénu.

Usporiadať druhy stromov tak, aby sa dosiahlo najlepšie krížové opeľovanie.

Zaujímavý efekt je dosiahnutý inštaláciou mriežky s pevnou stenou, do ktorej sa vysádzajú trpasličí stromy v takých intervaloch, že ich dospelé konáre prichádzajú do kontaktu a vytvárajú jediný zelený plot. Vyzerá veľmi pekne a plody, ktoré rastú na nej, dávajú tejto budove ešte väčšie čaro.jablone na mriežke

Rozmanitosť tvarov a uholov, pod ktorými sa rozvinú rámové vetvy, je obmedzená len vašou predstavivosťou.mreža v prímestskej oblasti

prerezávanie

rôzne tvary mriežkyPrerezávanie ovocných stromov je najdôležitejšou súčasťou celého procesu. Je potrebné zachovať tvar koruny, zabrániť ochoreniam a zabrániť nadmernému klíčeniu výhonkov. Mladé stromy by mali byť prerezané raz za rok skoro na jar. Výnimkou sú čerešne a slivky, ktoré sú najlepšie vyrezané na konci jari – začiatkom leta.

Keď začne plodnosť, začnite letné prerezávanie. Je potrebné zabezpečiť, aby strom nevyužíval prostriedky na aktívne rastúce listy, ale úplne ich venuje produkcii ovocia. Pokúste sa odstrihnúť výhonky čo najkratšie a úplne odstráňte choré a vysušené vetvy.mriežková záhrada po jarnom prerezávaní

Okrem prerezávajúcej vetvy by ste mali plodiť aj plody. Áno, to bude trochu znížiť výnos na výstupe, ale to prispeje k zlepšeniu chuti zostávajúceho ovocia.hrušky na mrežiovocný jablkový strom na mriežke

Related  Mocný a veľký dub

Mrežová metóda pestovania ovocných stromov je ľahko realizovateľná, šetrí priestor a transformuje záhradu na neurčitosť. Nastavte mriežku na stenu starého stodola a vysadzujte čerešňu. Neatraktívna stavba sa zmení na krásny objekt. jabloň na stenu garážeTo isté sa dá urobiť so stenou domu alebo garáže alebo vytvoriť malý bludisko zelených stien na nádvorí, na ktorom budú rásť kvety na jar a vaše deti budú môcť hrať tam od rána do noci.

Výsadba jabloní pod mriežkou – video