čaj huba doma

Čajový hríb je prirodzeným zdrojom zdravia a dlhovekosti. Odborníci považujú za skutočný zázrak, pretože doteraz nepreukázala čas a miesto jeho pôvodu, k pochopeniu funkcie vývoja a vysvetliť prospešné vlastnosti. S pomocou tejto rastliny si ľudia pripravujú špeciálny nápoj podobný kvassu, ktorý sa môže konzumovať v studenej, teplej a horúcej forme.

Kombucha – čo je to?

užitočný nápoj z čajovníkaTelo čajovej huby vyzerá ako medúza, farba môže byť svetlo žltá alebo tmavo hnedá. Zhora je hladká a hustá a vo vnútri je vrstvená a heterogénna. V počiatočnom štádiu tvorby je tenká sliznica, ktorá pláva na povrchu kvapalného živného média. Kultúra rýchlo rastie a rozvíja sa a naplňuje všetok voľný priestor. Existujú prípady, kedy kombucha pochádza z objemných sudov a dosiahol hmotnosť sto kilogramov.

Kombucha – biologický substrát, v dôsledku existujúceho vzájomnej symbiózy početné kolónie kvasiniek a baktérií kyseliny octovej.

Tekutina, ktorá obklopuje hubu, sa premení na mierne prevzdušnený kyslý nápoj – kombucha. Piť v čistej forme pridaním vápna alebo citrón, med a cukor sa zmieša s vodou alebo inými nápojmi – čaj, džús, mlieko, bylinné čaje a odvary. Látka našla uplatnenie v domácej medicíne, kozmetike a varení. Jeho jedinečné vlastnosti sú spôsobené životne dôležitou aktivitou a produktmi vylučovania užitočných mikroorganizmov. Huba je považovaná za liečivú a používa sa na liečbu mnohých chorôb.

Výhody a poškodenie čajovej huby

zdravé hubyKombucha je formálny vedecký názov – meduzomitset náchylné k nemu v roku 1913, vedci mykológ Lindau. V procese života uvoľňuje veľa biologicky aktívnych látok. Ide o organické kyseliny, polysacharidy, vitamíny, alkoholy a étery, bielkoviny, mikroelementy, antibiotiká a enzýmy. V komplexe tieto zložky pozitívne ovplyvňujú stav zdravia a ľudského zdravia.

Nápoj získaný pomocou čajovej huby neobsahuje kofeín, preto je schválený na použitie pri vysokom a nízkom tlaku. To zháňa dobre smäd, tóny a zmätený pocit hladu.

Užitočné vlastnosti čajovej huby:

 • normalizácia metabolizmu;
 • omladenie a regenerácia tela;
 • zrýchlenie regeneračných procesov;
 • zlepšenie mikroflóry;
 • antibiotický účinok;
 • posilnenie imunity;
 • antioxidačný účinok;
 • podporuje úbytok hmotnosti;
 • mierny diuretikum;
 • doplnenie vitamínov a minerálov;
 • odstránenie škodlivých a toxických látok.

Related  Paradajková šťava v džúsovom sušičke na zimu

Použitie čajovej huby umožňuje používať ho ako bezpečný prírodný liek. Čistí telo toxínov, chráni proti vírusom a infekciám, znižuje krvný tlak, normalizuje hladinu cholesterolu, upravuje žalúdok a črevá, zlepšuje spánok, zmierňuje nervové napätie a bolesti. Vysoký terapeutický účinok umožnil použitie huby nielen v každodennom živote, ale aj v priemyselnom meradle – vo farmaceutickom priemysle, v kozmetike, v kozmetike.

Na početných užitočných vlastnostiach na čajových hubách sú kontraindikácie:

 • prítomnosť hubových chorôb;
 • zvýšená kyslosť, nie je povolená na použitie pri erózii a žalúdočnom vredu;
 • dna a diabetes mellitus;
 • alergická reakcia a individuálna intolerancia.

Rastová technológia

pestovanie húb od začiatkuPre chov Kombucha potrebujú tie jednoduché veci – trojlitrového jar, najlepšie s širokým hrdlom, rezanie gáza alebo špeciálne potravinové obrúsok, biely alebo hnedý cukor, čaj – zelený alebo čierny alebo divoká ruže odvar alebo bylinný čaj. Nikdy nepoužívajte sladidlá namiesto cukru.

Ako pestovať húb od začiatku:

 1. Aby ste vyrastali od začiatku, potrebujete čerstvo pripravený čaj strednej sily v objeme jedného a pol litra.
 2. V čaji by sa mali rozpustiť asi 100-120 gramov cukru, ochlaďte nápoj a nalejte do trojlitrovej nádoby.
 3. Aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt a hmyzu do plechovky, krk by mal byť pokrytý gázou alebo špeciálnou vzdušnou priepustnou utierkou. Tkanina by mala byť pripevnená lanom alebo elastickým pásom.
 4. Banka je najlepšie umiestnená v penumbre, kde je teplota vzduchu medzi 22 a 26 °.

Čajová huba nemá rád tmu a priamemu slnečnému žiareniu, v chladných podmienkach sa proces rastu mierne spomaľuje.

Postupom času sa na povrchu čaju vytvára tenký tmavý film – to je začiatok vývoja huby. Za dva až tri mesiace bude rásť dosť a môžete použiť jeho infúziu. Pripravenosť kvapaliny na použitie môže byť určená hrúbkou huby (najmenej 2-3 mm) a príjemnou sladko-kyslou vôňou.

Related  Recept na výrobu džemov z mandarínok

Oddelenie a kultivácia čajovníka

čajové transplantácie húbKeď huba dosiahne hrúbku 4 až 5 centimetrov, môžeme bezpečne začať rozdeľovať a preniesť do inej nádoby s živným médiom. Pre transplantáciu vezmite hornú vrstvu, ktorá je starostlivo oddelená, umyte a preneste do novej trojlitrovej nádoby. viacvrstvový hríb je pripravený na rozdelenieNa huby, ktorá je pripravená na delenie, sú vrstvy zreteľne viditeľné, čo sa dokonca s malým účinkom nezávisle odlupuje od základnej základne. Spodné vrstvy sú považované za najproduktívnejšie a najužitočnejšie, majú tmavšie farby a hustotu sú drobnejšie.

Maximálna koncentrácia živín a živín sa nachádza v infúzii, ktorej vek nepresahuje jeden mesiac. Infúzia zrelých húb je nevhodná na použitie.

rozdelíme čajovú hubuVyrábajte novú hubu a môžete ju založiť na infúzii pripravenej na použitie. Nápoj, ktorý bol pripravený po dobu 5-6 dní, sa naleje do čistej a suchej nádoby, beh s gázou a zostane v tejto forme po dobu jedného týždňa. O pár dní neskôr sa na povrchu živného média vytvorí nový organizmus. Ak chcete urýchliť proces, odporúčame pridať do základného roztoku 1-2 lyžičky jablčného octu.

Starostlivosť a choroba čajovej huby

Správne pestovanie čajovej hubyKaždých 3-5 dní sa naleje hotová čajová kvasa a namiesto toho sa pridá voda so slanou várkou s teplotou miestnosti. Množstvo cukru je 100 gramov na liter vody. Varte voda, rozpustite v nej cukor, ochlaďte a potom ho pridajte do nádoby, kde žije čajová huba. Použitie surovej vody je nežiaduce, pretože obsahuje mnoho solí a nečistôt, ktoré zhoršujú chuť nápoja a zrazeniny.

Príliš zlé pre hubu je príliš silný čaj. Ak sa cukor pridá priamo do nádoby, môže sa spáliť a zomrieť.

Ako sa starať o čajové huby:

 1. Každých 3-5 dní je potrebné vypustiť infúziu a naplniť nádobu čerstvým živným médiom.
 2. Aby sa huba zdravá a zdravá, raz 2-3 mesiace ju umyte vo vode.
 3. Infúzia bahna je zlé znamenie, škodlivé nečistoty znižujú kvalitu a liečebné vlastnosti nápoja.
 4. Huba musí vždy zostať na povrchu. Ak huba silno stmavne a klesá na dno, znamená to, že je chorý a môže zomrieť.
 5. Pravidlá liečby sú jednoduché – je to čisté a dobrá starostlivosť. Živná kvapalina v plechovke môže dosiahnuť 2/3 celkového objemu, takže huba má príležitosť na ďalší vývoj a rast.

Related  Kompot z cukety vás prekvapí svojou chuťou

prírodný nápoj z čajovej hubyKeď viete, ako pestovať čajový hríb, každý deň si môžete vychutnať prírodný nápoj, ktorý kombinuje vysokú hodnotu, kvalitu a chuť!

Video o pestovaní čajovníka doma