Moja dacha má dlhotrvajúci delphinium, zvykla som ju od svojho suseda naraz. V tomto roku som si všimol, že lôžko sa stalo veľmi zriedkavé, veľa kríkov zmizlo. Chcem aktualizovať výsadbu, pretože tieto kvety sú veľmi krásne a zároveň nájdu nové odrody, v našom obchode som videl iné farby ako moje. Povedzte mi, kedy je možné sadivo delfín na rastliny zo semien a ako to urobiť správne?

delfínium semienSadenice sa používajú na pestovanie ročných delfínií, ale aj trvalé druhy rastlín by sa mali pravidelne aktualizovať, pretože v priebehu času zomrie veľa kríkov, najmä ak bol pád daždivý a dlhý. Jedným zo spôsobov rozmnožovania rastlín, ktorý zároveň umožňuje získať nové druhy trvaliek, je pestovanie sadeníc.

Kedy pestovať semená delfínia na sadenice?semená delfínia

Čas, kedy je možné začať pestovať sadenice delfínia, závisí od klimatických podmienok. Pred vytvorením stabilného teplého počasia, keď je čas na vysadenie sadeníc na otvorenom teréne, musia byť sadenice včas rásť a silnejšie. V oblasti, kde je prameň skoro a teplý, je možné začať siatie na konci februára. Ak je zima dlhá, je lepšie odložiť výsev za mesiac marca alebo apríl.

Ako pripraviť semená?prípravu semien

Semená delfínia, najmä ak boli zbierané nezávisle alebo prijaté ako darček od priateľov, musia byť nevyhnutne dekontaminované. Aby to bolo možné, musia byť umiestnené do vrecka na tkanivo a 20 minút sa umiestnia do roztoku manganistanu draselného. Tento postup pomôže zničiť možné baktérie a chrániť rastlinný materiál pred chorobami.

Granulované semená, zakúpené v obchode, nepotrebujú predbežnú úpravu – môžu sa ihneď vysiať.

Ktorý základný náter by som mal použiť?sejba semien

Aby mohli semenári dostať primeranú výživu, koreňový systém by mohol dýchať a kríky by sa dali ľahko odstrániť zo škôlky bez poškodenia koreňov, pôda musí byť úrodná a mierne drobivá.

Na kultiváciu sadeníc delfínia sa môže hotový univerzálny substrát zakúpiť v sklade alebo sa vyrobiť nezávisle, pričom sa v rovnakých pomeroch miešajú také zložky:

  • záhradná pôda;
  • humus;
  • rašelina;
  • malý perlit.

Záhradný náter musí byť najprv naparovaný na parnom kúpeli, aby sa odstránili možné huby.

Ako zasiať semená a starostlivosť o sadenice?delfínové sadenice

V nízkych kontajneroch nalejte pripravenú pôdu a jeden po druhom položte semená delfinínium v ​​krátkej vzdialenosti od seba. Naplňte ich tenkou vrstvou zeminy a hojne sa postriekajte z postrekovacej pištole.

Pred vznikom kvetináčov so semenami je lepšie udržiavať tmavý film na odľahlom mieste s teplotou 10 až 16 stupňov Celzia – v tme a v chlade, kvetiny vychádzajú lepšie. Ale akonáhle klíčky prechádzajú, tanky musia byť otvorené a položené na slnečné miesto.

Starostlivosť o sadenice je jednoduchá a spočíva v týchto činnostiach:

  1. Pravidelné zavlažovanie
  2. Výbery v samostatných hrncoch, keď sa na semenáči vytvorí pár skutočných listov.
  3. Zakalyvanie 2 týždne pred pristátím v krajine.

Vytvrdené sadenice sú pripravené na pestovanie na posteli.

Video o kultivácii sadlíc delfínia