V minulom roku mi sused mal pár žiaroviek gladioli. Drápal som ich – napájal som ich a oplodnil ich, ale nevidím kvety. Musel som vykopať uzliny s nádejou, že ma budú šťastní na budúci rok. Povedzte mi, ako na jarku vysadiť gladioly, aby kvitli?

mečíkyNa prvý pohľad, mečíky nespôsobí veľký záujem, ale keď kvety kvitnúť veľké, husto pokrývajúce stonky, je jasné, čo tieto rastliny získali lásku pestovateľov kvetín. Takúto krásu je jednoducho nemožné prejsť bez toho, aby sa obzrel, pretože farba kvetov môže byť veľmi rôznorodá – od obvyklej žltej alebo červenej, aby vzácne zelené alebo modré.

K gladioli kvetu už v roku výsadby, musíte vedieť, ako správne rastlín je na jar. Okrem toho je výber rastlinného materiálu tiež dôležitý, pretože často neprítomnosť letného kvitnutia je výsledkom získania “nesprávnych” žiaroviek.

Prečítajte si tiež článok: Príprava gladiolov na výsadbu na jar!

Ako si vybrať žiarovky na výsadbu?

žiarovky

V gladiolu je hľuzovka usporiadaná takým spôsobom, že drieku je vytvorená z horného centrálneho pupa a deti rastú z nižšieho. Pri kúpe výsadby je potrebné venovať pozornosť veľkosti žiarovky. Príliš veľké vzorky, v ktorých je veľké dno a plochá forma, je lepšie obísť. Takto vyzerajú starí gladioli, ktorí prežili 3-4 sezóny. Po tom, prakticky nebudú kvitnúť, a dokonca aj keď sa vysadia správne na jar, nebude tam peduncle.

Ak chcete gladiolus kvitnúť v lete, nekupujte malé žiarovky-deti. Na rozmnožovanie je to najviac, že ​​existuje vhodná možnosť, to je len kvitnutie, ktoré príde v ďalšej sezóne.

Najvhodnejšie žiarovky na výsadbu sú tie, ktoré kedysi kvitli. Sú mierne pretiahnuté, s dobre vyvinutými spodnými spánkovými pupienkami.

Príprava žiaroviek na pestovanie

Môžete pestovať gladioli v máji, keď sa zem dostatočne zahreje. V apríli musia byť žiarovky vopred pripravené na pestovanie:

  1. Vyčistite od suchých váh.
  2. Vystrihnite poškodené miesta (ak majú malú plochu poškodenia), utrite rany dreveným uhlím alebo mastnotou so zelenou.
  3. Položte na parapet a prebudíte obličky.

Ak chcete urýchliť rast koreňov, týždeň pred príchodom cibule, môžete ho dať do krabice a posypať mokrými pilinami.

Priamo v deň výsadby držte gladiolus niekoľko hodín v slabom roztoku manganistanu draselného. To zvýši odolnosť voči chorobám.

Ako správne vysadiť gladiolus?

vysadenie gladiolu

Hrdý pekný muž miluje pôdu s nízkou kyslosťou, dobrým osvetlením a pravidelným napájaním. Toto sa musí zohľadniť pri výbere miesta pristátia. Okrem toho je potrebné vyhnúť sa oblastiam, kde voda stagnuje a prievany prechádzajú. V zemi, ktorá nikdy nevysuší, budú žiarovky rýchlo hnilé a poryvy vetra budú len zlomiť vysoké stopky.

Related  Lesná orchidea alebo Venuša papuče veľkokveté

Kvetinový pod mečík by mali byť pripravené od jesene: ako humus, superfosfát, síran draselný a kopať. Uvoľniť pôdu na jar znova a aby otvor, takže minimálna vzdialenosť 30 cm medzi nimi.

Ak nie je pôda oplodnená na jeseň, môžete do dier vložiť určité minerálne hnojivo a pridávať aj piesok. Uzatváracie žiarovky by nemali byť veľmi hlboké, optimálna hĺbka otvoru by mala byť tri výšky samotnej žiarovky.

Správne vysádzame gladioli – video