vrtné vrty Kúpili ste si pozemok s dobrým pevným domom, ale problém s dodávkou vody bol. Centrálny systém zásobovania vodou je už dlhší čas mimo prevádzky a voda sa musí dostať na miesto. Ako vyriešiť problém pravidelného zásobovania vodou a je možné urobiť čokoľvek? Riešenie problému pomôže vybaviť dacha vlastnými rukami na pitnú vodu. Z článku sa dozviete, čo je potrebné urobiť, aby sa útvar dacha dostal s dobrou pitnou vodou.

Určenie polohy vŕtania studne

V prvom rade stojí za to oboznámiť sa so susedmi a zistiť, ako riešili otázku zásobovania vodou. Ak už majú miesta na lokalitách, pozrite sa na ich miesto. Je možné, že susedia používajú dovezenú vodu. V tomto prípade budete musieť skúmať vrstvy pôdy na mieste. Výsledky výskumu sú zvyčajne investované do stavebného projektu. Z dokumentov budete poznať úroveň výskytu zvodnenej vrstvy a líniu toku povrchovej podzemnej vody.

Ďalším krokom je určenie polohy vrtného vrtu v krajine. Najjednoduchší a najčastejšie používaný spôsob vyhľadávania vody pre ľudí je metóda rámu alebo metóda tyče. Muž má dve vyklenuté kovové drôty vo svojich natažených rukách. Pokúšate sa nezmeníte polohu rúk, pohybuje sa okolo stránok. V mieste, kde klesne podzemný kľúč najbližšie k povrchu, začnú sa drôty otáčať a prechádzať. Po určení miesta vŕtania je potrebné zvoliť typ studní vhodných pre vás pod vodou.

Správny výber miesta, hĺbky a materiálov studne v dache je zárukou získania čistej pitnej vody v dostatočnom množstve.

Druhy studní

Z hĺbky vodonosnosti závisí výber druhu studne, množstva vrtných prác a technológie vŕtania.

Druhy studní v krajine

1 – Vodotesné primery, 2 – odber vody zo Vados, 3 – posadený, 4 – i na hornej zvodnené vrstve 5 – vodotesné zemín, 6 – prvý vodnou nádržou, 7 – artézskej vody, 8 – vrtu, 9 – piesok dobre.

Habešská studňa je vybavená, ak je vodná vrstva v hĺbke 3 až 12 metrov. Dvaja ľudia ho môžu manuálne vykopať. V ľuďoch sa tento druh vrtu nazýva ihlou. Malá hĺbka prítoku vody vyžaduje mimoriadne dôkladné určenie polohy vŕtania.

 Umiestnenie ihly musí byť čo najďalej od žumpy, letnej žumpy, kanalizácie.

Jednou z možností vŕtania studne môže byť vŕtanie priamo do suterénu pod domom. V takom prípade bude jednoduché a jednoduché zberať vodu aj pri najťažších mrazoch. Majitelia chatových domov na studni inštalujú čerpadlo a ručný stĺp.

Dolná ihlica

Piesková studňa sa používa, ak nie je vodná vrstva väčšia ako 50 metrov. Konštrukcia takej studne v dachi sa bude musieť vykonávať pomocou špeciálnych zariadení. Samotný názov studne naznačuje, že z piesočnej zvodnenej vrstvy je extrahovaná voda. Kvalita produkovanej vody môže byť odlišná. V sanitárnej a epidemiologickej stanici je potrebné vykonať analýzu na určenie vhodnosti vody na pitie. Po dokončení vŕtania je čerpadlo s filtrom spustené do studne. Musí sa pravidelne odstraňovať kvôli čisteniu.

Related  Vyzdobíme vianočný stromček vlastnými ručne vyrobenými hračky z mäkkej plste

Proces vŕtania studne v krajine

Artézska studňa je najhlbšia. Nezávisle na tom, aby bolo možné vŕtať, je nemožné, preto sa zamestná brigáda odborníkov s výkonným vrtným zariadením. Plast prenášanie vody v hĺbke 50 m. Najväčšia hĺbka jamky je 200 m. Ak je žiadne susedmi jamky tohto typu, aby príkaz na vŕtanie vodiaceho otvoru pre určenie hĺbky vodonosnej vrstvy. Aby sme šetrili peniaze, stojí za to vyjednávať so susedmi, aby vrtali jednu studňu do niekoľkých domov. Je tu dostatok vody pre všetkých.

Čo je lepšie, je studňa alebo vrt v krajine a ktorý z ponúkaných druhov vyhovuje, mali by ste sa určiť sami. Ak nemáte v úmysle konzumovať vodu vo veľkom množstve a na mieste vhodnú pôdu, zastavte výber na studni, vŕtanie ihly alebo piesok. Veľkú spotrebu vody môže poskytnúť iba artézska studňa.

Vŕtanie studne v krajine

Špecialisti používajú špeciálne vrtné súpravy a vrtnú studňu s vlastnými rukami je potrebné pripraviť navijak, vŕtačku a silný spoľahlivý statív. Ako nástroj na vŕtanie si vyberte pevný ľadoborec.

Na zakúpenie dohody:

 • niekoľko typov potrubí líšiacich sa priemerom;
 • ventily;
 • silné hlbokomorské čerpadlo;
 • kvalitný filter;
 • kesónov.

Ručné vŕtanie studne

 1. Číslo etapy 1. Na mieste vŕtania vykopávajte jamy so stranami rovnajúcimi sa 1,5 m a hĺbkou 1 m. Natierajte vnútri s preglejkami alebo doskami.
 2. Číslo etapy 2. Nastavte statív nad vrt a zaistite navijak. Pomocou konštrukcie pozostávajúcej z tyčí spojených v jednej rúrke sa vrták zdvihne a spustí. Namontujte lištu.

Priemer jamky závisí od použitého čerpacieho zariadenia. Základnou požiadavkou je voľný pohyb čerpadla v potrubí. Veľkosť čerpadla musí byť 5 mm. menší vnútorný priemer potrubia.

Je lepšie vrhnúť studničku do dacha šokovou metódou. Odporúča sa to robiť spoločne. Jeden otočí činka, pomocou plynového kľúča a partner zhora to beje dlátom. Je žiaduce demontovať a vyčistiť vŕtačku každých pol metrov. Pri prechode švov môže byť vŕtačka zmenená, aby sa uľahčila práca a urýchlil proces. Hlinité pôdy ľahšie prejdú špirálovým vrtákom. Pevná zem s obsahom štrku uvoľnite dlát. Pre pieskovú vrstvu použite lyžicu. Pomocou bailera sa zdvíha zem.

Related  Ako urobiť zvýraznenie pre sadenice?

Číslo etapy 3. Prvým znakom priblíženia sa k vodopádu je vzhľad vlhkej horniny. Pracujte, kým vrták nedosiahne vodotesnú vrstvu.

Dobrá konštrukcia v chate

skončil dobre

Po dosiahnutí potrebnej úrovne pokračujte v budovaní studne na vodu v krajine. Kvalitný filter je možné vyrobiť ručne. Aby ste to dosiahli, potrebujete mriežku, perforáciu a filtračnú mriežku. Zber filtračného stĺpika z potrubia, filtra a usadzovača a jeho spustenie do studne.

Filter dobre

Teraz je potrebné pripraviť zmes hrubozrnného piesku a jemnozrnných sutín. Pridajte zmes priestoru medzi rúrkou a stenou studne. Súčasne nalejte do vody, aby sa opláchol filter.

dobre nahromadenie

Vrt sa vyrába pomocou skrutkového odstredivého čerpadla. Odčerpajte vodu, až kým sa nedostane na povrch čistý, čistý. Čerpajte napínací pás k bezpečnostnej linke a spustite ju do potrubia. Teraz je možné pripojiť dobre k dacha s vodovodom v dome.

Zariadenia na stavbu studní

Model a výkon čerpadla pre studne závisí od veľkosti puzdra, od hĺbky studne a od jej vzdialenosti od domu. Plošné čerpadlo sa používa na plytké studne. Pre všetky ostatné je potrebný ponorný model.

Poradenstvo špecialistov

 • Zistite úroveň podzemných vôd vašej lokality.
 • Pri vŕtaní plytkého vrtu do hĺbky 5 m použite záhradné vrtáky.
 • Mechanické vrtné zariadenie je lepšie na prenájom.
 • Plynovod by nemal dosiahnuť dno studne maximálne 0,5 m.
 • Vybavte vetracie otvory na rúre vedúcej do studne.
 • Po spustení studne dajte vodu na vyšetrenie.

Teraz viete, ako vŕtať dieru do dacha na vlastnú päsť a nechať ju hojdať. Zabezpečte rodine s pitnou vodou v dachovi pre každého človeka. Hlavnou vecou nie je obávať sa a získať podporu príbuzných a priateľov. Bez nich je veľmi ťažké vyriešiť problém s dodávkou vody. A ako ste vyriešili problém s vodou v predmestí? Máme záujem dozvedieť sa o vašich skúsenostiach. Ponechajte pripomienky k článku.

Ako vŕtať dobre (video)

Dobre konštrukcia na vode (video)