V tomto roku sa zbierala skromná zber zemiakov a rajčiaky boli malé. Priatelia odporúčali oplodniť lokalitu rašelinou. Povedz mi, ako používať rašelinu s zemiakovými hnojivami a paradajkami?

Na zlepšenie kvality a množstva zberu zemiakov a rajčiakov sa rašelina používa aj pri iných typoch organických hnojív. Rašelina je rozpadnuté a zhutnené zvyšky rôznych rastlín a zvierat, z ktorých sa vytvára vrstva biomasy. Každý rok sa pridávajú nové vrstvy a získava sa tak rašelina.

Druhy rašeliny

rašelina ako hnojivo pre zeleninu

V závislosti od úrovne, v ktorej sú zložky rozložené, je rašelina troch typov:

  • horná – ešte nerozkladaná vrstva, ktorá zahŕňa rastliny, ako je mach;
  • nížina – úplne rozložené pozostatky stromov, kríkov, zvierat;
  • prechod alebo medziprodukt – vrstva rašeliny medzi prvými dvoma druhmi.

Výhody a nevýhody rašeliny ako hnojiva

Rašelinová vrchná vrstva sa používa len ako mulčovanie v kombinácii s pilinami, hnojom, odpadovou slabou. Pokiaľ ide o nížinové a prechodové vrstvy, pretože majú zvýšenú kyslosť, ako hnojivo sa používajú nie v čistej forme, ale v kombinácii s iným hnojením.

Výhody rašeliny zahŕňajú charakteristiky jej vláknitej štruktúry, ktorá zlepšuje stav pôdy. Pôda oplodnená rašelinou sa stáva viac priepustnou pre vodu a vzduch, čo pozitívne ovplyvňuje koreňový systém rastlín.

Rašelina sa používa ako hnojivo vo forme kompostu na pestovanie zemiakov a rajčiakov na chudobných hliny alebo piesočnatých pôdach. To nám umožňuje vytvoriť vhodnejšie podmienky pre rozvoj rastlín a výrazne zvýšiť ich výnos.

Metódy tvorby rašelinového kompostu

kontajner s kompostom

Na pozemku môžete vytvoriť dva druhy kompostu pomocou rašeliny na hnojenie zemiakov a paradajky: ohniskové a vrstvené.

Na vytvorenie ohniskového kompostu na špeciálnej lokalite je potrebné položiť polovicu vrstvy rašeliny. Na vrchnú vrstvu nie je možné položiť viac ako 80 cm hnoja, ak je malý – môžete pridávať kal alebo rozmetať hnoj samostatnými ložiskami. V procese stohovania pridáme potašové zmesi av prípade potreby aj vápno. Hromada kompostu v lete pravidelne napojená.

Pri kladení vrstveného kompostu sa musia vrstvy rašeliny a hnoja medzi sebou striedať. Aby sa nezasiahol do zeme, hrúbka vrstvy by nemala byť menšia ako 50 cm, posledná by mala byť položená do hromady rašeliny a pokryť ju zo záhrady. Celková výška haldy je maximálne jeden a pol metra. Vrstvený kompost musí byť tiež niekoľkokrát napojený a posypaný, aby sa vrstvy premiešali.

Related  Hnojivo pre zemiaky: návod na použitie

Ako a kedy hnojiť zemiaky a rajčiny rašelinou

Pri použití rašeliny na hnojenie zemiakov sa v druhom roku prejaví silnejší účinok. Rašelinový hnoj sa dá použiť na jar alebo na jeseň. Hnojivo sa rovnomerne rozkladá v celej lokalite rýchlosťou 30-40 kg na 1 km štvorcový. m a dig. Vápno sa používa na zníženie kyslosti.

Rovnakým spôsobom sú tiež oplodnené paradajky: 1 štvorcový. m pôdy urobiť 4 kg kompostu a vykopať rajčiak patch.

Video o rašeline a jej vlastnostiach