Suché fazule rôznych odrôdS vysokým obsahom bielkovín, sacharidov, aminokyselín a vitamínov fazuľových semien nutrične porovnateľné len s mäsom, a preto si zaslúžia, aby sa čestné miesto v strave a zdravých ľudí a tí s hlásenú srdcové choroby, močových ciest a zažívacieho sfére. Okrem semien môžu byť zdravé aj suché listy, ktoré sa používajú na liečbu diabetes mellitus.

Ako variť fazuľa na zimu?

Zber starých fazulí zo záhradyFazuľa možno považovať za univerzálnu rastlinnú zeleninu. Zelené struky s ťažko viazanými semenami sú výborným zdrojom bielkovín a cukrov, vlákniny a vitamínov. Semená sa používajú v zelenej a zrelej forme. A ventily sa používajú ako liečba cukrovky.

Šťavnaté struky a zelené zrná sú zozbierané na zimu v mrazenej a konzervovanej forme. Zrelé rovnaké fazule doma sú najjednoduchšie vyberať a suché. Takže v zelenine bude maximálne množstvo užitočných komponentov. Hlavnou vecou je udržať fazuľa v zime a chrániť pestované plodiny pred možným poškodením.

Zbierka fazule na sušenie fazule sa vykonáva v auguste a septembri, keď listy menia farbu a strácajú šťavnatosť.

Pri sušení sušičiek v čase zberu, tým ľahšie osivo opúšťa chlopne pri odlupovaní a menej času ich suší. Je však dôležité mať na pamäti, že lusky určitých odrôd a druhov sa počas dozrievania samé odhaľujú a semená rýchlo spadajú na zem.

Zrelé fazuľa a čas na zberFazuľa zberaná na zimné skladovanie v strukoch:

  • nakladané, odstránené fazuľa s príznakmi znehodnotenia, prítomnosť škodcov a chorôb;
  • rozvinúť vo vetranej zatienenej miestnosti na sušenie.

Nedostatočné tvrdé semená sa sušia pri izbovej teploteKeď hmota plodiny alebo zber fazuľa na zimu prechádza na konci vegetačného obdobia, topy pozhuhshuyu vyhnaných a všetky struky, sú k dispozícii na kríku. V tejto forme sú rastliny fazule sušené, zavesené pod ochrannými krytinami a predtým rozložené pod nimi čistú handričku alebo papier. Týmto opatrením sa ušetrí aj tie semená, ktoré padnú z otvorených lúk.

Ak sa po odlupovaní ukázalo, že nie všetky semená sú dostatočne pevné a tvarované, môžu sa dostať do pripravenosti pri izbovej teplote alebo, v závislosti od stupňa zrelosti, zlikvidovať.

V procese triedenia odstraňuje nielen pomalý, mäkký na dotyk semená, ale aj tých, v ktorých stopy plesní, čiernymi škvrnami alebo pohyby hmyzu.

Ako uchovávať fazuľa v zime?

Fazuľa pripravená na zber na zimuHlavné nebezpečenstvo v zime skladovanie fazule je:

  • poškodenie zrna zrna, ktorého larvy sú vo vnútri fazule aj v letných mesiacoch;
  • vývoj plísňových húb a hniloby pri požití v kontajneri so semenami vlhkosti.

Related  Ako si vyrobiť svoje vlastné ruky v zámorí pochúťka – francúzske hranolky

Pri zbere pre zimné bôby je dobre vysuší a rozptýlené na sklenené nádoby s tesným vekom, v suchom a chladnom podmienky hnijúce a poškodenie bean opakovane znížené riziko.

Nesprávne ukladanieAle škodcovia sú jedným z najvážnejších problémov. Pri masívnom poškodení tohto škodcu sa niekoľko desiatok lariev rozvíja v letnom období v jedinom lôžku, čo pri hľadaní semena preniká a rozvíja, kŕmi sa fazuľkami a v ňom vytvára údery. V čase kojenia môže zostať prakticky žiadna dužina pod semenom. Výsledkom je, že fazuľa stráca nielen klíčivosť, ale aj všetky výživové a chuťové vlastnosti.

Prostredníctvom šupky osiva sú stopy prítomnosti škodcu zreteľne viditeľné a na povrchu sú občas viditeľné okrúhle otvory – toto je miesto vzniku dospelých chrobákov. Za priaznivých podmienok môže zrno produkovať až štyri generácie za sezónu a spôsobiť vážne poškodenie pozemného dopravníka.

Larvy chrobáka, ktoré spadajú do plechoviek fazule, zostávajú životaschopné pri teplotách v rozmedzí 10 až 48 ° C. A husté viečko nebude šetriť z poškodenia, určené na zimné skladovanie fazule, ak nie je potrebné prijať efektívnejšie opatrenia.

Ak sú fazule v oblasti pestované výlučne na získanie obilia a zelené struky sa nepoužívajú na výživu, potom je rozumné používať insekticídy na kontrolu osiva fazule. Táto udalosť, ktorá sa koná v štádiu kvitnutia alebo v prvých dňoch vzniku fazule, účinne ochráni budúcu úrody.

Tiež by sa nemalo čakať na okamih, kedy sa zrelé bôby budú spontánne otvárať, čo uľahčuje prístup kŕdľov zrna pripravených na plemeno na semená. Zber na zimné bôby len v silných strukoch. A keď zrná padnú na zem, nevyberajte materiál, možno infikovaný škodcom.

Aby ste zabránili poškodeniu fazule, pošlú ju do rúry na predhrievanieDoma, pred sušením fazule, odstránia zrejme nevhodné fazule a semená. A potom pre zničenie lariev, olúpané fazule sa zahrievajú v peci alebo sušiarni pri teplote 50 až 55 ° C. Po dobu 20 až 30 minút sa škodca vo fáze larvy zničil v takýchto podmienkach. Ak je teplota vyššia, semená stratia svoju klíčovú kapacitu, ale keď používate fazuľa len na potravinárske účely, môžete zabezpečiť bez poškodenia chuti obilia.

Related  Lusky v paradajkovej šťave na zimu

Pri teplotách pod 10 ° C a larvy nerozvíjajú, čo znamená, že jeden zo spôsobov ukladanie fazuľa v zime – chladničke pre domácnosť alebo nevykurovaných suchých miestnostiach, kde je vetranie:

  • Sušené fazule, dezinfikované vysokou teplotou alebo určené na skladovanie v chladničke, sa nalejú do sklenených pohárov a tesne uzatvoria.
  • Ak chcete ukladať fazuľa v zime pri mínus teplote, napríklad na balkón mestského bytu, je lepšie používať husté bielizeňové vrecká, ale chrániť semená pred namočením.

Dobre sušené fazule sú umiestnené v hermetických nádobáchVyprázdňovanie škodcov z fazule pomôže nevarené plátky cesnaku a suché semená fenyklu a kôpru. Trvanlivosť fazule fazuľa závisí od odrody od 4 do 12 mesiacov.

Ako sušiť fazuľa na lekárske účely?

Zelené fazule sú sušené v elektrickej sušičkeAk chcete používať plátky na fazuľa na lekárske účely, suroviny získané po odlupovaní sa odoberú, odstránia hnilé alebo rozmazané škodcov a potom sa vysušia.

Sušené fazuľové listy sú lepšie pod vrcholom, kde nie je priame slnečné žiarenie a vietor, ale vzduch nestane.

Keď sa šupky na kávové zrná stávajú krehké, sú nalievané do kartónových škatúľ alebo suchých, hustých vreciek na neskoršie skladovanie v zime. Použite také suroviny na liečivé bujóny a infúzie môžu byť až do nasledujúcej úrody.

Dnes, častejšie v domácom použití elektrické sušičky na zeleninu a ovocie. Preto sa často vyskytuje otázka: “Je možné variť fazuľu na zimu sušením zelených strukov?”

Sušenie vám v skutočnosti umožňuje ušetriť veľa užitočných vlastností a vlastností. String fazuľa nie sú výnimkou. Je dokonale vhodný na sušenie za miernych podmienok a teplôt až do 65 ° C, ale po príprave skutočne letného jedla z takého produktu nebude fungovať. Faktom je, že po vysušení tkaniva nie je podstavec schopný obnoviť konzistenciu a udržať si takú vlhkosť, ako bola v cukrovej špachtli.

Preto sušené fazuľové struky môžu byť použité na pridávanie polievok, dusených a iných jedál, ale neslúžia ako nezávislá obloha.

Related  Výber najlepších receptov pečených v Turecku

Zelená špargľa by mala byť zmrazenáJe oveľa užitočnejšie a ľahšie zmraziť šťavnaté špargle, ktoré sú predtým bledé, potom sušené a uložené v mrazničke. To isté platí aj so zelenými semenami, napríklad s lima fazuľami, ktoré sú v zime varené, dusené a podávané ako príloha pre ryby a hydinu.

Ako si vybrať fazuľa a iné strukoviny – video