Mincovňa na pozemkuKultúrne a divoké druhy mäty sa aktívne používajú vo varení, ľudovej a tradičnej medicíne. Táto voňavá rastlina, bohatá na esenciálne oleje a už dlho známa svojimi liečivými vlastnosťami, je teraz viditeľná v záhradných pozemkoch a záhradách.

Ale v prípade, že v lete vybral nejakej vetvičky voňavé, ľahko pripraviť zdravé čaj alebo polievku, použite čerstvé listy v limonáde alebo pečiva, celá mincovňa je pod snehom v zime. Ako udržať čerstvej mäty na zimu? Existujú spôsoby, ako využiť až do jari liečivé vlastnosti rastlín a vychutnať si jeho vôňu?

Ak pred niekoľkými desaťročiami ruské ženy v domácnosti, zvyky mäty len sushi, dnes vďaka rozvoju technológií a vplyvu kulinárskych tradícií iných krajín, sa príležitosti značne zvýšili. Ale pred prípravou mäty na zimu, musí byť zhromaždené a pripravené na spracovanie.

Zber mincovne na zimu

Na zber kvitnúcej mincovneNajlepšia sezóna, kedy by ste mali pripraviť mincovňu na zimu, je júl a august. Vo väčšine regiónov krajiny v súčasnosti mincovňa kvitne alebo je už korunovaná ružovými alebo bledými ľuľkovými kvetenstvami. V listoch sa vrcholy výhonkov a kvetov počas tohto obdobia hromadia najväčšie množstvo esenciálneho oleja a iných účinných látok, pre ktoré je kultúra taká cenená.

Najlepšie suroviny je možné získať:

  • z rastlín 2-3 roky;
  • ráno alebo vo večerných hodinách, keď rastliny nemajú rosy;
  • v suchom a chladnom počasí.

Rezanie sa vykonáva na 1/3 dĺžky stonky, pretože jeho ťažká časť nie je vhodná na zimné uskladnenie, ale až do konca sezóny môže ešte poskytnúť nový výstrel.

Zhromaždené zelené pred odoslaním na uskladnenie v chladničke alebo pred sušením mäty, zmraziť, starostlivo vytriedené odstránením suché, poškodené časti rastliny a nečistôt, pranie a vždy suché. V prípade žiaduce, aby sa v zime, aby čerstvej mäty, byliny pripravený vo zväzkoch umiestnených v nádobe s malým množstvom vody, horné prístrešia fólie alebo priehľadného plastového vrecka a prenesie sa do chladničky.

Pred sušením sa listy umyjúVýhonky alebo stopky mäty oddelené od stoniek môžu byť zabalené do papierových obrúskov a položené v uzavretých vreciach alebo kontajneroch.

V tomto tvare, “zväzky” mäty a zelených listov zachovávajú sviežosť a nedotknuteľný vzhľad až do 4 týždňov, ale potom príroda beží. Zeleň stráca farbu a pružnosť, vlhkosť a užitočné látky sa odparujú.

Skladovanie čerstvej mäty v chladničkeAko uložiť mätu, ak nie je možné zachrániť rastliny dlho v chladničke? Môžete použiť jeden z najstarších metód – sušiť mätu, ktorá v tejto forme zachová ako vôňu a cenné oleje.

Related  Príprava vonných želé z rakytníka na zimu

Ako sušiť mätu doma?

Suché zväzky mäty by mali byť mimo slnečného svetlaSušenie mäty nevyžaduje vážnu prácu alebo zložité prípravky. Pripravené, čisté, bez stopy vlhkosti mäta:

  • rozumie malým lúčom;
  • hroty výhonkov padajú do veľkých papierových vreciek;
  • je zviazaný a zavesený na suchom a vetranom mieste bez prístupu k slnečnému žiareniu.

Pri tomto spôsobe sušenia nie je tráva vystavená ultrafialovému žiareniu a žiareniu, vetru a prachu, okrem toho, že je neprístupný hmyzu.

Pokiaľ je to potrebné, zväzky obsahujú aj iné korenené korenie, napríklad oregano, ľubovník bodkovaný, tymian alebo šalvia. Takéto súpravy nielen pomôžu diverzifikovať konzumáciu čaju v zimných mesiacoch, ale stanú sa výborným liečebným prostriedkom.

Ak je mäta sušená na paletách, rastlinné suroviny sa rozširujú tenkou vrstvou a poskytujú tiež ochranu pred slnkom, ponorom, hmyzom alebo kontaminantmi. V tomto prípade, aby sa proces postupoval rovnomernejšie a rýchlejšie, tráva bude z času na čas nudná.

Vlastnosti sušenia a skladovania zelenej mäty

Mäta v sušičkeMoruše zelené, rovnako ako iné korenené bylinky, môžu byť sušené v modernej elektrickej sušiarne, avšak v tomto prípade je dôležité si zapamätať niektoré rysy pikantnej trávy. Ako sušiť mätu, aby si čo najviac zachovala silice, vitamíny a liečivé látky? Najprv nevystavujte suroviny pôsobeniu zvýšených teplôt. Optimálny teplotný režim pre sušenie korenistých byliniek je 20-35 ° C. Preto sa v elektrickej sušičke používa najjemnejší režim a v mäkkej pečeni sa v zimnom období neodporúčajú listy.

Jemné greeny rýchlo strácajú vlhkosť, takže proces sušenia je veľmi intenzívny. Nepreexponujte mätu vo vnútri elektrickej sušičky, pretože to spôsobí nadmernú krehkosť listov a stratu niektorých užitočných vlastností.

Čerstvá a suchá mätaAk je miestnosť, kde viseli hrozno mäty, mokrá, tráva je potrebné čo najrýchlejšie presunúť na iné miesto, inak sa stonky a listy usadiť pleseň a urobiť suroviny nevhodné na spotrebu.

Nadmerne sušená alebo vysokoteplotná mäta je ľahko rozpoznateľná hnedou farbou listov. Táto bylina je prakticky bez zápachu a zbytočné pre zdravie.

Ako uložiť mätu v suchej forme?

Vysušená rohožka sa skladuje v uzavretých nádobáchPri izbovej teplote, sušenie trvá niekoľko dní. Určite pripravenosti sušenej mäty možné tým, že tlačí na liste doske, keď je bez ťažkostí, s šušťanie oddelí od stopky a drobenie, sušenie môže ukončiť, posekané na suroviny a obaly pre dlhodobé skladovanie.

Related  Kompot z jantáru rakytníka a šťavnatých jabĺk

Nezabudnite správne uchovávať mätu po vysušení. Nasekanej zelenej a keď zaberá menej miesta, ale rýchlo stráca svoju chuť a arómu, je múdre, aby premeniť v prach suchej trávy, a nepoužívajte brúsku a jemné manuálne metódy pre brúsenie.

Najlepšie skladovacie kontajnery sú sklenené čistené, suché nádoby s pevným uzáverom, ktoré neumožňujú prenikať do vnútra ani vlhkosti, ani škodcov, ani cudzích zápachov. Na suchom, chladnom mieste, korenené byliny zachovávajú svoje vône a chuť do 6-8 mesiacov.

Ako zmraziť mätu na zimu?

Príprava listov mäty na zmrazenieVzhľadom na to, že v domácnostiach existovali silné moderné mraziace komory, mali ženy v domácnosti ďalšiu príležitosť ako pripraviť mätu na zimu. Pod vplyvom nízkych teplôt sa zdá, že sa rastlina zachovala, všetky procesy sa zastavili. V dôsledku toho máta zachováva farbu, aromatické a chuťové vlastnosti. Zmrazená mäta na zimu môže byť aj zväzky a hotelové listy, balenie umývaných a sušených surovín v potravinových fóliách, vreciach, fóliových alebo plastových kontajneroch.

Kocky vitamínu ľaduMilovníci voňavých osviežujúcich nápojov môžu používať listy mäty na výrobu porciovaných kociek ľadu. Rozdrvená tráva alebo individuálne celé listy sú umiestnené do foriem a zátoka s vriacou vodou, sú odoslané do mrazničky.

Pre liečivý čaj, ktorý je mimoriadne užitočný pre zimné prechladnutie, je možné zmraziť plátok zázvoru alebo trochu citrónovej kôry spolu s mätou.

Zmrazená mäta v dávkových kockáchPo stuhnutí sa kocky pohodlne skladujú v uzavretých obaloch, čím sa zabráni taveniu a opätovnému zmrazeniu.

Aromatický cukor z čerstvej mäty

Príprava mäty s cukromĎalším spôsobom, ako udržať mätu na zimu čerstvé, rovnako ako všetci milovníci sladkej. Aromatický cukor na báze vybraného mäta zeleného je vhodný na varenie širokej škály kulinárskych jedál, môže byť pridaný do pečiva, nápojov, ovocných šalátov a dezertov. Súčasne sladkosť preberá všetky užitočné vlastnosti rastliny a mäta zostáva čerstvá na zimu.

Related  Viete, ako variť lahodné zmrazené kapustové kotúče?

Mátový cukor sa uchováva v chladničkeNa 200 gramov rozdrvenej zelenej mäty vezmite rovnaké množstvo cukru. Zložky sú dôkladne rozomleté ​​a miešané do miešača, až kým nie sú rovnomerné, a potom sa rozloží na suché čistiace nádoby a súčasne utesní cukor.

Cukor s mätovou zeleninou v chladničke je dlho uložený a aby sa jedlo stalo skutočnou vôňou tejto voňavej rastliny, pridajte ju už v hotovej jedálni.

Mátový zelený sirup

Varenie sirup z zelenej mätyJeden a pol šálka nakrájaných zelených mäty z vašej záhrady budete potrebovať pohár cukru a rovnaké množstvo vody. Polovica cukru je pokrytá listami mäty a necháva sa niekoľko hodín, takže tráva dáva šťavu a cukor sa začína rozpúšťať. Z zostávajúceho cukru a vody urobte sirup, ktorý skontroluje jeho pripravenosť po varení, po kvapke na tanier. Ak sa kvapka nerozšíri, cukrový sirup je pripravený a môžu naliať mätu.

Mincovní sirup je skladovaný v uzavretých nádobách na chladnom miesteAby sa zachovali všetky vlastnosti rastliny, sirup by sa nemal udržiavať na ohni príliš dlho. Ihneď po varení sa panvica odstráni, sirup sa ochladí a po stieraní cez sito sa naleje do sterilizovaných suchých fliaš alebo nádob.

Ako uchovávať mätový sirup? Vitamín a veľmi voňavý sirup sú perfektne skladované po dobu až dvoch mesiacov, ak sú zanesené plechovky odobraté v chladničke alebo v pivnici.

Ako zmraziť mätu – video