moussaka v gréčtineMusaka je svetlý reprezentant tradičnej gréckej kuchyne. To je v skutočnosti nafukovaná zeleninová kastról s praženým mletým mäsom, naplnená omáčkou z krémového syra. Vzhľadom na svoju podobnosť so slávnym talianskym majstrovským dielom sa moussaka nazýva aj “zeleninová lasagna”. Jednou z jeho známych variantov je moussaka v gréčtine s baklažánom. Recept je navrhnutý na použitie ako pre slávnostné, tak pre neformálne stoly. Musaka je veľmi uspokojivé a krásne jedlo. V tomto prípade je veľmi výživné a nie diéta: to je možné podávať veľké spoločnosti alebo súbor na stole ako úplný rodinnú večeru. Musaka nemusí pripravovať ďalšiu oblohu kvôli dostupnosti rôznych druhov zeleniny, ktoré sú tiež užitočné. Obzvlášť toto jedlo je vhodné pre tých, ktorí ochotne obsahujú baklažány vo svojej strave. Koniec koncov, v tejto miske sú obzvlášť jemné, šťavnaté a voňavé.

Musaka s baklažánom

moussaka s baklažánomPri príprave moussaky budete potrebovať:

 • 4 baklažány (približne 700 g);
 • 500 g mletého mäsa;
 • 2 cibuľové cibule;
 • 4 až 5 paradajok (približne 300 g);
 • 75 g tvrdého syra;
 • 150 ml suchého bieleho vína;
 • 50 ml rastlinného oleja, lepšie ako olivový olej.

V klasickom receptúre moussaka, v gréčtine s baklažánom, jahňacím alebo hovädzím mäsom sa používa na výrobu mletého mäsa. V extrémnych prípadoch môžete miešať hovädzie a bravčové mäso v pomere 1: 1.

Na prípravu omáčky potrebujete:

 • 400 ml mlieka;
 • 150 g tvrdého syra;
 • 2 polievkové lyžice. l. múka;
 • 2 vajcia;
 • 75 g masla;
 • štipka strúhaného muškátového orieška.

Príprava produktov:

 1. Brúsiť mäso na mleté ​​mäso.
 2. Oloupejte cibuľu z plevy.
 3. Ak sú baklažány horké – nakrájajte na platne alebo krúžky a ponorte ich do soľnej vody (1 lyžička soli na 1 liter kvapaliny), aby ste sa zbavili nepríjemnej pachuti. Po 15-20 minútach ich vysušte a osušte papierovou utierkou.
 4. Na paradajkách, aby krížové zárezy predvarená a okamžite ponorí do studenej vody – tak Peel ľahko oddeliť od dužiny. Odlúpnite a nakrájajte na kruhy.etapy prípravy omáčky

Related  Robíme doma nádherné víno vyrobené zo sladkej čerešne

Príprava omáčky:

 1. Maslo roztopte v ohrievanej hrnce.
 2. Do oleja nalejeme múku a smažíme ju, neustále sa miešame, až kým nie je jemne zlatá, dôkladne rozdrvíme hrudky.
 3. Nalejte trochu teplej mlieko. Pokračujte v miešaní neustále, priveďte hmotnosť na jednotnú konzistenciu a zahusťovanie (omáčka by mala mať hustotu kvapalnej kyslej smotany). Odstráňte z tepla.
 4. Vajcia trochu porazili vidličkou a jemne ich vložili do omáčky a pokúšali sa to robiť rýchlo, aby nemali čas sa kývať z teploty.
 5. Strouhajte syr na jemnom strúhadle. Zmiešajte ho do zmesi vaječného mlieka, až kým nebude teplá, aby sa roztopil. Ochutnajte veľa muškátového ostrova, pridajte chuť a dobre premiešajte.

Grécka moussaka s baklažánom

Proces varenia moussaka:

 1. Fry baklažán plátky v dobre vyhrievanej panvici s rastlinným olejom až do polovice pripravenej, pol minúty na každej strane.smažte baklažány na vysokom horúčave
 1. Nakrájajte cibuľu na polkruhy, smažte do priesvitného vzhľadu a pridajte do neho mleté ​​mäso. Smažte mäso s cibuľou po dobu 5-7 minút, sezónu s vašimi obľúbenými bylinkami a nalejte do vína. Osušte, kým sa kvapalina neodparí. Pridať podľa vkusu.Cibuľovú cibuľku s cesnakom a mletým mäsom
 1. V samostatnej panvici mierne nechajte rajčiaky prísť, aby uvoľnili prebytočnú kvapalinu, ktorá by zasahovala do pečenia moussaky.smažte paradajky
 1. Vložte niektoré zo smažených baklažánov do pekáča, aby pevne zatvorili dno.v spodnej časti formulára položiť baklažán
 1. Na vrchole lososa položte a rovnomerne rozložte mleté ​​mäso.
 2. Ďalšia vrstva je položená kruhy rajčiakov.vrstvu paradajky a posypeme syrom
 1. Všetky vrstvy sa znova opakujú, začínajúc od baklažánu.
 2. Vytvorte kastról rovnomerne nalejte smotanovú omáčku a posypeme strúhaným syrom.

Pri pečení je lepšie použiť tvar s vysokými stranami, takže pri naplnení misky s omáčkou nepreteká hrany.

Moussaka sa pečie pri teplote 200 stupňov. Doba varenia sa pohybuje od 30 do 45 minút – závisí to od rýchlosti vytečenia kvapaliny. Preto by mal byť proces kontrolovaný nezávisle. Miska by mali byť pečené, ale nespálené.

Related  Sme spokojní s milými rodinnými príslušníkmi s chutnými kukuricami so zrelými čerešňami

Hotová mousaka je voňavá kastról so zlatou syrovou kôrou. Pred podávaním by sa mala nechať stáť a “odpočívať” asi 15 minút, aby sa namočila so šťavami všetkých zložiek. Na stole je účinnejšie prezentovať moussaku priamo na plechu na pečenie alebo v tanierovej peci a rozdeliť po častiach priamo pred účastníkmi jedla.moussaka je pripravená na použitie

Mnoho kuchárov argumentuje o tom, či stojí za použitie zemiakov v receptúre moussaka v gréčtine s baklažánom? Ide skôr o individuálne rozhodnutie, ktoré každý prijme v súlade so svojimi vkusnými preferenciami. Zemiaky nezkazia celkový dojem o jedle, ale len zdôraznia jeho chuť a dajú neobvyklú chuť.

položte zemiaky na dno formyPred pridaním zemiakové moussaka by mali byť znížené na malé kúsky (plátky), ľahko vyprážané na panvici a uvádzajú do formy pre pečenie prvú vrstvu, potom – mleté ​​baklažán a ďalej podľa základného rozpisu.

Na rozdiel od hlavnej receptúry, moussaka so zemiakmi a baklažánmi by mali byť pečené o niečo dlhšie. Nezabudnite, že zemiaky sa používajú v polotovare a potrebuje čas aj na kompletné varenie.

Na polotovary vyšiel menej mastný a výživné zložky nemôžu pečené a pečieme 15 minút pri pečení pergamenu prostelennom nemazaným. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť prebytočného oleja – dať restovanou zeleninou po dobu 5 minút na papierovom obrúsku a nechajte vsiaknuť tuk.

Existuje mnoho odrôd moussaky. Prakticky vo všetkých krajinách existuje podobný lístkového misky s restovanou zeleninou, rôzne omáčky a ďalších zložiek, ako sú huby, papriky, cukety, orechy a dokonca aj exotické plody mora.

mimoriadne chutná moussakaMusaka je skutočným nálezom pre improvizácie a kulinárske experimenty. Stojí to raz, a to bude mať jedno z prvých miest v zozname obľúbených favoritov a slávnostných jedál.

Video recept na varenie moussaky s baklažánmi, zemiakmi a cuketami