Po dlhú dobu som lovil na dostatok jahôd, ale na našich miestach bolo možné dostať len jedno vrecko zo semien. Povedzte mi, ako a kedy môžete zasiať jahodové semená na pestovanie zdravých sadeníc? V taške je málo semien, bolo by škoda ich zničiť.

sejba semienVo väčšine prípadov jahody na miestach krajiny sa objavujú nákupom hotových sadeníc v škôlkach alebo na trhu. Neexistuje však vždy možnosť voľby, a často záhradníci musia byť spokojní s týmito odrodami, ktoré sú v predaji. Ale ak môžete pestovať sadenice paradajok doma, potom prečo to neurobíme s letným bobule? Preto je možné nielen zvoliť odrodu zodpovedajúcu miestnym klimatickým podmienkam, ale tiež zohľadniť vaše vkusné preferencie.

Príprava semien na siatie

jahodové semená

Po dobu 2,5 týždňa pred sejbou je potrebné pripraviť osivo. Semená jahôd musia byť ošetrené manganistanom draselným, namočené v ružovom roztoku počas 30 minút. Potom opláchnite čistou vodou a položte na navlhčenú handričku a pokryte ju druhým mokrým náplasťou. Tkaninu prevráťte do tuby, vložte do misky s vekom a nechajte 2 dni na teplom mieste. Potom vložte zásobník do chladničky, kde by mal zostať asi 2 týždne, kým sa semená nezapuchajú. Pravidelne navlhčite tkanivo a vetrajte zásobník.

Priamo pred sejbou trochu vysušte semená.

Ktorá pôda je lepšie použiť?

príprava pošty

Zemina na siatie by mala byť ľahká a výživná, ľahko sa pripraviť s použitím jednej z nasledujúcich možností:

  • piesok, pôdu zo záhrady a humus v pomere 3: 1: 1;
  • kompostu, záhradnej pôdy a dreveného popola v pomere 3: 3: 0,5;
  • Rašelina, piesok a vermikulit v pomere 3: 3: 4.

Pripravená zmes pôdy musí byť dezinfikovaná. Aby ste to dosiahli, vylúhajte zem pomocou roztoku manganistanu draselného alebo inak spaľujte v rúre. Dezinfikujte podklad v teplej miestnosti po dobu 2 týždňov.

Že jahody sa podarilo zberať už v roku výsadby, semená musia byť zasiate vo februári. Sadenice z aprílového výsevu budú dobré v budúcom období.

Ako zasiať jahodové semená?

zasiate jahodové semená

Zásobník na sadenice je tiež potrebné dezinfikovať ich utieraním špongiou nasiaknutou v roztoku manganistanu draselného. Nalejte pôdu do nádoby, zhutnite ju rukami a hojne posypte z rozprašovacej pištole. Semená položte priamo na zem a nechajte medzi nimi vzdialenosť minimálne 3 cm. Obal zakryte viečkom alebo filmom a umiestnite ho na svetlý, východný alebo západný okenný parapet.

Vzhľadom k tomu, malé semená jahôd klenbu vo svetle, nemusia byť posypané špinou zhora.

Starostlivosť o sadenice jahody

sadenice jahôd

Denná škôlka by mala byť vetraná. Vznik sadeníc nemožno striekať, inak môžu stmavnúť. Je lepšie vodiť ich priamo pod koreň, pomocou bežnej striekačky. Po 7-10 dňoch po vzostupe všetkých semien, je žiaduce znížiť teplotu na 15 stupňov Celzia, aby sa sadenice neťahali. Na ten istý účel je nainštalované ďalšie osvetlenie. Môžete odstrániť prístrešok, keď sa na semenáči vytvoria dva skutočné listy.

Na prevenciu ochorení jedenkrát za mesiac vodu výhonky s roztokom s prídavkom trichodermínu.

Ponorte sadenice po vytvorení 4 listov, vyberanie sadenice pre cotyledons. Súčasne s transplantátom na zachytenie koreňa stimuluje aktívnu tvorbu konárov. Po 2-3 dňoch od transplantácie nakrájajte jahody prípravkami fosforečnanu draselného. Opakujte používanie hnojív každých 10 dní až do pristátia v krajine, ktorá sa vyrába najskôr v polovici mája.

Video o výsadbe jahôd so semenami