Na jar som sám na sprisahaní mal som amarantu. Pravdepodobne semiačka priniesla vietor, ale iba zber novín nefungoval – polovica sa rozpadla a zvyšok nemal čas zrieť na mráz. Veľmi som počul o tejto rastline, najmä o tom, že je lepšie ju pestovať prostredníctvom sadeníc. Informujte, aké sú pravidlá pre pestovanie sadenice amarantu?

Často sa na kvetinových záhonoch nachádzajú vysoké kríky s bacuľovými dlhými zvončekmi z žltej farby. Mnohí to jednoducho vylúčia ako burinu a – urobia chybu. To je ďaleko od buriny a ročná amarantská rastlina. Slúži nielen na dekoratívne účely, ale je tiež široko používaný ako siderata, na kŕmenie zvierat, na varenie a dokonca aj v ľudovej medicíne. Preto mnoho rastie amaranth špeciálne, a často vo veľkom meradle.

kvitnúce amaranty

Ak nie je potrebné čo najskôr prijať semená alebo kvety, amarant sa zasiela priamo do otvoreného priestoru. Na urýchlenie rastu a dozrievania semien je lepšie použiť metódu rozmnožovania sadenice, pretože v tomto prípade bude mať čas kvitnúť pred nástupom mrazu. Jednoduché pravidlá a malé tipy na pestovanie sadenice amaranth na vašu pozornosť.

Očkovanie osiva amarantu pre sadenice

sadenice amarantu

Výsev semien na sadeniciach je lepšie na začiatku jari. Je dobré použiť na tento účel rašelinové hrnce, pretože rastlina má rád voľnú pôdu. Semená by mali byť ľahko pokryté zeminou, nemali by sa narážať. Ak chcete vytvoriť efekt skleníka, zakryte ho zhora filmom. Ak výsadba nebola jeden kus, po vzniku semien, sadenice musia byť odstránené a nechať v baníčku jednu rastlinu.

Starostlivosť o sadenice je pravidelné zalievanie. Aby sa zaistilo, že se sadenica nerozťahuje, musí byť vytvrdená: kontajnery so sadenicami by mali byť prepravované vonku, čím sa postupne zvyšuje čas strávený na ulici.

Vysádzanie sadeníc v zemi

amarant v banke

Sadenica amarantu bude pripravená na transplantáciu do otvoreného terénu približne za mesiac. Bezprostredne pred výsadbou sadeníc by mal byť dobre napojený, aby pri odstraňovaní nepoškodili koreňový systém. Transplantácia by sa mala vykonať za oblačného počasia, a ak príroda “vyčerpá” a tam sú slnečné dni – je lepšie počkať až do večera. V tomto prípade sa vysadené sadenice odporúčajú dodatočne tmavnúť.

Related  Aká starostlivosť je potrebná pre petúnie v zime v prostredí miestnosti?

Sadenice amarantu sa musia vysadiť v polohe naklonenia a postriekať zem na prvý list. Vzdialenosť medzi týmito dvoma rastlinami musí byť najmenej pol metra a pri zasadení v radoch medzi nimi ponechať až 80 cm.

Husté výsadby amarantu nepriaznivo ovplyvnia jeho stonky – budú sa tiahnuť a zlomiť.

Správna starostlivosť o amarant v procese ďalšieho rastu

trepačka so semenami amarantu

Amaranth je absolútne nenáročný v starostlivosti, len dostatok času, aby ho zalieval a zdokonalil. Plevel buriny bude trvať len v prvom mesiaci po pristátí v zemi, kým rastlina mierne rastie a nezíska silu. Od druhého mesiaca prechádza amarant do fázy aktívneho rastu, v deň, keď sa vrchol roztiahne o 7 cm, a žiadne buriny už nebudú strašné. Zostáva iba na to, aby sa dalo pozorovať, aby pôda pod amarantom nevyschla a pravidelne sa napojovala.

Ak chcete zvýšiť počet bočných výhonkov a ovocných vaječníkov na konci júna, amaranth by mal byť pichnutý hore. Kultúra je schopná rásť na chudobných pôdach, ale je lepšie napájať roztok popola a mozgov.

Zber zelene sa zhromažďuje vo výške púšte na 25 cm a semená dozrievajú v septembri. Vzhľadom na to, že semená amarantu sú veľmi malé, nie všetky dozrievajú naraz a preto sa rozpadajú, odporúča sa, aby sa panciely rozrezali a vysušili v tmavej miestnosti.

Video popisujúce amarant, jeho užitočné a škodlivé vlastnosti