Po dlhú dobu som snívala o výsadbe ruží a teraz sa splnil môj sen – mám nádhernú ružovú záhradu. A teraz vznikla otázka, čo robiť s vyblednutými kvetmi? Vyhodiť, že je to škoda! Povedzte mi, ako môžem použiť domáci okvetné lístky ruže?

Milovníci kvetov, ktorí pestujú ruže na svojom pozemku, môžu byť závidení. Koniec koncov, majú vo svojich rukách univerzálnu surovinu, z ktorej môžete urobiť čokoľvek. A používajú ich ako v čerstvej forme, tak v sušených.

Ako pripraviť okvetné lístky ruží

okvetné lístky ruže

Zbierajte kvety ráno alebo po daždi. Najdôležitejšou vecou nie je stratiť správny okamih – ruža by sa mala úplne otvoriť a je pripravená k rozpadu.

Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť okvetné lístky, je zavesiť ružovú ružu celú. Ak kvetina neabsorbuje prach, zabaľte ju gázou. Keď vysuší ruža, urobte okvetné lístky. A môžete len pokropiť okvetné lístky na sušenie na papier.

Skladovať sušené ruže je lepšie v sklenenej zatváracej nádobe nie dlhšie ako rok.

Ruže a kozmetológia

Najširšou oblasťou použitia okvetných lístkov ruží je kozmetológia. Takže používame ruže v prospech duše a tela:

  1. Ružová voda: vysušené okvetné lístky nalejte do vriacej vody a nechajte 30 minút. Uchovávajte v chladničke najviac 3 dni. Táto voda je vhodná na podráždenie.ružová voda
  2. Lotion na trenie suchú pokožku: 1 polievková lyžica. Nalejte mandľový olej na okvetné lístky a zahrejte ho vo vodnom kúpeli, až kým okvetné lístky neodstránia celú farbu. Strain. Pri príprave pleťových vody je lepšie brať červené ruže, pretože majú viac užitočných vlastností.
  3. Ak je pleť zmrznutá, dosiahne sa kozmetický ľad, aby sa tvár tria.
  4. S okvetnými lístkami ruže je dobré vziať si relaxačnú kúpeľ: jednoducho nalejte do teplej vody a vychutnajte si.
  5. Olej z ruže: v pohári sklenenej nádoby premiešajte okvetné lístky olivovým olejom 1: 1, zatvorte a nechajte na slnku. Po týždni je olej pripravený. Uchovávajte v chladničke po dobu jedného roka.

Okvetné lístky ruží vo varení

Jam z okvetných lístkov ruží

Čajová ružica sa vo varení bežne používa. Zo svojich lístkov pripravuje veľmi chutné a chutné džemy.

Za týmto účelom nechajte 100 g čerstvých okvetných lístkov varené a okamžite vložte do studenej vody. Proces opakujte 2-3 krát. Potom za 1 polievková lyžica. voda pridajte 1 kg cukru, nalejte do okvetných lístkov, priveďte do varu a nechajte budúci zápach po dobu 10 hodín na varenie. Ďalšia varenie po dobu 25 minút, pridajte 2 polievkové lyžice. l citrónovej šťavy, naliať 3 minúty a môže byť valcovaný.

Liečba s okvetnými lístkami ruže

Ružový džem má liečivé vlastnosti a používa sa v ľudovej medicíne na liečbu rôznych druhov zápalu ústnej dutiny, žalúdočných ochorení. A ružový olej môže byť utrený, nie hojenie rán.

Video o používaní okvetných lístkov ruží pre domáce dekorácie