strom centenarianPriemerná dĺžka života stromov závisí predovšetkým od typu a environmentálnych podmienok. Väčšina z nich žije asi storočie, ale sú tu držitelia rekordov, ktorých počet je tisíc rokov alebo viac. Samozrejme, hovoríme o silných, zdravých stromoch, ktoré sú v priaznivých podmienkach a ľudia nie sú obmedzovaní.

Ako zistím vek stromu?

veku stromu podľa ročných krúžkovNež zistíte, koľko stromov žije, je užitočné pochopiť, ako sa vypočítavajú vek. Faktom je, že nerovnomerne rastie. Stromy dostávajú energiu na vývoj zo slnka prostredníctvom fotosyntézy. Samozrejme, počas obdobia slnečnej aktivity je rast aktívnejší a v období poklesu intenzity slnka sa rast spomalí.

Rozšírenie kmeňa stromu je spôsobené kambím – špeciálnou tkanivou, ktorá vytvára živé bunky vo vnútri (do stredu kmeňa) a smerom von od seba (do kôry). Bunky, ktoré sa nachádzajú vo vnútri kambia, sa stávajú súčasťou dreva – podporným systémom, ktorý prenáša užitočné látky z koreňov na listy. Bunky umiestnené mimo kambia (pod kôrou) dodávajú organickú hmotu z listov do koreňov, táto tkanina sa nazýva lyka.

Na jar vytvára kambia široké bunky s úzkymi stenami. Sú potrebné na efektívnejšie a rýchlejšie dodávanie živín a stopových prvkov. Na jeseň vyrába kambia úzke bunky s hrubými stenami, ktoré dávajú kmeň stromu špeciálnu silu. Preto sa pre rok vyrábajú dva druhy tkanín: jedna vrstva (pružina) je ľahšia, druhá vrstva (jeseň) je oveľa tmavšia.

Počet pásiem sa lepšie určuje pomocou mikroskopu a špeciálnych farbív, pretože sú dosť úzke. Podľa počtu tmavých a ľahkých krúžkov môžeme vyhodnotiť nielen vek stromu, ale aj klimatické podmienky, v ktorých sa rozrástol. Širšie tmavé oblasti naznačujú nepriaznivý, studený jeseň a dlhú zimu.

Ak chcete poznať vek stromu, musíte ho odstrániť. V niektorých prípadoch je to nemožné alebo nežiaduce.

V takejto situácii sa používa metóda výpočtu priemerných štatistických ukazovateľov. Na úrovni jeden a pol metra sa vypočíta dĺžka obvodu kmeňa (v centimetroch) a je delené konštantou π (~ 3,14), čo je priemer stromu.

Related  Cenný darček pre ľudí – korkový strom

Táto hodnota je vydelená priemerným ročným nárastom pre študované druhy rastlín v regióne. Výsledok je približným ukazovateľom dĺžky života stromu. Samozrejme, táto metóda poskytuje iba približné čísla. Rozdiel medzi nimi a skutočným počtom rokov môže dosiahnuť 20-30% alebo viac.

Preto najbežnejším spôsobom je rezanie stromu a počítanie počtu zvonení.

Čo ovplyvňuje obdobie života?

priemerná dĺžka života stromov z rôznych faktorovNež zistíme, koľko rokov stromy žijú, zvážme, čo ovplyvňuje ich vek. Priemerná dĺžka života závisí od rôznych prírodných podmienok. Medzi najvplyvnejšie faktory patrí:

  1. Genetické možnosti jednotlivých rastlín. Na prvý pohľad sú to isté, ale v skutočnosti sa stromy líšia tvarom a veľkosťou listov, aktivitou kambia a inými vlastnosťami. To všetko má silný vplyv na adaptačnú kapacitu zariadenia na nepriaznivé podmienky.
  2. Charakteristiky pôdy. Jeho zloženie, nasýtenie vodou, nasýtenie mikroelementmi a živinami. Na chudobných poľnohospodárskych plochách stromy môžu rásť zle, zatiaľ čo cez cestu, na bohatej, ešte neošetrenej pôde, rastliny môžu žiť po stáročia.
  3. Vlhkosť a teplota majú slabý účinok, pretože podnebie v každom pásme je dlhší čas zvyčajne stabilné. Výnimkou sú globálne zmeny počasia (ľadové obdobia). Samozrejme, pre krátkodobé rastliny môže dokonca aj menšie sucho mať smrteľný účinok.
  4. Charakteristiky terénu (prítomnosť svahu, hory alebo veľkých budov) výrazne menia úroveň osvetlenia, sily, smeru vetra a ďalších dôležitých parametrov. A oni zase výrazne znižujú alebo zvyšujú život stromu.
  5. Charakteristika lesa. S vysokou hustotou vysokých stromov, ktoré rastú vedľa seba, je šanca, že určitá rastlina dosiahne významné rozmery, pomerne malé. To ovplyvňuje druhovú rozmanitosť, napríklad listnatý strom je veľmi ťažké pestovať v tmavom ihličnatom lese.
  6. Choroby a škodcovia. Škodcovia zahŕňajú hmyz, ktorý kousne kôru a listy, rovnako ako zvieratá a článkonožce, ktoré zožierajú korene. Choroby na stromoch sú bakteriálne a hubové.

Related  Úžasná cesta od fazule po čokoládové tyčinky je kakao

To sú najdôležitejšie prírodné podmienky. Ale existujú aj umelé. Strom v silne znečistenom mestskom prostredí žije menej. Naopak, priemerná dĺžka života sa výrazne zvyšuje vo veľkých parkoch, kde nie je bahno, ale starostlivosť o rastliny a ich ochrana pred škodcami a chorobami.

Listnaté stromy

stonoženci listnatých stromovJe zaujímavé, že priemerná dĺžka života divých stromov je oveľa vyššia ako priemerná plodnosť pestovaných rastlín. To je spôsobené tým, že človek používa spôsob chovu vytvorených plodín, ktoré v čo najkratšom čase umožnili maximálne výnosy. Takáto vysoká produktivita je priamo spojená so skutočnosťou, že strom nemá dostatok sily a zdrojov pre seba, to všetko dáva ovocím. V dôsledku toho žije oveľa menej.

Najbežnejšie ovocné stromy v našej zemepisnej šírky sú jablká a hrušky. Žijú najviac pol storočia, ale divoké druhy môžu rásť 100 až 150 rokov. Iné kultúry – slivka, rakytník, marhuľa – žije až 20-30 rokov. Je to spôsobené tým, že tieto kultúry tradične rastú v južných šírkach. Napríklad broskyňa v našej kapele nežije dlhšie ako 15 rokov.

Všetky divoké listnaté stromy rastú oveľa dlhšie. Aspen a jelša žijú až 150 rokov, orechy žijú v priemere 2 storočia. Elm, popol a breza rastú až do 3 storočí a buk žije až 500 rokov. Ale držiteľ rekordov je dub – žije v priemere za jeden a pol tisícročia. Samozrejme, hovoríme o možnom životnom potenciáli týchto druhov stromov, pretože v skutočných moderných podmienkach ich nikto nedovolí žiť viac ako 100 až 200 rokov.

V ihličnatých stromoch

ihličnatých stonožcovIhličnaté rastliny žijú oveľa dlhšie ako listnaté stromy. Dôvodom je nižší metabolizmus, vážna schopnosť prispôsobiť sa v nepriaznivých klimatických podmienkach. Korunný tvar ihličnatého stromu vám umožňuje získať maximálne množstvo energie, ktorú môže slnko poskytnúť.

Pomáha prežiť a vysoko rozvetvený koreňový systém a tiež, že aj v zime ihly naďalej produkujú živiny, aj keď v minimálnych množstvách. Korene sú dokonca schopné získať minerálne látky a vodu z mrazenej zeme. V tomto prípade sú ihly pokryté voskom, ktorý neumožňuje odparovanie vody.

Related  Úžasné rutárium – záhrada koreňov na vašich stránkach

Jedľa – najkratšia živá rastlina medzi ihličnany môže existovať až do 2 storočí. Spoločný smrek a borovica žijú až 600 rokov. Smrek európsky žije až 500 rokov a jeho sibírsky náprotivok – na 900 rokov (ilustratívny príklad účinku nízkeho metabolizmu). Cedrové borovice prežíva až 1000 rokov, ale hlavnou dlhočervenou pečaťou je sekvoja, ktorá žije v priemere 5 tisícročí.

Súhrnná tabuľka

Pre zrozumiteľnosť znižujeme priemernú dĺžku života stromov v tabuľke, okolitý svet našej krajiny nám dáva nasledujúce čísla:Tabuľka očakávanej životnosti stromu

Každý názov stromu a životnosť nemožno uviesť v jednej tabuľke, pretože existuje príliš veľa odrôd.

TOP-10 z najstarších stromov na planéte – video