Som začiatočník, a tak sa ukázalo, že moje prvé rastliny sú fialky. Mám štyri odrody, žili so mnou pár mesiacov a začali miznúť. Zdá sa mi, že som ich nesprávne zalieval. Povedzte mi, ako mám napiť fialky?

Violety, alebo, ako sa nazývajú, senpoly sú pomerne rozmarné, najmä pokiaľ ide o zavlažovanie. Dokonca aj malé porušenia režimu tiahnu smrť kvetu.

Frekvencia a množstvo zavlažovania je ovplyvnené mnohými faktormi. Najprv je to teplota a vlhkosť v miestnosti, kde sa nachádza hrniec, a tiež jasnosť osvetlenia. Podmienka pôdy určuje frekvenciu zavlažovania – čím je krajina jednoduchšia, tým častejšie rastlina potrebuje zalievanie. Rovnaká reakcia fialiek rastúcich v kamenine. Na rozdiel od plastov má hlina vlastnosť “dýchania”, takže sa voda z takého hrnca odparuje rýchlejšie.

Zvýšenie počtu a frekvencie zavlažovania je potrebné počas období kvitnutia fialiek, rovnako ako pri starostlivosti o mladé rastliny. Dospelý Bush vyžaduje menej pozornosti, pokiaľ ide o vodu.

Vodné fialky by mali byť pravidelne (asi dvakrát týždenne) v ranných hodinách – v lete av zime – počas dňa. Pôda v banke je udržiavaná vlhká, zatiaľ čo neumožňuje stagnovať vlhkosť.

fialky

Pestovatelia kvetov používajú tri spôsoby napájania fialiek, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Patria medzi ne:

  • priame zalievanie v banke;
  • kropenie vodou;
  • zalievanie cez paletu.

Priame zalievanie fialiek do hrnca

priamo fialové zalievanie

Pri použití tejto metódy by sa fialová voda mala napojiť zo zavlažovacej nádoby alebo striekačky s tenkým prúdom vody, kým sa panva naplní vodou. Prúd vody smeruje do pôdy na samotnom okraji hrnca, čím zabraňuje vniknutiu vlhkosti do samotnej rastliny (listy, kvety, rozeta). Vložte hrniec do panvice na 20 minút a potom vylejte neabsorbovanú vodu.

Priame zavlažovanie je dobré, pretože škodlivé prvky opúšťajú hrniec vodou. Existuje však riziko zvlhčovania kvetu a táto fialka sa nepáči a môže zomrieť.

Related  Ako pestovať sadenice vo filme a toaletnom papieri?

Odvodová voda

fialové zalievanie fialiek

Veľmi často sú fialky napojené knotom, cez ktorý vstupuje voda do hrnca. Aby ste to urobili, znížte knot v nádrži na vodu a druhý koniec vložte do vypúšťacieho otvoru v banke. Hrniec sám je umiestnený tak, že je nad nádobou s vodou, ale nedotýka sa ho s dnom. Ako knôt je vhodná obyčajná šnúra alebo skrútený pásik.

Výhodou tejto metódy je, že samotné rastliny regulujú frekvenciu a množstvo zavlažovania v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti. Ale na druhej strane, nie všetky stupne sú vhodné na napájanie cez knôt. Navyše v chladnej sezóne je voda v kontajneri na parapete silne ochladená, a to aj fialky sa nepáči.

Zvlnenie nie je vhodné pre fialky rastúce v kvetináčoch s priemerom viac ako 8 cm, pretože rastlina začne rásť veľké listy a môže prestať kvitnúť.

Zavlažovanie cez paletu

zalievanie cez paletu

Zavlažovanie tácou fialiek sa vníma veľmi dobre. Voda sa môže naliat ‘postupne, pokiaľ sa pohlcuje pôda, a môžete hrniec okamžite vložiť do nádoby s vodou a nechať 15-20 minút. Prebytočná voda v panve, ktorá nie je absorbovaná, sa naleje.

Nuance zalievanie fialiek cez knôt – video