odvodnenieÚzemie nížiny je pre svojich majiteľov spôsobené mnohými problémami. V podmietanej pôde sa základy domu rýchlo zničia, korene rastlín sa rozpadajú kvôli nedostatku vzduchu. Úrodná pôda sa v krátkom čase zmení na nepoužiteľnú hlinku pre poľnohospodárstvo, pretože ľahší humus sa umyje do nádrží. Podobné problémy rieši zariadenie na drenáž lokality.

Inštalácia takéhoto rekultivácia systém je jednoduchý, ale veľmi časovo náročná práca, takže by ste mali najprv uistiť, že problém spočíva vo veľmi vysokej úrovni podzemné vody priechodu, a nie v iných chýb poľnohospodárstve.

Ako zistiť úroveň podzemnej vody

určiť úroveň podzemnej vodySystém odvlhčovania je potrebný v nasledujúcich prípadoch:

 1. Pozemok je na svahu. Rozmrazená alebo prívalová voda odmyje pôdu a vezme s sebou vrstvu humusu. Problém je vyriešený výkopmi priečnych drenážnych priekop.
 2. Lokalita sa nachádza v nížinách. V tomto prípade sa priamo na ňom hromadí vlhkosť. Pri dlhších dažďoch alebo pri priateľskom tavení snehu bude pôda zaplavená a kyslá a štruktúra sa z formy zhorší. V tomto prípade je potrebné inštalovať drenážne kanály po celom obvode lokality a okolo suterénu.
 3. Na mieste nie je žiadny zjavný rozdiel v nadmorskej výške, ale pri záplavách a daždivom počasí má stále vodu. Má to nikde na odvodnenie, takže sa vlhkosť pomaly absorbuje a príležitostne prichádza na povrch vo forme dlhých sušičiek.

Druhý variant je typický pre nížinné nížiny s rozvetvenou sieťou veľkých a malých riek. Je dobre oboznámený s majiteľmi pozemkov v záplavových oblastiach riek.

Ak nie sú dostupné jasné znaky uvedené vyššie, ale plantáže a budovy stále trpia zvýšenou vlhkosťou, stojí za to venovať pozornosť stavu trávnika a stromov. Ak sa trávnik pravidelne obťažuje a dospelé stromy zomrú bez zjavného dôvodu, problém pravdepodobne spočíva vo vysoko stojacich vodách.

Vykopať dieru s hĺbkou 0,5-0,7 m a po chvíli skontrolovať, či je voda zozbieraná do nej. Ak ste videli vodu, potom jej úroveň výskytu je menšia ako 1 meter a odvodnenie prímestskej oblasti bude vyžadované jednoznačne.

Druhy drenáže

povrchová drenážOdtok je nazývaný systémom plytkých priekopov pre odvádzanie podzemných vôd. Namiesto všetkých pravidiel je drenážny systém schopný výrazne znížiť svoju úroveň. Po jeho usporiadaní nie sú žiadne problémy s rozpadom koreňov stromov, výskytom plesní v podzemí a vodou v pivnici.

Existujú dva typy drenážnych systémov – povrchové a hlboké.

Prvá možnosť je najjednoduchší spôsob vypúšťania sedimentov. Je to komplex prepojených zákopov vykopaných pozdĺž obvodu pozemku pod svahom. S ich pomocou je možné preniesť roztavený a dažďový odtok do špeciálneho kolektora vody, ktorý je usporiadaný v najnižšej časti miesta, pomerne rýchlo as minimálnymi nákladmi. Kanalizácia zo záhlavia je odvezená do kanalizačnej kanalizácie alebo používaná na zavlažovanie. Malé množstvo kvapaliny sa rýchlo odparí.

Related  Letná sprcha pri chate s vlastnými rukami

hlboké odvodnenieInštalácia hlbokého systému je zložitejšia, ale prevyšuje povrchový systém v nasledujúcich prípadoch:

 • Podzemná voda stúpa nad pol metra od povrchu;
 • lokalita je na svahu;
 • pôda je ílovitá.

Hlboká drenáž sa líši od odtoku povrchu tým, že sa vyskytujú odtoky – potrubia s častými dierami, cez ktoré sa zachytáva voda, ako aj studne, zachytávače pieskov a ďalšie technologické prvky.

Hlboké odvodnenie miesta je úplne ukryté pod zemou a nezhoršuje krajinu.

Inštalácia hlbokomorového drenážneho systému

kanály na kladenie drenážnych potrubíSystém odvádzania vody z lokality nie je ťažké robiť samostatne, ale je potrebné plánovať jej inštaláciu pred fázou výstavby základne a záložkou záhrady. Najskôr vykonajte prípravné práce. Príprava projektu a poznámka v ňom:

 • výškové rozdiely na mieste;
 • umiestnenie najnižšieho bodu;
 • drenážne drážky;
 • miesta pre studne;
 • hĺbka stohovania.

Je potrebné starostlivo vypočítať výšku vodorovných potrubí vopred.

Pre efektívnu drenážnu prevádzku by minimálny sklon mal byť aspoň jeden centimeter na bežný meter potrubia.

Po dokončení prípravných prác by ste mali pripraviť všetky potrebné nástroje, materiály a vypočítať ich počet. Štandardná sada obsahuje:

 • rúry s perforáciami vhodnej veľkosti;
 • drenážne studne;
 • príslušenstvo pre odtokové potrubie – rôzne spojky a tvarovky;
 • geotextílie;
 • piesok a drvený kameň.

V predaji sú rúry na pokládku drenáže na mieste s vlastnými rukami. Vhodný azbestocement, polyvinylchlorid, keramika. Populárna z moderných pórovitých materiálov – plastobetón, expanded claydite. Prostredníctvom pórov vniká voda a jemné pevné častice nepreniknú, to znamená, že systém nezabudne.

Tiež vopred pripravte nástroje: bajonetové a lopatové lopaty, kolesá na zem, pilové píly na rezanie potrubia, úroveň stavby.

Ďalej označte umiestnenie všetkých prvkov na zemi. Potom na označených miestach kopajú v zákopoch s hĺbkou najmenej 0,7 ma šírkou asi pol metra. Keď sú všetky kanály vykopané, mali by ste sa uistiť, že majú po celý čas potrebnú zaujatosť. Miesto, kde sa studne nachádzajú, prehĺbi viac.

Related  Záhradná výzdoba – vtáčie podávač s vlastnými rukami

kladenie geotextílie a drenážne rúryKeď sú všetky zákopy pripravené, spodok drážok a jamiek je narazený, pokrytý vrstvou piesku a znova zhutnený. Potom položia geotextílie takým spôsobom, aby ich obalili okolo potrubia s okrajom.

drenážny žlabNa geotextíliu nalievajte trosky a položte rúry tak, aby boli otvory v spodnej časti. Celý systém je pripojený, svah je opäť skontrolovaný a nakoniec pokrytý sutinami. Musí úplne pokryť potrubia. Potom sú voľné okraje tkaniny zabalené dovnútra. V dôsledku toho by ste mali dostať určitý druh kotúča s potrubím v strede.

Vrstvy tkanín, piesku a sutiny zabraňujú zablokovaniu systému a výrazne predlžujú jeho životnosť.

Drenážne (inšpekčné) studne sú inštalované v spojovacích bodoch potrubí. Sú určené na monitorovanie stavu a čistenie. Nasadené tesne pod úrovňou rúr. V hornej časti pre ľahkú údržbu máte odnímateľný kryt.

Po zostavení rúr a studní do jediného komplexu je v najnižšej časti pozemku inštalovaná zberná studňa. Je to hlavný zásobník odtokov. Najčastejšie sú zberače vyrobené zo železobetónových krúžkov, ale ak je to potrebné, zakúpia a inštalujú hotové plasty. Z nádrže je potrebné zabezpečiť odvodnenie do kanalizačnej kanalizácie alebo do nádrže.

Ako skryť drenáž pod zem a súčasne vyzdobiť pozemok

maskovanie drenážneho systémuPri tejto inštalácii práce na drenážnom zariadení vo vidieckom dome s vlastnými rukami možno považovať za kompletné. Teraz by celý systém mal zaspať, aby ho skryl úplne pod zem. Zakryté zákopy sú pokryté trávou. V budúcnosti sa tu vysádzajú kvety alebo akékoľvek záhradné plodiny s plytkou podstielkou koreňového systému. Zaujímavé vzhľadové drážky, pokryté veľkými mramorovými čipmi. Takéto prvky krajinného dizajnu zdobia lokalitu a zabránia vám zabudnúť na umiestnenie potrubia v prípade opravy.

Odvodňovací systém vody sa zvyčajne kombinuje s odtokom. Za týmto účelom namontujte žľab napojujúci odtok s najbližšou studňou alebo vložte prijímač dažďovej vody.

Related  Koopery na sliepky majú vlastné ruky doma

miesto s pracovným drenážnym systémomZariadenie odvodnenia uzavretého typu v prímestskej oblasti nie je najjednoduchší, ale najefektívnejší spôsob zníženia hladiny podzemnej vody. Niektoré akcie sa môžu zdajú byť príliš namáhavé alebo ťažkopádne, ale výsledok vo forme suchého podkladu a zdravého záhrady sa bude páčiť mnoho rokov.

Odvodnenie stránky vlastnými rukami – video