Naša dacha je na brehu rieky, a ja som dlho sníval o výsadbe vŕby tam. Spája sa s detskými spomienkami, keď sa hosť mojej babičky vždy rád schoval medzi previsnutými vetvami obrovského stromu, ktorý stúpal vedľa dvora so šedozelenými listami. Len nedávno som sa dozvedel, že tento druh sa nazýva strieborná vŕba. Povedzte nám, prosím, o kultúre, ako rýchlo rastie a akú starostlivosť potrebuje.

strieborná vrbaStrieborná vrba je jedným z najväčších predstaviteľov rodiny vŕby, ktorá rastie predovšetkým vo forme stredne veľkých alebo veľkých kríkov. Ale vŕba vyzerá veľmi pôsobivé: za prvé, tento strom a veľmi vysoký (môže dosiahnuť výšku až 30 m), a za druhé, chrbticovej obvod asi 3 m neposilen pre jednu osobu, a v treťom priemere korune niekedy rovná celkovú výšku ,

Napriek svojej veľkosti sa kultúra nachádza nielen vo voľnej prírode, ale často sa používa aj v krajinnom dizajne parkov a dokonca aj v súkromných pozemkoch. Čo si zaslúžilo takú popularitu, že tento strom neskutočných rozmerov?

Vŕbové striebro má veľa mien. Najčastejšie sa to nazýva biela alebo plávajúca vŕba, rovnako ako biely biely, molokitnikom, vetla alebo Tristis.

Botanické vlastnostivŕba biela

V prírode, bez ľudského zásahu, vŕba rastie do mocného stromu s plačúcou korunou a hustým kmeňom alebo niekoľkými centrálnymi výhonkami. Pri pravidelných výruboch sa však stáva hustým vysokým kerom. Mladé vetvičky sú najskôr olivovo-hnedo-červené, s miernym striebristým pubescenciou. V priebehu času sa výhonky stávajú lesklé a nahé, zelená farba zmizne. Vetvy sú veľmi pružné a spadajú na zem. Kôra na kmeň sa škáruje a stáva sa šedá a u starších vzoriek je pokrytá pozdĺžnymi trhlinami.

Biela vŕba – dlhé pečeňové a 100-ročné stromy je skôr pravidlom ako výnimkou.

olistenieKrásna korunka plaču je zdobená malými úzkymi listami s ostrými špičkami. Treba poznamenať, že horná časť listovej dosky je zelená a spodná časť je striebristá, čo dáva tomuto druhu názov. Toto sfarbenie umožňuje zmeniť vzhľad: pri bezvetrnom počasí je zelená, ale s vetrom vetra sa listy začnú pohybovať a koruna na oči sa tiež strieborná. Na jeseň listy mierne žlté a nespadajú na dlhú dobu.kvitnúca vrba

Related  Zeleninová záhrada na Mitlajderu: odkiaľ začať?

Na konci apríla, v spojení s kvitnúce zeleň vŕbovej jahňady kvet malý žltý, na mieste, kde na začiatku leta dozrievajú krabice s semená.

Zvláštnosti pestovania

Ako je známe, vrba rastie najlepšie na vlhkej pôde v blízkosti vodných telies, ale je to nenáročné na samotné zloženie pôdy. Ročný rast stromu je dobrý, až do výšky 1 m, ale s nedostatkom vlhkosti sa znižuje. Na výsadbu je lepšie vziať dobre osvetlené miesto – vŕba miluje svetlo.zima v zime

Strom sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mrazu a je dokonale zvládnuteľný bez prístrešku.

Starostlivosť o vŕba vysadenú doma je minimálna a pozostáva z týchto činností:

  1. Pravidelné zavlažovanie, najmä mladé sadenice a stromy, ktoré vychádzajú z vodných útvarov.
  2. Uvoľnenie a mulčovanie kruhu pahýlov.
  3. S slabým rastom – kŕmenie nitroammofónom.

Strieborná vrba je dobre tvarovaná a môže byť ozdobená akýmkoľvek okrasným tvarom. Veterinár prevažuje hlavne odrezky, ktoré sa rýchlo zakoreňujú, ale metóda semien je tiež možná, ale koreňový výhonok nestačí na to.

Video o správnom výsadbe vŕby