liečivá šťavaBirch šťava je nepochybne hodnotná tekutina pre celé naše telo. Obsahuje množstvo vitamínov, živín. Okrem toho má tento výrobok príjemnú arómu a sladkú chuť. Aby ste vždy mali v domácnosti lahodný nápoj, potrebujete vedieť, ako pripraviť brezovú šťavu na budúci rok.

čerstvá šťavaNa jar je pekné mať čerstvú šťavu! Príprava pomôže zachovať tento chuť až do ďalšej sezóny zberu magickej kvapaliny.

Kedy a ako extrahovať břízy

zbierka brezovej šťavyV taviacom sa snehu, keď mladé listy ešte nekvitli, začína čas, ktorý sa nazýva “plač bielych”. Zvyčajne sa táto sezóna zvyčajne spája v polovici marca – apríla. Potom je potrebné ísť zhromaždiť cennú kvapalinu so sladkou chuťou.

Zhromaždiť brezové miazgy by mali byť iba v čistých lesoch, mimo ciest a miest, inak kvapalina nemusí robiť dobré, ale poškodzuje zdravie.

Zbierka brezovej šťavy je záležitosť, ktorá sa zdá byť jednoduchá, ale má niekoľko pravidiel:

  1. Breza nesmie byť ani mladá, ani stará.
  2. Z jedného stromu môžete zberať maximálne 1 liter šťavy za 2-3 dni.
  3. Rez je malý, aby nepoškodil brezový strom.
  4. Po úprave je potrebné prilepiť rez s hlinkou, voskom a záhradným voskom.

zber šťavyAby ste získali šťavu, musíte urobiť malý rez kôry stromu (vo vzdialenosti 25-30 cm od zeme) a vyčistiť ju. Do otvoru vložte drážku z kovu alebo plastu, ktorá vyteká kvapalinu. Zospodu umiestnite nádobu z nádoby, plastovej alebo sklenenej fľaše vo všeobecnosti akejkoľvek vhodnej kapacity. Je dôležité pozorne sledovať tečúcu šťavu a po naplnení plechoviek znížiť rez v kmeňu s voskom, záhradným voskom.

Stojí za zmienku, že pri slnečnom počasí breza “plače” rýchlejšie ako zamračená.

Užitočné vlastnosti

užitočná brezová šťavaBirch miazgy, a najmä zbierať vo vzdialených miestach od ľudí a ciest, má veľa užitočných vlastností. Lekári na jar odporúčajú používať aspoň jeden pohár hodnotnej kvapaliny denne. Pomáha vyrovnať sa s jarnou slabosťou, depresiou, neprítomnosťou a únavou.

čo môže byť chutnejšie“Tears breza” sa môže pochváliť schopnosť liečiť ochorenie žalúdka a pečene, zmierňuje bolesti hlavy a charitatívne vplyv na stav organizmu ako celku. Navyše, kozmetológovia uistili, že umývanie brezovej múky má pozitívny vplyv na vzhľad pokožky, boj proti pigmentovým škvrnám a akné. Na to potrebujete nielen použiť elixír, ale aj jeho umývanie.

Príprava brezovej šťavy

brezová šťava na zimuPríprava brezovej šťavy doma je jednoduchá a dokonca zaujímavá úloha. Najčastejšie sa uchováva čarovná sladká kvapalina, ale mnohí tiež zmrazia “brečie slzy”. Vďaka druhému spôsobu skladovania brezovej močovky neztratí užitočné vlastnosti, ako sa to deje počas tepelného spracovania, avšak vezmeme do úvahy obidve metódy predvalkov.

konzervovanie

Prvý recept na brezové miazgy je založený na tepelnom ošetrení. Bohužiaľ, s touto metódou prípravy chutnej tekutiny, všetky vitamíny a živiny sú stratené, ale nápoj je naďalej chutný.

Na prípravu brezovej šťavy doma budeme potrebovať:

  • 7 litrov brezovej šťavy;
  • 1 citrón;
  • 1 oranžová;
  • vetvička suchej mäty (pridaná k chuti, ale s touto zložkou nápoj bude mať za následok zaujímavejšiu arómu);
  • 1 šálka granulovaného cukru.

Nalejte do veľkej panvovej omáčky, pridajte cukor. Dali sme nápoj na stredný oheň. Akonáhle sa tekutina začne variť, zhromaždite všetku penu z džúsu lyžičkou a odstráňte ju. Ak sa tak nestane, zrolovaná nádoba s lahodným nápojom vytvorí zrazeninu. Po varu pridať pol citrón, pomaranč polovice (citróna a pomaranča lepšia rez krúžky) a suchý vetvičiek mäty potom zníži teplotu na minimum a nechať po dobu 10-12 minút.pripravujeme ju na zimu

Pred prípravou cenného džúsu je potrebné sterilizovať plechovky. Je dôležité, aby ste to urobili obzvlášť opatrne, aby sa nápoj nezhoršil. Opláchnite čistou špongiou v horúcej vode s použitím sódy a sterilizujte sklenené nádoby vhodným spôsobom pre vás. Fľaše, ak sa rozhodnete pre uloženie brezovej šťavy v nich, len opláchnite teplou vodou a sódu.

Akonáhle príde určený čas, pripravia sa “slzy břízy”, opatrne ich filtrujeme.

pomaranče v plechovkáchV spodnej časti pripravených plechoviek rozotrejeme zvyšnú polovicu citróna a pomaranča (nakrájame na kruhy). Naplňte misku brezovej šťavy pripravenú doma, nahodte ju kovovým viečkom a položte ju späť na chladné miesto.

Ak ukladáte šťavu vo fľaši, potom pripraviť citrónu a pomaranča pre ďalší priestor na dne misky môže byť kocky, tyčinky alebo akékoľvek iné prostriedky stredných rezy.

zmraziť

Ďalším spôsobom, ako pripraviť a uložiť břízy, je zmraziť. Je to jednoduché a praktické. Tak, nápoj nestráca cenné látky a vitamíny užitočné pre telo.

Pre túto metódu budete potrebovať len brezovú šťavu vo svojej čistej forme a vrecia alebo plastové fľaše.

zmrazená šťavaČerstvá brezová šťava sa naleje do fliaš a pevne sa upchá, umiestni sa do mrazničky.

Ak používate balíky, musia byť čisté, nové. Vylejte kvapalinu v nich lepšie v malých porciách, 2 šálky nápoja na vrecku. Všetok vzduch musí byť uvoľnený, obal pevne uzavretý a poslaný do mrazničky.šťava z mrazničky

“Ako variť brezové šťavy doma?” – vždy bola táto otázka relevantná. Spôsoby a recepty na vytvorenie lahodného nápoja teraz existujú obrovské množstvo a všetky sú jedinečné a zaujímavé vlastným spôsobom. Samozrejme, že by bolo skvelé vyskúšať brezovú šťavu vo všetkých verziách, ale stojí za to začať jednoduchým a zároveň lahodným receptom.

Jedenie brezovej šťavy je užitočné a príjemné, pretože nápoj nie je len bohatý na hodnotné látky, ale má aj smädný účinok a skvelú chuť.

Vytváranie limonády z brezovej šťavy – video