kompoty určené pre zimuKompót sa vzťahuje na tie nápoje, ktoré absolútne každý miluje bez výnimky, a každá hostiteľka zaoberajúca sa ustanoveniami ustanovení, aspoň raz kompoty pre zimu. Rozmanité recepty sú dobré, pretože sa líšia v rozmanitosti. Môžete skombinovať akékoľvek ovocie a bobule: možno budete chcieť zapôsobiť na vašu fantáziu neobvyklým kompótom so sladkou paprikou alebo dať to, čo je v ruke v banke – voľba je nekonečná.

Všeobecné pravidlá prípravy

ovocie pre kompotyBez ohľadu na to, aké druhy ovocia a bobúľ máte prednosť, existuje niečo ako všeobecný návod na ich spracovanie a prípravu.

Štandardné pomery pri varení: ovocie a bobule berú asi polovicu plechovky, cukor a voda sa odoberajú v pomere 200 g na 1 liter. Čo sa týka pridávania vody do plechoviek, zvyčajne dvakrát plní ovocie (tretí je posledný) a až potom pokračuje v konzervácii.

bobule na rôzne miskyNajobľúbenejšie “kompót” ovocie – jablko – je lepšie čistiť, pokiaľ ide o nakúpené ovocie. Ak ste 100% istý neškodnosťou kôry, potom ju nemožno odstrániť, ale jadro všetkých jabĺk sa musí odstrániť.

Hruška je náladová dáma. Aj keď na povrchu je mierne tmavnutie, je absolútne nemožné, aby sa dal do kompótu. Vyberte silné a čerstvé ovocie.

V hruškových kompótoch nie je zlé pridávať citrónovú šťavu alebo pridať aspirínovú tabletu – nebude to mať vplyv na chuť, ale na bezpečnosť – rozhodne.

Bobule s horkou chuťou (napríklad aróniou) by mali byť na chvíľu poslané do mrazničky pred pridaním do kompótu: zbavia sa horkosti, ktoré zničia celú chuť kompótu.

Kompozit hrozna – samostatná téma. Ak si zvolíte príliš sladkú odrodu, potom namiesto požadovaného výsledku získate takmer nektár. Hrozno môže byť vložené do nádoby s celou partiou, predtým dôkladne umyté.

Rozmanité výberové recepty

kompót rôznych druhov bobúľKompoty rôznych druhov bobúľ pripomínajú chuť detstva, a preto sa teší takej popularite. Najčastejšia kombinácia bobúľ – kombinácia jahôd, čerešní a malín, skutočná škála chutí. Pre neho stačí dôkladne umyť bobule, vložiť ich do sterilizovaných pohárov a potom dvoma spôsobmi naplniť bobule vriacou vodou po dobu 15-20 minút. Keď sa cukor naleje do vody, pár minút sa varí a môže sa zachovať.

Je tiež často pripravený a kompóty rozmanité ovocie na zimu. Recepty sú zvyčajne celkom tradičné: jablko-škorica, jablková hruška, ale celkom neobvyklé sa môže javiť ako možnosť pridaním pomarančového džúsu ochuteného jablkami. Dôležitá nuansa: oranžová v tomto recepte sa nepovažuje za plnohodnotného “partnera” jablka, ale dopĺňa iba chuť a chuť. Rozdiely medzi prípravou jablko-oranžového kompótu a obyčajného jablka sú takmer žiadne, okrem toho, že dva alebo tri oranžové plátky sú vložené do pohára. Nepreháňajte! Inak to bude trpké.

ovocný a bobuľový sortiment

krok recept s fotografiou

Často sa to robí a ovocné a bobule kompoty na zimu. Recepty pre túto kategóriu sú doplnené o slivkovú kompótu s malinami a ríbezle. Vezmite prosím na vedomie, že marhule a slivky je potrebné niekoľkokrát prepichnúť špáradlom pred ich vložením do plechoviek.

Video-recept z kompótu rôznych bobúľ

Môžem to urobiť bez sterilizácie?

kompóty bez sterilizácieVyhľadávacie nástroje pomohli ponúknuť varianty kompostovaných receptov na zimu bez sterilizácie as ním.

Skutočnosť je prvá: väčšina domácich konzervovaných výrobkov nielen kazí, ale aj exploduje. Fermentovaný kompót sa dá ešte uviesť do činnosti, ale z pokusov s explodovaným je lepšie opustiť z bezpečnostných dôvodov. Otrava nie je najhoršia vec, ktorá sa môže stať: malé kúsky v nápoji spôsobia väčšiu ujmu.

S fermentovanými kompótmi sa nemusíte vždy navždy rozlúčiť. Z tohto nápoja príde vynikajúce domáce víno.

Skutočnosť druhej: univerzálna odpoveď na otázku “prečo kompót putoval alebo explodoval?” Nie. Všetko závisí od konkrétneho ovocia alebo bobule. Napríklad, slivka nemusí byť sterilizovaná vo veľkom meradle, ale kompót môže byť rozmaznaný pre jediné stale bobule alebo nie veľmi starostlivé varenie. Avšak konzervované nápoje, v ktorých sa nachádza hruška, sa vyznačujú svojou mimoriadnou citlivosťou: skutočnosťou je, že toto ovocie obsahuje veľmi málo kyseliny, čo je nevyhnutné pre medzery.Rozmanité kompóty zo sliviek a jabĺk

Kompoty pre zimu, ktorých receptúry neznamenajú sterilizáciu, majú niekoľko ich pravidiel, ale sú oveľa jednoduchšie:

  • banky sú vždy sterilizované, bez ohľadu na recept, aj veko;plechoviek a sterilizácie viečok
  • spravidla, kompót v nádobe nalial takým spôsobom, že kvapalina mierne nalial – tam by nemal byť vzduch vo vnútri;
  • chladný kompót by mal byť postupne, takže banky po utiahnutí tesne zabalené do deky a len tak nechať vychladnúť.

Video recept na kompót čerešní, jahôd a egrešov

Zvoľte možnosť podľa vlastného uváženia a vedzte: ak sa zimný kompót zdá príliš časovo náročný proces – variť bežný a piť ho v letných dňoch. A potom pravdepodobne budete chcieť opakovať túto chuť na decembrový večer.

Video recept na klasický kompot