osvetlenie sadenice domaPríchod dlho očakávaného jari pre mnohých obyvateľov leta je spojený so začiatkom novej sezóny. Jeho začiatok začína siatie semien a rastúcich sadeníc najčastejšie na parapete. Na strane pestovateľa zeleniny sa veľa času a úsilia použije na získanie dobrých výhonkov. Jedným zo smerov úspešného procesu pestovania je správne osvetlenie sadeníc doma.

Osvetlenie pre sadenice

Osivá pre sadenice je zvyčajne v januári a februári. Tieto mesiace nie sú charakterizované dobrou slnečnou aktivitou a svetlý deň je veľmi malý. Okrem toho, v prípade, že výhonky rastú na parapete na prvom poschodí, alebo na severnej strane, zatiaľ čo hlavnou úlohou je organizovať amatérsky pestovateľské sadenice domáce osvetlenie.

Ak chcete získať silné a zdravé sadenice, rastlina by mala dostať najmenej 10-14 hodín denného svetla. Prírodné podmienky počas tohto obdobia, taký ľahký režim nemôže poskytnúť. A sadenice, stojace na okennom parapete, sú namáhavo vyťahované k oknu. V tomto prípade je možné pozorovať smutný obraz: rastliny sú tenké, predĺžené a slabé.

lampy na sadenice sadenícNiektorí majitelia sa snažia nájsť cestu von umiestnením zrkadla alebo fólie za rastliny. Získané množstvo svetla však stále nezodpovedá norme. Pohyb slnka navyše vás neustále mení pozíciu odrazovej plochy, ktorá sa stáva bolesťou hlavy pre pestovateľa zeleniny.

Používajú sa tiež zastarané lampy na sadenice sadeníc. Ale táto možnosť môže veľmi vysušiť mladé výhonky a dokonca aj horieť. Preto, keď používate žiarovku na osvetlenie sadeníc, musíte počas inštalácie dodržiavať určitú vzdialenosť. Spotreba veľkého množstva elektriny týmito svietidlami, a nie možnosť vytvorenia požadovaného spektra svetla, neumožňuje ich efektívne osvetlenie sadeníc doma.

Základné požiadavky na osvetlenie sadeníc

Svietidlo pre sadenice musí spĺňať tieto požiadavky:

 • Pre dobrý rast mladých rastlín je potrebné určité spektrum farieb. Pri výbere svietidiel na sadenice sadeníc je lepšie uprednostňovať nástroje s červeným alebo modrým lúčom.
 • Hlavným účelom zdroja osvetlenia je osvetlenie, nie nadbytočné a zvýšenie teploty vzduchu.
 • Trámy svietidla pre sadenice musia byť mäkké a nedráždivé.
 • Zásobník so sadenicami by mal byť rovnomerne osvetlený. Osvetlenie domácich sadeníc by sa malo vykonávať aj extrémnymi rastlinami.

Related  Ako vytvoriť spoľahlivý drenážny systém na mieste s vlastnými rukami

Ak chcete získať dobré sadenice, je dôležité zvoliť správne trvanie a intenzitu sadeníc. Intenzita osvetlenia bude závisieť od zvoleného výkonu lampy a od jej vzdialenosti od povrchu. Vytvorenie optimálnych podmienok pre inštaláciu svietidla pre osvetlenie sadeníc pomôže jednoduchému pravidlu. Aby nedošlo k nadmernému vysušeniu zariadenia, je potrebné položiť ruku na osvetlenú plochu. Ak sa cíti teplo, spotrebič by sa mal odstrániť.

osvetlenie sadenice domaNajviac prijateľné pre rastliny je úroveň osvetlenia do 8 tisíc luxov. Zosvetlenie sadeníc domu umelým spôsobom umožňuje dosiahnuť osvetlenie až 6 tisíc luxov. Podobný výsledok sa dá dosiahnuť aj vtedy, keď osvetlenie nie je len ráno alebo večer, ale aj v zakalených dňoch.

Ak chcete zistiť, či rastlina potrebuje ďalšie svetlo, je veľmi jednoduché. To bude vyžadovať, aby zariadenie pre smerovanie lúča na sadenice, a ak je rozdiel medzi osvetlenou a neosvetlené povrchu je prítomný, potom je prirodzené svetlo mladé sadenice dosť.

Vyberte spektrum svetla

Pre kvalitatívnu fotosyntézu rastlinných buniek vyžaduje celé spektrum svetla prítomné v slnečných lúčoch. Preto osvetľovanie sadeníc umelým spôsobom vyžaduje maximálnu identitu so slnečným žiarením, ktoré obsahuje vlny rôznych dĺžok a rôznych farieb.

Každé spektrum má odlišný vplyv na rast rastlín:

 • Červeno-oranžové svetlo. Pod svojou činnosťou sa zrýchľuje klíčenie semien, zlepšuje sa vegetácia a stimuluje sa kvitnutie.
 • Violet-modré svetlo. Osviežujúca sadenica doma s takýmito lúčmi pomáha zvyšovať rast buniek a výskyt silných a krátkych výhonkov.
 • Žlto-zelená. Táto časť spektra prakticky nie je absorbovaná rastlinami, pretože sa odráža od povrchu listu.

Ako opraviť sadenice len zeleninárskych pestovateľov. Výber bude závisieť od charakteristík miestnosti, stupňa vývoja, typu a rozmanitosti kultúry.

Ktoré svetelné zdroje si môžete vybrať na osvetlenie sadeníc doma?

osvetlenie sadeníc s LED svietidlamiOdborníci si uvedomujú, že kľúčom k vynikajúcemu rastu rastlín je osvetlenie. Doteraz je trh s osvetľovacími zariadeniami tohto typu reprezentovaný veľkou rozmanitosťou. Avšak každý pestovateľ zeleniny bude mať záujem vedieť, ktoré lampy si vyberiete pre osvetlenie sadeníc doma, aby boli také efektívne a lacnejšie.

Osvetlenie sadeníc s LED lampami. Tento typ osvetlenia získava popularitu medzi letnými obyvateľmi. Pretože pomer medzi účinnosťou a spotrebou energie je niekoľkonásobne vyšší ako účinnosť a hospodárnosť žiaroviek.

Pri používaní sadeníc s LED svietidlami získava pestovateľ zeleniny nasledujúce výhody:

 • Nízka spotreba energie.
 • Svetelný zdroj môže byť umiestnený v minimálnej vzdialenosti od zariadenia, pretože lampa má nízku teplotu.
 • Osvetlenie spektra pozostávajúce z červených a modrých LED žiaroviek ukazuje najlepšie výsledky pri pestovaní.
 • Bezpečnosť počas prevádzky. Ak na lampu dôjde k striekajúcej vode, nedôjde k žiadnemu rozdielu teploty a zlomu.
 • Vysoký environmentálny výkon zariadenia.
 • Neexistuje infračervené žiarenie.

Osvetlenie sadeníc pomocou LED svietidiel zabraňuje nadmernému vysúšaniu rastliny a nadmernej tepelnej vlhkosti, ktorá sa stáva dobrým prostredím pre vývoj hubových chorôb.

Osvetlenie sadeníc s úspornými žiarovkami

aké lampy si môžete vybrať na osvetlenie sadenice doma?Ďalšou optimálnou možnosťou pre obyvateľov letného obdobia je použitie podobných zariadení. “Domovníka” je trubica s elektródami. Jeho interiér je naplnený inertným plynom a steny sú pokryté fosforom. V dôsledku tohto dizajnu sa po styku s pohyblivými elektrónmi inertného plynu a ich prechodom cez fosfor vytvorí ultrafialové žiarenie.

Related  Letná sprcha pri chate s vlastnými rukami

Ultrafialové lúče sú užitočné pre rastliny. Podporujú intenzívnejší rast sadeníc, ktorý sa pod ich vplyvom stáva silným a líši sa bohatou farbou. Dôležitým faktorom osvetlenia sadeníc s energeticky úspornými žiarivkami je redukcia rôznych patogénnych mikróbov.

Výhody takýchto zariadení tiež zahŕňajú absenciu vysokej teploty v žiarovke. To vám umožní udržiavať potrebnú mikroklímu okolo rastlín a nedovoľuje vám zvýšiť vlhkosť vzduchu. Umiestnenie energeticky úsporných žiariviek v blízkosti sadeníc sa považuje za úplne bezpečné.

A na záver, okrem želaní úspešnej sezóny by som chcel pestovateľom zeleniny pripomenúť fanúšikom, že žiadny umelý svetelný zdroj nemôže nahradiť slnečné lúče. Ak je to možné, vždy vyberajte rastliny pod teplým jarným slnkom, čo im umožní ešte silnejšie a trvácnejšie.

Video: Výhody LED žiarovky pre zvýraznenie sadeníc

Valery Medvedev o osvetlení osiv LED