Keď som sa vrátil z dovolenky, všimol som si, že moje krásne dracaena listy na koncoch sa suché. Povedz mi, prečo dracaena suší konáre listov? Existuje nejaký spôsob, ako zlepšiť situáciu?

dospelá dracaenaV zdravých dracaena, ktorá je udržiavaná v komfortných podmienkach a starostlivo ošetrená, dlhé listy majú bohatú tmavozelenú farbu, rovnomernú po celej dĺžke. Ak sa náhle na listových platniach objavia na koncoch suché žlté škvrny, je potrebné urobiť okamžité opatrenia, aby sa nestratila rastlina. Aby sme to dosiahli, musíme najprv zistiť príčinu tohto javu a potom opraviť chyby v starostlivosti alebo iné faktory, ktoré viedli k porážke.

Hlavné príčiny smršťovania listov v Dracaene sú:

  • v miestnosti nie je dostatok vlhkého vzduchu;
  • porušovanie režimu zalievania kvetu;
  • prebytok svetla;
  • poraziť škodcami.

Nízka vlhkosť vzduchu

dracaena listy

Najčastejšie sušenie listov prebieha v zime, keď je miestnosť napájaná vykurovaním batérií. Dracaena pochádza z vlhkých tropík, takže pre ňu je absolútne neprijateľný suchý vzduch. Kvôli zvýšeniu vlhkosti je potrebné korunu nastriekať denne. Navyše vedľa hrnca môžete vložiť pohár vody. Odparovanie pomôže Dračanovi prežiť vykurovaciu sezónu. V lete je potrebné rozstreknúť kvetinu niekoľkokrát denne a pravidelne zabezpečovať “sprchové procedúry”.

Ak kvetina postupne a pravidelne (v priemere raz za dva roky) úplne vysuší spodné listy, nie je dôvod na obavy. Preto sa rastlina jednoducho zbaví starých listov.

Problémy so zavlažovaním

Napriek tomu, že dracaena má rád vlhkosť, nedotýka sa zeme – ona sa jednoducho podarí vyschnúť. Stagnácia vlhkosti je rovnako škodlivá pre kvetinu ako suchý vzduch. Stačí stačiť vodu raz týždenne, a zvyšok času – sprej na list.

Avšak, nie je možné úplne vysušiť pôdu – v tomto prípade listy nielen suché od koncov, ale bude pomalý a postupne spadne.

Vybralo sa nesprávne miesto

listy dracaena suché

Najoptimálnejšie miesto pre dracaena – mimo okienok so slnkom. Rovné lúče doslova vypaľujú škvrny na listoch, a to ako na špičkách, tak po celej dĺžke listu.

Niektoré druhy dracaena rastú dobre aj na severných oknách. Je však potrebné mať na pamäti, že odrody s pestrými listami stále potrebujú viac osvetlenia ako monochromatické rastliny.

Prítomnosť škodcov

Dracaena listy začnú suché z hrotov, a potom úplne, ak pochva sa usadil na Bush. Najúčinnejšou metódou boja je zhromažďovať hmyz rukami, kým sú ešte mladí a nemajú čas na to, aby boli pokryté hrubou škrupinou. V opačnom prípade sa budete musieť uchýliť k špeciálnym liekom.

Related  Dwarf ročná dahlia Legrační chlapi

Čo robiť, keď dracaena suché listy tipy – video