Tento rok som riskoval vysadenie gladiolov v dacha, aj keď dám prednosť celoročným kvetinám, ktoré strávia zimu v kvetinovom záhrade. Všetky žiarovky úspešne zakopali, aj napriek tomu, že takéto skúsenosti neexistujú. Povedzte mi, v akej starostlivosti je potrebný gladioli, aby boli kvitnuté?

gladiolus na posteliPestovanie gladiolov nie je ťažké. Samozrejme, budete musieť drotovať s trochou výsadby a naberanie žiaroviek na zimu, ale vo všeobecnosti sú to pomerne pokojné kvety, ktoré nevyžadujú špeciálne požiadavky. Pre gladioly dobre rastú a rozkvitajú kvet, je potrebné vykonať prakticky rovnaké opatrenia ako pri chove iných kvetov, s malými rozdielmi v zimovaní žiaroviek.

Základom starostlivosti o gladioly sú:

  • správny výber miesta pristátia;
  • upravený režim zavlažovania;
  • periodické horné obväzy.

Kde je lepšie pestovať gladioly?

gladiolus na posteli

Gladiolus miluje svetlo a teplo, takže na pestovanie žiaroviek by ste si mali vybrať dobre osvetlenú oblasť, ktorá nie je zastretá alebo fúkaná.

Pri výsadbe v tieni sa rastliny zhoršujú a kvitnutie buď príde neskôr, alebo úplne chýba.

Treba tiež mať na pamäti, že kvetina netoleruje blízkosť podzemných vôd, takže by sa lôžka mali umiestňovať na plochý alebo šikmý terén, aby mohla voda odtekať.

Na jednom mieste sa gladioly môžu pestovať nie viac ako dva roky. Pri výsadbe veľkých hľuzoviek je najlepšie vysadiť oddelene od malých, takže ich nepotláčajú.

Ako sa voda?

zalievanie gladioli

V horúcich letných dňoch, počas kvitnutia, mali by ste kvapky dvakrát týždenne napúšťať, aby sa stopky nevysušili a všetky puky na nich sa mohli otvoriť. Po zvyšok času stačí jediné zavlažovanie (raz za 7 dní), ale bohaté. Je dôležité, aby sa voda nedostala na listy.

Každých 10 dní opatrne uvoľnite pôdu okolo žiaroviek, inak vytvorená kôra neumožní koreniam “dýchať”. Aby krajina tak rýchlo nevyschla, môžete rastliny pokryť humusom.

Kedy oplodniť gladioly?

hnojenie gladioli

Počas leta sa kvetiny musia kŕmiť najmenej trikrát:

  1. Keď rastú 3 listy z cibuliek, použite dusíkaté hnojivá (25 g močoviny na 1 m2 výsadby).
  2. Vo fáze vzhľadu 6 listov sa pridajú prípravky fosforečnanu draselného (15 g superfosfátu a 10 g síranu draselného a síranu amónneho).
  3. Po vytvorení stopky vylúčte zložky dusíka pridaním 15 g chloridu draselného a 30 g superfosfátu.

Ak chcete zrýchliť kvitnutie, môžete gladiolus nastriekať na list s roztokom síranu meďnatého (na liter vody 0,2 g lieku).

Príprava žiaroviek na zimovanie

vytrhli žiarovky

V polovici septembra, kedy sa na žiarovkách tvoria cibuľové váhy, musia byť vyťažené. Listy, šľachy a korene nakrájané na chrumky a namočte žiarovky do roztoku Fundazolu na pol hodinu. Potom opláchnite, prejdite slabým roztokom manganistanu draselného a sušte 2 týždne.

Related  Pestujeme uhorky na otvorenom teréne: obľúbené ovocné odrody

Žiarovky gladiolov uskladnite v zime v kartónových škatuliach alebo tkaninových vreckách na chladnom mieste (suterén).

Video o pestovaní gladiolov: výsadba a starostlivosť